Bliźniaki

Przez zamek ten, jedną z najbardziej znaczących twierdz Dorzecza, a przy tym jedną z najbardziej wysuniętych na północ, biegnie najkrótsza droga między Dorzeczem a Północą. Włada nim ród Freyów, prawdopodobnie najpotężniejszy po rodzie, z którego wywodził się poprzedni Najwyższy Lord Tridentu.

Konstrukcja i otoczenie twierdzy

Bliźniaki w rzeczywistości, jak sama nazwa wskazuje, nie są jednym zamkiem, lecz dwoma. Położone są w górnym biegu Zielonych Wideł, jeden zamek na zachodnim, a drugi na wschodnim brzegu rzeki. Połączone są mostem z szarego kamienia, który stanowi najbardziej wysuniętą na północ przeprawę przez Zielone Widły. Jest on tak szeroki, że mogą po nim jechać dwa wozy obok siebie. Pośrodku mostu, a zatem pośrodku nurtu rzeki, wznosi się Wodna Wieża. Jej konstrukcja pozwala kontrolować zarówno most, jak i rzekę. Obydwa zamki mają bardzo podobną konstrukcję: otoczone są fosami wypełnionymi wodą doprowadzoną z rzeki, bramy są chronione przez wieże bramne. Zamykane są opuszczanymi kratami oraz mostami zwodzonymi. Główne bramy zamków chroniły barbakany. Zamki miały też małe bramy służące do wyprowadzania wycieczek. Ludzie chcący się przeprawić przez rzekę mają do pokonania prostą drogę – przez bramę, zewnętrzny dziedziniec, umocnienia broniące most, sam most, a potem przez te same struktury w drugim zamku w odwrotnej kolejności.

Kwatery Lorda Przeprawy znajdują się w we Wschodnim Bliźniaku, Tam też jest Sala Tronowa Freyów, a w niej Tron Lorda. Jest to wysokie krzesło z czarnego dębu, którego oparcie wyrzeźbiono w kształcie dwóch wież połączonych mostem. Komnata ma pod stropem galerię. Wieża Maestera znajduje się we wschodnim Bliźniaku.

Bliźniaki położone są mniej więcej na poziomie rzeki, teren na wschód i na zachód od zamków podnosi się nieznacznie. Naprzeciw głównej bramy wschodniego zamku jest wzniesienie, które nie jest zalewane przez rzekę, nawet gdy ta mocno wzbierze.

Historia zamku

Bliźniaki są stosunkowo młodą budowlą. Sam ród Frey liczy sobie jedynie 6oo lat, a zamki są od niego młodsze. Freyowie wznieśli zamki, by móc kontrolować rzekę i pobierać opłaty za przejście od podróżnych udających się z Północy na Zachód przez Dorzecze oraz wędrujących w przeciwnym kierunku. Pierwszym elementem, jaki powstał, był kamienny most łączący oba brzegi Zielonych Wideł. Wznoszono go przez około 50 lat (trzy pokolenia Freyów). Gospodarze dla ochrony mostu wznieśli najpierw drewniane forty, dopiero potem przebudowano je, zastępując drewno kamieniem. Najstarszym kamiennym dziełem fortecznym prawdopodobnie jest Wodna Wieża, wznosząca się pośrodku mostu.

Nie wiemy, czy i ile razy Bliźniaki były oblegane. Przed Podbojem Zamek ten był w granicach państwa Harrena Czarnego, w czasie Podboju Freyowie zbuntowali się przeciw Żelaznym Ludziom i poparli Aegona Zdobywcę. W czasie Tańca Smoków Freyowie byli stronnikami Czarnych. Nie wiemy, kogo wsparli w czasie I Rebelii Blackfyre, lord Frey był jednym z lordów próbujących wzniecić II Rebelię. W czasie Rebelii Roberta Baratheona Freyowie z Bliźniaków poparli Jelenia, ale dołączyli do niego dopiero po Bitwie Nad Tridentem. Nie ma jednak wzmianek, czy w którymkolwiek z tych konfliktów Bliźniaki były oblężone.

W czasie, w którym toczy się akcja opowieści, zamkiem włada lord Walder Frey, mający już 90 lat (na początku). Pod Bliźniaki podchodzi Armia Północy lorda Robba Starka. Układ zawarty przez lorda Robba z lordem Walderem pozwala na zaskoczenie wojsk Lannisterów i uzyskanie przez siły Północy przewagi w wojnie. Potem jednak zostaje ona zaprzepaszczona. W Bliźniakach odbywa się też wesele lorda Edmure’a Tully’ego z córką lorda Waldera, Roslin, które potem zyskało sobie miano Krwawych Godów, gdyż zginął na nim Król Północy.

 

autor: Bzhydack

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>