Rumak, który przemierzy świat

Daenerys Targaryen

Fani „Pieśni Lodu i Ognia” poświęcają mnóstwo czasu na analizowanie przepowiedni o Azorze Ahai, Księciu, którego obiecano oraz Ostatnim bohaterze. Herosi z tych legend i proroctw są kreowani na zbawców świata. W rozważaniach tych często jest pomijany lub tylko wspomniany jeszcze jeden mistyczny bohater: Rumak, który przemierzy świat.
Postać ta zazwyczaj jest kojarzona z Rhaego – nienarodzonym synem Daenerys i Drogo. Chciałabym pokazać innym punkt widzenia na wizje staruch z Vaes Dothrak. Mianowicie, że Rumakiem, który przemierzy świat jest Daenerys Targaryen.

 

Kim jest Rumak, który przemierzy świat?: Mają na myśli khala nad khalami, o którego nadejściu wspominają już pradawne przepowiednie. Ma zjednoczyć Dothraków w jeden khalasar, który podbije wszystkie narody i dotrze aż na krańce ziemi”.
Pierwszy raz o tej mistycznej postaci słyszymy w „Grze o tron”, kiedy Dany dociera do miasta Władców Koni. W momencie, gdy ser Jorah mówi dziewczynie kim jest Rumak, większość czytelników myśli, że to właśnie Rhaego – dziecko, które nosi w sobie khaleesi. Po dalszej lekturze wiemy jednak, że syn Dany urodził się martwy a przepowiednia prawdopodobnie nigdy się nie spełni. Zapobiegła temu Mirri Maz Duur zabijając dziecko w łonie matki.
A jeśli staruchy z dosh khaleen i maegi się myliły i od samego początku to Daenerys jest khalem nad khalami lub stała się nim dopiero po śmierci syna?: „Mknie szybko jak wiatr, a za nim khalasar rozlewa się na całą ziemię, niezliczona ilość ludzi, w ich dłoniach lśnią arakhy niczym źdźbła mieczowej trawy. Książę będzie gwałtowny, jak burza. Jego wrogowie zadrżą przed nim, a ich żony zapłaczą krwawymi łzami i ze smutku będą rozdzierać własne ciała. Pieśń dzwonków w jego włosach oznajmi jego nadejście, a bladzi ludzie w kamiennych domach zadrżą przed jego imieniem (…) Nadjeżdża książę. To on będzie rumakiem, który przemierzy świat”.

W powieści George’a R. R. Martina możemy przeczytać że jedynym z przydomków Dany jest Zrodzona z burzy. Matka Smoków jest silna i gwałtowna, podobnie jak ten żywioł - krew smoka. Książkowa khaleesi po każdym swoim podboju dopina nowy dzwoneczek do swojego warkocza. Ma za sobą tysiące Nieskalanych oraz rzesze niewolników a może w najbliższym czasie także potężny khalasar.
Już w „Grze o tron” Martin zdradza nam co wydarzy się w „Tańcu ze smokami”:

„Nie było już kamiennej posadzki, a ona leciała nad Morzem Dothraków, coraz wyżej i wyżej, pod nią falująca zieleń; wszystko, co żyło i oddychało, uciekało w popłochu przed cieniem jej skrzydeł. Wyczuwała dom, widziała go, tam, tuż za drzwiami, zielone pola i ogromne kamienne domy i ramiona, które niosły ze sobą ciepło.

„Taniec ze Smokami” kończy się sceną kiedy Dany wraz z Drogonem spotyka ogromny khalasar. Możemy się tylko domyślać co z tego wyniknie, ale duża część czytelników uważa, że Zrodzona z burzy podporządkuje sobie Dothraków za pomocą smoka i na ich czele wyruszy rozgromić wojska Yunkai i ostatecznie podporządkować sobie Zatokę Niewolniczą.
Mamy też charakterystyczny dla George’a spoiler – już w pierwszym tomie dowiadujemy się, że Dany wróci do Westeros (po licznych przygodach w Essos), które jest domem nie tylko jej, ale również smoków - Smocza Skała.
Mamy też smaczek w postaci „ramion, które niosą ze sobą ciepło”. Czyżby w Siedmiu Królestwach Dany odnalazła nową miłość a Daario Naharis pójdzie w odstawkę? Wielu miłośników teorii R+L=J, chciałoby aby ostatecznie Matka Smoków była z Jonem Snow łącząc dwa żywioły ognia i lodu.
Jednakże ważniejszą kwestią jest, jak przepowiednia o Rumaku ma się do tej o AA oraz Pieśni Lodu i Ognia. Rumak ma zjednoczyć ludzi, a w kontekście całości lektury oraz tego co zdradza nam serial (Hardhome) ten proces powoli zachodzi, choć z różnym skutkiem. Postać Rumaka, który przemierzy świat wydaje się być kluczowa. Zarówno przepowiednia o Rumaku, jak i o Azorze Ahai wspomina o „książęcej krwi”: Azor Ahai jako książę, którego obiecano. Daenerys jest księżniczką krwi, co wiele razy jest podkreślane w książkach oraz pochodzi z królewskiego rodu a jej mąż, bądź co bądź, był królem.

Daenerys

Maester Aemon w „Uczcie dla wron” podkreśla, że w przepowiedni wkradł się błąd i książę może być również księżniczką, ponieważ smoki nie mają płci. Podobne przeoczenie mogło dojść podczas wizji staruch – widziały księcia, gdyż w kulturze Dothraków tylko mężczyźni mogli mieć tak wysoką pozycję społeczną i nawet do głowy im nie przyszło, że khal nad khalami może być kobietą, khaleesi!

W pierwszym tomie cyklu PLiO jest jeszcze fragment sugerujący spotkanie Dany z Innymi lub ingerencje Wielkiego Innego w jej życie: „Czerwone drzwi znajdowały się tak daleko przed nią, a z tyłu lizał ją lodowaty oddech. Gdyby ją pochwycił, umarłaby czymś więcej niż śmiercią, wyjąc bez końca samotnie w ciemności. Zaczęła biec”.

Czyżby Wielki Innych chciał zapobiec „przemianie” Dany i przebudzenia smoków śpiących w kamieniu? Ta ponura wizja nawiedziła Daenerys po połogu kiedy była osłabiona i toczyła wewnętrzna walkę ze sobą i swoimi „demonami”. Fragment ten może sugerować, że khaleesi może stanowić zagrożenie dla Innych i być ważną częścią Pieśni Lodu i Ognia.

Zwycięstwo nad nimi da jej upragniony dom. Może nawet z czerwonymi drzwiami.

 

autor: Natalia Przybysz

 

 

Bibliografia:

  1. George R. R. Martin. (2011). Gra o tron. Wyd. Zysk i S-ka. Poznań.
  2. George R. R. Martin. (2012). Uczta dla wron. Wyd. Zysk i S-ka. Poznań.

 

3 Comments

  1. „Pieśń dzwonków w jego włosach oznajmi jego nadejście” I od razu skojarzył mi się Plama :D
    Teoria ciekawa i być może prawdziwa. Osobiście nie lubię Danki, a znienawidziłam ją w TzS, ale od początku było wiadomo, że odegra ona ważną role w Westeros.

  2. > W rozważaniach tych często jest pomijany lub tylko wspomniany jeszcze jeden mistyczny bohater: Rumak, który przemierzy świat.

    – Nie ma o nim słowa w legendach świata, wywieszczyły go dosh khaleen.

    > Książkowa khaleesi po każdym swoim podboju dopina nowy dzwoneczek do swojego warkocza.

    – Dostała może jeden od dothrackich służących i wcale go nie chciała.

    > Mamy też charakterystyczny dla George’a spoiler – już w pierwszym tomie dowiadujemy się, że Dany wróci do Westeros (po licznych przygodach w Essos), które jest domem nie tylko jej, ale również smoków – Smocza Skała.

    – Znaczy co, domem smoków nie jest Valyria?

    – Sprzężanie Rumaka, który przemierzy świat z Azorem Ahai jest słabe.

  3. Putinie:

    Smocza Skała należał do Włości Valyrii :-) Odśwież sobie „Starcie królów”.

    Daenerys zawsze dopinała sobie dzwonki. W „Nawałnicy mieczy” możesz to przeczytać w rozdziale po podboju Astaporu.

    W tekście nic nie ma, że AA i książę to ta sama osoba, tylko, że jest jeszcze jeden mistyczny bohater występujący w PLiO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>