Tyrosh

Tyrosh ufortyfikowano na wyspie położonej na północny wschód od Stopni. Władzę w mieście sprawuje archont wyłoniony spośród rady magistrów. Panuje tu swoboda religijna. Miasto powstało jako placówka wojskowa otoczona murami z czarnego, stopionego smoczego kamienia. Valyriański fort miał kontrolować ruch statków przepływających przez Stopnie. Wkrótce po założeniu osady odkryto niezwykły gatunek ślimaka wydzielający barwiącą substancję. Kolorowe tkaniny stały się bardzo modne. Do Tyrosh zaczęli napływać kupcy i w ciągu jednego pokolenia placówka wojskowa przekształciła się w duże miasto. Tyroshijscy farbiarze zasłynęli na całym świecie, dzięki alchemii uzyskując setki odcieni kolorów. Mieszkańcy miasta słyną ze swej ekstrawagancji – malują włosy oraz zarost na jaskrawe kolory. Łowcy niewolników z Tyrosh są szczególnie agresywni, potrafią pływać aż na tereny położone za Murem, by brać do niewoli dzikich. Mieszkańcy Tyrosh znani są także ze swojego skąpstwa.

Historia

Tyrosh razem z Myr i Lys nazywane są trzema swarliwymi córkami z powodu nieustannej walki o dominację nad Spornymi Ziemiami. W ich spory wielokrotnie dali się wciągnąć królowie i rycerze z Westeros. Swarliwe córki mają wspólną kulturę i obyczaje. Opierają się na handlu, wynajmują kompanie najemnicze, a zamożni kupcy dominują nad ubogimi szlachcicami czy wojownikami. Niewolnicy są trzykrotnie liczniejsi od wolnych obywateli. Miasta posiadają ogromne floty kupieckie i wojenne. Obecnie wojny toczone są na morzu, gdyż Sporne Ziemie zostały doszczętnie zniszczone podczas Stulecia Krwi. Od tamtej pory na tych ziemiach powstało wiele kompanii najemniczych. Konflikt pomiędzy trzema swarliwymi córkami przyczynił się do narodzin flot piratów i morskich najemników. Żegluga w okolicach Stopni jest bardzo niebezpieczna – statki z Wysp Letnich często omijają te skaliste wyspy.

Część floty rhoynarskiej księżniczki Nymerii zniesiona przez sztormy wylądowała w Lys i Tyrosh. Podobno w czasie Zagłady valyriańscy archontowie Tyrosh i Lys przeżyli, ale podczas zamieszek politycznych zgładzono ich razem ze smokami.

Harwyn Hoare, pierwszy król Żelaznych Wysp i dorzecza, w młodości pływał z łupieżcami na Stopnie, odwiedził Volantis, Tyrosh, Braavos i Lys. Walczył na Spornych Ziemiach.

Gdy Volantis w czasie Stulecia Krwi podbiło Lys oraz Myr i skierowało się ku Tyrosh, miasto otrzymało pomoc Pentos. Tyrosh poprosiło o pomoc Aegona Targaryena i przyszły władca Siedmiu Królestw poleciał na spotkanie z magistrami Pentos, a następnie udał się do Lys, gdzie spalił volanteńską flotę.

Podobno Alyssa Velaryon, wdowa po królu Aenysie I Targaryenie, ukrywała się przez pewien czas w Tyrosh albo w Volantis.

Tylko raz trzy swarliwe córki się zjednoczyły – w 96 r.o.P zawiązano Triarchię, która miała oczyścić Stopnie z piratów. W rezultacie Triarchia przejęła kontrolę nad wąskim morzem, a Daemon Targaryen i Corlys Velaryon z flotą zmusili ją do wycofania się z większej części Stopni.

List Otto Hightowera wysłany do Tyrosh zaowocował sojuszem pomiędzy Zielonymi a królestwem trzech córek. Flota Triarchii zaatakowała statek przewożący na pokładzie Aegona Młodszego i jego brata Viserysa. W odwecie Jacaerys i 5 smoków wydali Triarchii bitwę w Gardzieli. Syn Rhaenery zginął wraz ze swym smokiem Vermaxem. Triarchia splądrowała Driftmark, spaliła Spicetown i Wysoką Wodę.

Upadek Triarchii rozpoczął konflikt o sławną kurtyzanę – Czarną Łabędzicę, bratanicę lorda Swanna. Ale dopiero sojusz Braavos, Pentos i Volantis całkowicie położył kres królestwu trzech córek w 130 r.o.P.

Dareon II Targaryen zgodnie z wolą zmarłego króla Aegona IV zapłacił obiecany posag archontowi Tyrosh, by czternastoletni Daemon Blackfyre mógł poślubić Rohanne z Tyrosh. Daemon pragnął księżniczki Daenerys, siostry króla Daerona. Ich ojciec, Aegon IV, uważał związek z Tyrosh za korzystniejszy ze względu na flotę miasta, którą planował użyć przeciwko Dorne.

Rohanne z Tyrosh urodziła Daemonowi Blackfyre’owi pięć synów i dwie córki. Synowie ocaleli po I Buncie Blackfyre’ów i klęsce na Polu Czerwonej Trawy zbiegli do Tyrosh w towarzystwie Bittersteela.

W Ashford Dunk widzi Tyroshijczyka z rozdwojoną brodą sprzedającego zdobne hełmy, fantastyczne, przepiękne dzieła sztuki z wizerunkami ptaków i zwierząt, ozdabiane złotem i srebrem.

Sefton Staunton, septon służący w Zimnej Fosie, rozmawia z Dunkiem o Blackfyre’ach spiskujących w Tyrosh.

Wędrowny rycerz ser Maynard podczas dyskusji z Dunkiem i ser Kylem wspomina, iż Bloodraven koncentruje się na Tyrosh, Bittersteelu i synach Daemona Blackfyre’a.

Podczas turnieju w Białych Murach w finale walki na kopie biorą udział John Skrzypek (Daemon II Blackfyre) i ser Galtry Zielony, który farbował na zielono brodę na modłę Tyrosh.

Kiedy Bloodraven w 233 r.o.P zwołał Wielką Radę, piąty syn Czarnego Smoka przysłał list z wygnania z Tyrosh, zgłaszając swoją kandydaturę na króla. Aenysa ścięto po przybyciu do Westeros.

Po klęsce IV Buntu Blackfyre’ów Bittersteel i Złota Kompania włączyli się w walki pomiędzy Tyrosh a Myr na Spornych Ziemiach.

Dziewięciogroszowi królowie złupili Tyrosh, a następnie zgarnęli Stopnie. Jednym z bandy dziewięciu był Alequo Adarys, Srebrny Język, tyroshijski magnat handlowy. Sześć lat po śmierci Maelysa Monstrualnego tyrana Tyrosh, Alequo Adarysa, otruła jego żona i władza w mieście wróciła w ręce archonta.

Przedakcja

 • Davos Seaworth w młodości służył pod dowództwem Roro Uhorisa, Tyroshijczyka znanego na całym wąskim morzu jako Ślepy Bękart, który stracił głowę za sprzedaż broni dzikim.
 • Aerys II Targaryen kupił w Tyrosh urządzenie, za pomocą którego zamordował Brandona Starka. Rzemień na szyi skrępowanego Starka zaciskał się tym mocniej, im bardziej mężczyzna szarpał się i próbował uwolnić. W końcu udusił się, patrząc na śmierć ojca usmażonego w zbroi w dzikim ogniu.
 • Arianne Martell jako dziecko bawiła się w Wodnych Ogrodach z zielonowłosą dziewczynką z Tyrosh, córką archonta. Doran Martell planował wysłać Arianne do Tyrosh, by służyła archontowi jako podczaszy i potajemnie spotkała się ze swoim narzeczonym, Viserysem Targaryenem. Jednakże interwencja Mellario z Norvos uniemożliwiła podmianę dzieci.
 • Jorah Mormont sprzedał kłusowników z Wyspy Niedźwiedziej handlarzowi niewolników z Tyrosh i przez to musiał zbiec z Westeros razem z żoną, Lynesse Hightower ok. 293 r.o.P.
 • Daenerys wspomina, jak w czasie dzieciństwa wędrowała z bratem od jednego Wolnego Miasta do drugiego. Z Myr przenieśli się do Tyrosh, gdzie Dany zajadała się miodowymi placuszkami.

Gra o Tron

 • W rezydencji khala Drogo w Pentos Dany widzi najemników z Tyrosh oraz zielonobrodego brata archonta Tyrosh.
 • Moreo Tumitis, Tyroshijczyk, przewozi Catelyn Stark i ser Rodrika Casella na pokładzie “Burzowego Tancerza” z Białego Portu do Królewskiej Przystani. Gdy Catelyn zostaje znaleziona w gospodzie przez Straż Miejską, zastanawia się, ile pieniędzy dostał Tyroshijczyk za przekazanie informacji o jej miejscu pobytu.
 • Żelazny Tron jest zapożyczony u kilku kompanii handlowych z Tyrosh.
 • Handlarz wina próbujący otruć Danenerys Targaryen zachwala w Vaes Dothrak wina z Tyrosh.
 • Najemnik z Tyrosh zmienia strony podczas Bitwy Obozów i razem ze swoimi podkomendnymi przechodzi na stronę Robba Starka.

Starcie Królów

 • Po powrocie na Pyke Theon Greyjoy widział w porcie tyroshijską galerę handlową. Dokerzy staczali z niej beczułki wina.
 • W burdelu Chatayi Tyrion zobaczył pijanego Tyroshijczyka z ufarbowaną na fioletowo brodą, który na kolanach kołysał zgrabną dziewkę.

Nawałnica Mieczy tom 1

 • Spiskujący z Chettem na Pięści Pierwszych Ludzi Ollo Obcięta Ręka planował powrót do Tyrosh, gdzie według jego słów ludzie nie tracili rąk za zajmowanie się uczciwym złodziejstwem.
 • Członkiem Bractwa bez Chorągwi jest Zielonobrody, Tyroshijczyk wyższy od Cytryna. Pello ma wielką, gęstą, jaskrawozieloną brodę z siwymi odrostami. Przewodzi on grupie, która pojmała Aryę, Gendry’ego i Gorącą Bułkę.
 • Na spotkaniu Małej Rady Varys donosi o prawdopodobieństwie wybuchu nowej wojny pomiędzy Lys a Tyrosh. Oba miasta próbują pozyskać Myr jako sojusznika.
 • Na weselu Joffreya ma zaśpiewać Collio z Tyrosh – Symeon Srebrny Język nazywa jego akcent absurdalnym.
 • Sandor Clegane przed próbą walki w jaskini Bractwa sugeruje, że może zmierzyć się z Zielonobrodym.
 • Daenerys pod murami Yunkai poznaje kapitanów Wron Burzy. Daario Naharis wygląda ekstrawagancko, nawet jak na Tyroshijczyka – paznkocie, zarost i włosy pomalowane ma na niebiesko. Ma jasną cerę, bujne loki i ubiera się jak paw.
 • Grazdan mo Eraz mówi Daenerys, że w domu rozkoszy w Tyrosh dużo by zapłacili za zażycie przyjemności z ostatnią z Targaryenów.

Nawałnica Mieczy tom 2

 • Salladhor Saan jest zły na Davosa, przez którego król Stannis nie złupił Szczypcowej Wyspy. Według jego słów lord Celtigar dysponuje rogiem przyzywającym z głębin krakeny, dzięki któremu Salla mógłby zatopić irytujących Tyroshijczyków.
 • Daenerys podczas narady zerka na ekstrawaganckiego Tyroshijczyka. Nikt nie musiał jej mówić, że tyroshijski najemnik nie jest dobrym człowiekiem. Mimo swych uśmiechów i żarcików był niebezpieczny, a nawet okrutny. – Nawałnica Mieczy tom 2, Daenerys V str. 205 (2014)
 • Podczas Purpurowego Wesela Collio Quaynis z Tyrosh śpiewa “Taniec smoków”, balladę o śmierci kochanków podczas Zagłady Valyrii, “Szynkarkę Bessę” oraz “Deszcze Castamere”.
 • Na pytanie Jaimego Lannistera o przeszłość, Osmund Kettleblack odpowiada, iż walczył na Spornych Ziemiach, dla Lys i Tyrosh.

Uczta dla Wron tom 1

 • Aero Hotah myśli, iż w porównaniu z Tyrosh Słoneczna Włócznia wygląda jak nędzna dziura.
 • Lady Merryweather zapewnia Cersei, iż wysłała wiadomości za Wąskie Morze, do Myr i Tyrosh, by pojmali Krasnala. Nazywa swoich przyjaciół wpływowymi ludźmi.
 • Arianne Martell informuje Orys Oakhearta, że Myr jest na krawędzi wojny z Lys i Tyrosh, a Złota Kompania zerwała kontrakt.
 • W gospodzie „Pod Śmierdzącą Gęsią” w Stawie Dziewic jedynymi gośćmi było trzech tyroshijskich marynarzy o zielonych i fioletowych brodach, którzy żartowali sobie z Brienne.
 • Miły staruszek proponuje Aryi Stark rejs na pokładzie “Jasnej Pani” Luca Prestayna, która ma płynąć do Gulltown, Duskendale, Królewskiej Przystani i Tyrosh.
 • Sansa Stark otrzymuje od Lysy Arryn farbę do włosów z Tyrosh, by przyciemnić kasztanowe włosy.
 • Qyburn donosi Cersei, iż archont Tyrosh przedstawił Lys warunki mające położyć kres ich obecnej wojnie handlowej. Opowiadano, że Myr przyłączy się do konfliktu po stronie Tyroshijczyków, ale utraciła Złotą Kompanię.

Uczta dla Wron tom 2

 • W Stawie Dziewic Brienne i Podrick szukają noclegu na statkach stojących w porcie. Na „Morskim Obieżyświacie” Brienne kupiła Podrickowi pomarańczę. Koga przypłynęła ze Starego Miasta, zawijając po drodze do Tyrosh, Pentos i Duskendale.
 • Samwell w “Szczęśliwym Porcie” w Braavos widzi tyroshijskiego marynarza, chrapiącego w wielką, szkarłatną brodę.
 • Arya sprzedając omułki jako Cat znad kanałów słucha grzmiących głosów Tyroshijczyków w porcie.
 • „Cynamonowy Wiatr” z maesterem Aemonem, Samem i Goździk na pokładzie okrążył Krwawiącą Wieżę i wpłynął do portu Tyrosh, skąd wyruszył w rejs do Starego Miasta. W Tyrosh ostrzeżono ich, że w Cieśninach Redwyne’ów roi się od drakkarów.
 • Niski, krzepki i spocony Tyroshijczyk przynosi Cersei głowę karła w zdobionej szkatule. Miał rozwidloną brodę, farbowaną na zielono i różowo. Zarzekał się, że w Tyrosh Tyriona nazywano Czerwonorękim, bo z jego palców ścieka krew. Pokazuje jej głowę starego karła, który był żonglerem występującym pod Fontanną Pijanego Boga w Tyrosh. Cersei nie daje się oszukać i mówi, że to nie jest głowa Krasnala. Ser Meryn Trant na jej rozkaz wlecze Tyroshijczyka do lochów Qyburna.
 • Błękitny Bard ufarbował sobie włosy na tyroshijską modłę.
 • Doran Martell wysyła Garina, sierotę z Zielonej Krwi, na dwa lata do Tyrosh. Arianne zastanawia się, czy do Tyrosh popłynął jej brat Quentyn.
 • Kapitan “Łowczyni” podczas kontroli “Cynamonowego Wichru” opowiada o Żelaznych Ludziach, którzy zdobyli tyroshijski statek handlowy i przefarbowali się, udając załogę z Tyrosh. Jednakże wpadli na “Panią Wieży”, żona wiosłomistrza tego statku pochodziła z Tyrosh i marynarz przywitał statek po tyroshijsku (valyriańsku). Podstęp Żelaznych Ludzi nie udał się, bo nikt z załogi nie odpowiedział na powitanie.

Taniec ze Smokami tom 1

 • Podczas rejsu za wąskie morze Tyrion rozważa swoje umiejętności lingwistyczne – w Tyrosh powinien być w stanie przekląć bogów, nazwać kogoś oszustem albo zamówić ale. Zawdzięczał to najemnikowi, którego poznał w Casterly Rock.
 • Quentyn Martell podziwia w Volantis statki, m.in. z Tyrosh.
 • Młody Gryf farbuje włosy na niebiesko, jakoby ku czci pamięci matki, damy z Tyrosh. Gryf (Jon Connigton) także barwi włosy. Młody Gryf płynnie mówi w gminnych dialektach Pentos, Tyrosh, Myr i Lys.
 • W Białym Porcie Davos przysłuchuje się plotkom w “Brzuchu Wieloryba” – dowiaduje się, że Myr, Lys i Tyrosh wdały się w kolejną wojnę.
 • Hizdahr zo Loraq przekonuje Daenerys, że Qarth potrzebuje niewolników, podobnie jak Tolos, Nowe Ghis, Lys, Tyrosh i Volantis.
 • We wspólnej sali Domu Kupieckiego w Volantis Tyrion widzi wysokiego zgarbionego mężczyznę o pomalowanej w fioletowe plamy brodzie. Bierze go za tyroshijskiego kupca.
 • Grosik wspomina żonglera z Tyrosh, którego przez lata występował pod Fontanną Pijanego Boga. Poćwiartowano go na trzy części, a głowa zniknęła. Grosik i jej brat czym prędzej wyjechali z Tyrosh.

Taniec ze Smokami tom 2

 • Arya przekazuje miłemu staruszkowi, iż nierządnica S’vrone spodziewa się dziecka. Kobieta nie jest pewna, kto jest ojcem, ale myśli, że to może być ten tyroshijski najemnik, którego zabiła.
 • Na Arenie Daznaka w Meereen walczyli Tyroshijczycy o niebieskich brodach.
 • Gdy Tyrion, Grosik i Mormont wymykają się od Yezaana do Brązowego Bena Plumma, drogę zastępuje im włócznik o rdzawokasztanowej brodzie świadczącej, że jest Tyroshijczykiem, walczący w Drugich Synach.
 • Patrząc na Tycho Nestorisa Asha Greyjoy uświadamia sobie, że taki dziwny kapelusz widziała ostatnio w Tyrosh.

CYTATY:

Ollo Obcięta Ręka planował wrócić do Tyrosh, gdzie według jego słów ludzie nie tracili rąk za zajmowanie się uczciwym złodziejstwem ani nie wysyłano ich na całe życie na mroźne pustkowie za to, że dali się przyłapać w łóżku z żoną jakiegoś rycerza. Chett zastanawiał się, czy z nim pojechać, nie mówił jednak w ich zaślinionym, dziewczyńskim języku. Co zresztą mógłby robić w Tyrosh? Wychowywał się na Bagnie Jędzy i nie miał żadnego zawodu. (…) Lark mógł sobie wracać do domu, i ten cholerny Tyroshijczyk też, ale nie Chett.

Nawałnica Mieczy tom 1, prolog str.13 (2013)

Trzeba zawiadomić Thorosa. Pan Światła pokaże mu Lannistera w płomieniach.Tu jest bardzo ładne ognisko – wtrącił z uśmiechem Anguy. Zielonobrody ryknął śmiechem i wymierzył mu kuksańca w ucho.
Czy ja wyglądam na kapłana, Łuczniku? Kiedy Pello z Tyrosh patrzy w ogień, płomienie przypalają mu brodę.
Nawałnica Mieczy tom 1, Arya str. 261 (2013)

Przywódcą nie był tu jednak Cytryn ani Tom, lecz Tyroshijczyk, Zielonobrody. Arya zwróciła się w jego stronę.
Zabierzcie mnie do Riverrun, a z pewnością nie minie was nagroda – powiedziała zdesperowana.
Maleńka – odpowiedział Tyroshijczyk – wieśniak może ugotować w swym garnku zwykłą wiewiórkę, ale kiedy złapie złotą, oddaje ją swojemu lordowi, bo inaczej pożałuje.
Nie jestem wiewiórką – nie ustępowała Arya.
Jesteś – odparł ze śmiechem Zielonobrody.
Nawałnica Mieczy tom 1, Arya str. 263 (2013)

Daario Naharis wyglądał ekstrawagancko nawet jak na Tyroshijczyka. Brodę miał przystrzyżoną w trójząb i ufarbowaną na niebiesko. Taki sam kolor miały jego oczy i kręcone, opadające na kołnierz włosy. Spiczaste wąsiki pomalował sobie na złoto. Wszystkie jego stroje były w różnych odcieniach żółci. Spod kołnierza i mankietów wylewały mu się fale myrijskich koronek koloru masła, wams miał wyszywany mosiężnymi medalionami o kształcie mleczów, a sięgające ud skórzane buty zdobiły ornamenty ze złota. Rękawiczki z miękkiego, żółtego zamszu zatknął sobie za pas spleciony z pozłacanych pierścieni, a paznokcie pociągnął niebieską emalią.
Nawałnica Mieczy tom 1, Daenerys V str. 642 (2013)

Gdy po raz pierwszy ujrzał Mur, był młodszy niż Devan. Służył na „Kocim Łbie”, pod dowództwem Roro Uhorisa, Tyroshijczyka znanego na całym wąskim morzu jako Ślepy Bękart, choć wcale nie był ślepy ani nie pochodził z nieprawego łoża. Roro opłynął Skagos i pożeglował na Morze Dreszczy, odwiedzając setkę maleńkich wysepek, na których nigdy dotąd nie widziano kupieckiego statku. Miał na sprzedaż stal. Oferował miecze, topory, hełmy i solidne kolczugi w zamian za futra, kość słoniową, bursztyn i obsydian. Gdy „Koci Łeb” zawrócił na południe, jego ładownie były pełne, lecz w Zatoce Fok statek dopadły trzy czarne galery, które zapędziły go do Wschodniej Strażnicy. Stracili ładunek, a Bękart stracił głowę za zbrodnię sprzedawania dzikim broni.
Nawałnica Mieczy, tom 2, Davos V str.151 (2014)

Następnie heroldzi wezwali kolejnego minstrela, Collio Quaynisa z Tyrosh, który miał cynobrową brodę i akcent tak groteskowy, jak mówił Symon. Collio zaczął od swej wersji “Tańca smoków”, który zasadniczo był pieśnią dla dwojga wykonawców, mężczyzny i kobiety. Tyrion jakoś to zniósł z pewną pomocą podwójnej porcji kuropatwy w miodzie i imbirze oraz kilku kielichów wina. Przejmująca ballada o śmierci dwojga kochanków podczas zagłady Valyrii mogłaby spodobać się bardziej, gdyby nie fakt, że Collio zaśpiewał ją po starovalyriańsku, a większość gości nie znała tego języka. “Szynkarka Bessa” zdobyła jednak ich sympatię swym rubasznym tekstem. Tymczasem podano pawie z piórami, upieczone w całości i faszerowane daktylami. Collio wezwał bębniarza, pokłonił się nisko lordowi Tywinowi i zaczął śpiewać “Deszcze Castamere”.
Nawałnica Mieczy tom 2, Tyrion VIII str.242 (2014)

Natomiast lady Merryweather naprawdę ją ucieszyła.
Wasza Miłość — powiedziała ze swym zmysłowym myrijskim akcentem. — Wysłałam słówko do swych przyjaciół za wąskim morzem, prosząc ich, by natychmiast pojmali Krasnala, jeśli tylko pokaże w Wolnych Miastach swą brzydką twarz.
A czy masz za wodą wielu przyjaciół?
W Myr wielu. W Lys i w Tyrosh również. To wpływowi ludzie.
Uczta dla Wron tom 1, Cersei II str.144 (2015)

Czy słyszałeś, że Złota Kompania zerwała kontrakt z Myr?
Najemnicy bardzo często zrywają kontrakty.
Nie Złota Kompania. „Nasze słowo jest pewne jak złoto”. Tak brzmi ich przechwałka od czasów Bittersteela. Myr jest na krawędzi wojny z Lys i Tyrosh. Czemu mieliby zrywać kontrakt, który zapewniał im dobrą zapłatę i perspektywę bogatych łupów?
Może Lys obiecało im więcej pieniędzy. Albo Tyrosh.
Uczta dla Wron tom 1, Zbrukany Rycerz str. 263-264 (2015)

Krążą wieści, że archont Tyrosh przedstawił Lys warunki mające położyć kres ich obecnej wojnie handlowej. Opowiadano, że Myr przyłączy się do konfliktu po stronie Tyroshijczyków, ale po utracie Złotej Kompanii Myrijczycy nie wierzą…
Nie obchodzi mnie, w co wierzą Myrijczycy. — Wolne Miasta wiecznie toczyły ze sobą wojny, ale dla Westeros znaczyło to bardzo niewiele.
Uczta dla Wron tom 1, Cersei V str. 462 (2015)

Od owego czasu aż po dziś dzień ludzie ze Złotej Kompanii żyli i ginęli na Spornych Ziemiach, walczyli dla Myr, Lys albo Tyrosh w ich małych, bezsensownych wojnach i marzyli o ziemiach utraconych przez ojców. Byli wygnańcami i synami wygnańców, wydziedziczono ich i nadal im nie przebaczono… ale wciąż pozostawali groźnymi wojownikami.
Taniec ze Smokami tom 1, Tyrion II str. 109 (2011)

Tyrion spojrzał na Młodego Gryfa i obdarzył go swym najbardziej rozbrajającym uśmiechem. – Niebieskie włosy mogą się podobać w Tyrosh, ale w Westeros chłopcy będą w ciebie rzucać kamieniami, a dziewczęta śmiać ci się prosto w oczy.
Moja matka była damą z Tyrosh – wyjaśnił wyraźnie zażenowany chłopak. – Farbuję włosy na jej pamiątkę.
Taniec ze Smokami tom 1, Tyrion III str. 163 (2011)

Najpierw popłynęliśmy do Tyrosh. Mój brat myślał, że to będzie wystarczająco daleko, ale okazało się, że się mylił. Znaliśmy tam żonglera. Od wielu lat codziennie występował pod Fontanną Pijanego Boga. Postarzał się już i jego ręce nie były tak zręczne jak kiedyś, więc czasami upuszczał piłki i musiał za nimi ganiać po całym placu, ale Tyroshijczycy i tak się śmiali i rzucali mu monety. Ale pewnego poranka dowiedzieliśmy się, że jego ciało znaleziono pod świątynią Triosa. Trios ma trzy głowy i przed drzwiami świątyni stoi jego wielki posąg. Starego żonglera przerąbano na trzy części i wepchnięto do potrójnych ust boga, a gdy wszystkie fragmenty zszyto razem, okazało się, że brakuje głowy.
Taniec ze Smokami tom 1, Tyrion VIII str. 576-577 (2011)

Teorie fanów:

http://ogienilod.in-mist.net/viewtopic.php?f=45&t=3173

http://ogienilod.in-mist.net/viewtopic.php?f=45&t=3669

http://ogienilod.in-mist.net/viewtopic.php?f=5&t=963

 

oprac. Mya Stone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>