Aeron Greyjoy

Przydomek: Mokra Czupryna (Damphair).
Syn Quellona Greyjoya i jego drugiej żony, nieznanej z imienia kobiety z rodu Sunderly z Saltcliffe, młodszy brat Balona, Eurona i Victariona. Kapłan Utopionego Boga. Jest wysoki i chudy. Ma czarne włosy sięgające poniżej pasa i długą, od lat niestrzyżoną brodę, długi nos, czarne oczy o przenikliwym i groźnym spojrzeniu. Jak przystało na kapłana Utopionego Boga, ubiera się w samodziałowe szaty w zielone, niebieskie i szare cętki.

Zawsze ma też przy sobie bukłak z morską wodą, używaną przy rytuale błogosławieństwa. We włosy i brodę wplata wodorosty. Cechuje go żarliwa religijność, przywiązanie do prastarych tradycji Żelaznych Wysp i ponure usposobienie.
Często powtarza: Bezbożnik nie może zasiadać na Tronie z Morskiego Kamienia(1).

 

Przedakcja

Według standardów żelaznych ludzi Aeron jako chłopiec był słaby i niewiele wart (a przynajmniej on sam tak się oceniał po latach). Jego idolem był starszy brat Balon, waleczny i nieustraszony, który jednak nie okazywał Aeronowi nic poza wzgardą. Z kolei Euron okazywał najmłodszemu Greyjoyowi życzliwość, jednak zaszło między nimi coś, co sprawiło, że Aeron znienawidził tego brata i zaczął się go obawiać.

Jeszcze jako chłopiec Aeron przyczynił się do śmierci swojego brata Urriego (Urrigona), mającego wówczas czternaście lat. Aeron odciął mu połowę dłoni podczas tańca palców (tradycyjnej, ryzykownej gry uprawianej na Żelaznych Wyspach). Urri zmarł wskutek niewłaściwej opieki medycznej, ale Aeron obwiniał się o tę śmierć.

Po śmierci Urriego najmłodszy z synów Quellona Greyjoya stopniowo zmienił się w hulakę. Śpiewał, tańczył, szydził, grał na dudach i żonglował, dużo pił. Na każdej uczcie demonstrował swój talent – nikt nie potrafił sikać dalej i dłużej niż on. Pewnego razu wygrał zakład, że ugasi w ten sposób ognisko domowe, a na pamiątkę nazwał swój nowy statek „Złocisty Sztorm”. Jak widać, za młodu Aeron miał swoiste poczucie humoru. Jednak lord Balon Greyjoy go nie podzielał i stanowczo sprzeciwił się umieszczania na statku tarana o kształcie nawiązującym do nazwy.

Podczas pierwszego buntu Balona „Złocisty Sztorm” został zatopiony nieopodal Pięknej Wyspy. Aeron przeżył katastrofę okrętu. Morze wyrzuciło go na brzeg, gdzie jacyś rybacy wzięli Greyjoya do niewoli i wydali Lannisterom. Aeron był więziony w Casterly Rock do końca rebelii.

Otarcie się o śmierć bardzo zmieniło Aerona. Po powrocie na Wyspy postanowił zerwać z dawnym życiem i zwrócił się ku religii. Został kapłanem Utopionego Boga i ascetą, a jego główną troską było zachowanie prastarych obyczajów na wyspach. Przeprowadzał też ceremonie inicjacji nowych kapłanów (utopionych), polegające na utopieniu i prymitywnej resuscytacji adepta. Szczycił się tym, że jeszcze żaden z inicjowanych nie umarł, co zdaniem Aerona dowodziło szczególnej łaski Utopionego Boga.

Starcie królów

Balon wysłał Aerona na wybrzeże, by odprowadził Theona na Pyke. Aeron odnosił się do krewniaka podejrzliwie, chciał wiedzieć, czy Theon nie stał się Starkiem i nie przyjął wiary w bogów Północy. Później Mokra Czupryna wziął udział w wojnie. Na rozkaz Balona towarzyszył bratankowi na Kamiennym Brzegu, by mu doradzać. Ludzie Theona darzyli Aerona większym szacunkiem, niż swego nominalnego dowódcę. Podczas wyprawy Aeron pełnił też obowiązki kapłańskie. Złożył w ofierze pojmanego przez Żelaznych Benfreda Tallharta, który bluźnił przeciw Utopionemu Bogu. Gdy Theon postanowił zdobyć Winterfell, pozostawił stryjowi łupienie Kamiennego Brzegu.

Uczta dla wron

Aeron przebywał na Wielkiej Wyk, gdzie dokonywał ceremonii inicjacji utopionych, gdy dotarła do niego wiadomość o śmierci Balona. Pojechał do Twardych Wzgórz, siedziby lorda Gorolda Goodbrothera. Tam dowiedział się, że Euron powrócił i zasiada na Tronie z Morskiego Kamienia. Mokra Czupryna uważał, że korona powinna przypaść Victarionowi, dowódcy Żelaznej Floty, młodszemu, ale pobożniejszemu od Wroniego Oka. Kapłan postanowił zwołać królewski wiec na Starej Wyk, w nadziei, że obwoła królem Victariona. Sprawy nie potoczyły się po jego myśli. Wiec się odbył, ale Żelaźni wybrali na króla Eurona Wronie Oko. Aeron musiał ukoronował starszego z braci, ale zaraz po tym zaczął się zastanawiać, w jaki sposób go obalić, i namawiał dowódcę Żelaznej Floty do buntu. Dzień po wiecu znikł, ale przedtem powiedział Victarionowi, że zamierza podburzyć prostych ludzi przeciwko nowemu królowi.

Taniec ze smokami

Aeron nie pojawił się w tym tomie. Utopieni twierdzili, że się ukrył i zamierza zesłać gniew Utopionego Boga na Eurona i jego sługi. Wronie Oko rozkazał schwytać Aerona, lecz mimo zastosowania represji wobec utopionych, nie udało się znaleźć Mokrej Czupryny.

 

Domysły
W tekście istnieją wskazówki, że powodem nienawiści Aerona do Eurona jest molestowanie seksualne w dzieciństwie. Aeron ma koszmary, związane z osobą Wroniego Oka, w których powtarza się motyw otwieranych drzwi i zgrzyt zawiasów, co może wskazywać na niepożądane nocne wizyty. Mówi też o relacji z Euronem z wyraźnym wstrętem: Lepsza wzgarda Balona Odważnego niż miłość Eurona Wroniego Oka(2).

 

Przypisy:
(1) G.R.R.Martin, Uczta dla Wron. Cienie śmierci, rozdz. Prorok I, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2006, wydanie I, str. 42.
(2) G.R.R.Martin, Uczta dla Wron. Cienie śmierci, rozdz. Prorok I, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2006, wydanie I, str. 36.

 

 

Autor: Rudbekia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>