Błazen Plama

Słowa, które błazen wypowiada, są czasami bardzo niepokojące. Po czasie okazują się zrozumiałe i prorocze. Nim Krwawe Gody się wydarzą, błazen już o nich śpiewa!

Krew głupka, krew króla, krew na dziewicy udach, ale łańcuchy dla gości i dla pana młodego, cuda, cuda, cuda – zaśpiewał, przeskakując z nogi na nogę.[ix]

 

Starcie królów

 

Orientacyjnie Plama może mieć 25-35 lat na początku sagi. Jest on towarzyszem młodziutkiej Shireen Baratheon na Smoczej Skale. Ma opinię bezgranicznie oddanego dziewczynce[x], a i ona ma jako jedyna przejmować się jego losem. Wydaje się, że trefniś wie, co niesie ze sobą obecność kapłanki R’hllora (Melisandre) na Smoczej Skale.

Cienie przyszły tańczyć, panie, tańczyć, panie, tańczyć, panie – nucił, przeskakując z nogi na nogę. – Cienie tu zostaną, panie, zostaną, panie, zostaną, panie.[xi]

 

Pomysłem Littlefingera rozsiewane są plotki w królestwie, że groteskowy błazen jest kochankiem lady Selyse i ojcem Shireen. Tego typu kłamstwa mają na celu ośmieszenie Stannisa Baratheona.

- Moja Shireen córką przygłupiego trefnisia! To równie wstrętne, co absurdalne. Renly rzucił mi tę potwarz prosto w oczy podczas rokowań. Tylko ktoś równie obłąkany jak Plama, mógłby w to uwierzyć.

- Być może, mój suwerenie… ale bez względu na to, czy ludzie wierzą w tę historię, powtarzają ją z upodobaniem.[xii]

 

Nawałnica mieczy

 

Gdy Stannis Baratheon wyrusza wraz z armią na Mur, zabiera ze sobą żonę i córkę. Błazna Plamę również. Po dotarciu drogą morską do Wschodniej Strażnicy dworacy pozostają w nadmorskim zamku Nocnej Straży.

We Wschodniej Strażnicy ktoś uszył mu błazeński płaszcz ze skór bobrowych, owczych i króliczego futra. Ze sterczącego z kapelusza poroża zwisały dzwoneczki oraz długie brązowe nauszniki z wiewiórczego futra, opadające na uszy. Każdemu jego krokowi towarzyszyło dzwonienie.[xiii]

 

Taniec ze smokami

 

Zniecierpliwiona królowa Selyse przybywa do Czarnego Zamku wraz ze swoim dworem. Całą świtę wita lord dowódca Jon Snow. Olbrzym Wun Wun, wielki przybysz zza Muru, jest rozbawiony widokiem błazna Plamy. Będąc na Murze trefniś wydaje się być świadomy grożącego ludziom niebezpieczeństwa. Do zakończenia Tańca ze smokami Plama znajduje się w Czarnym Zamku wraz z królową oraz małą księżniczką Shireen.

W mroku tańczą umarli. – Plama zaszurał stopami w groteskowym tanecznym kroku. – Wiem to, wiem, tra-la-lem.[xiv]

 

Spekulacje:

Wiele piosenek błazna Plamy zawiera powtarzalne wersy. Czy zwrot w podmorskiej krainie oznacza w przyszłości? Teorie tworzone przez fanów sagi na różne sposoby interpretują piosenki Plamy. Czy kolejne tomy przyniosą rozwiązanie tych zagadek? Kim jest błazen Plama i jaką rolę odegra w dalszej historii Pieśni Lodu i Ognia?

 

autor: Maegi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>