Casterly Rock

Rodowa siedziba Lannisterów to potężna twierdza, wykuta w skale wyrastającej ze spienionej toni Morza Zachodzącego Słońca. George R. R. Martin przyznał, że inspirowana jest Skałą Gibraltarską.

Casterly Rock, zwana w skrócie Skałą, góruje nad zatoką i położonym poniżej miastem. Krainy zachodniego Westeros są niezwykle bogate w surowce, a w szczególności w cenne kruszce – stąd Lannisport, czerpiący zyski z pobliskich kopalń złota oraz z handlu, jest największym i najbogatszym miastem portowym górzystej krainy Zachodu (jest jednak mniejszy niż Królewska Przystań czy Stare Miasto). Natomiast samo Casterly Rock jest bogatą twierdzą, której w całej historii Westeros wg opowieści nigdy nie zdobyto orężem. Uchodzi za jeden z najlepiej ufortyfikowanych zamków w całym królestwie.

Nazwa warowni pochodzi od nazwiska Casterlych, którzy mieli jeszcze w czasach Pierwszych Ludzi objąć w posiadanie kopalnie cennego kruszcu kryjące się w Skale. Legenda głosi, że zostali oni podstępem przekonani do opuszczenia twierdzy przez Lanna Sprytnego. Protoplasta Lannisterów po kądzieli (po mieczu ród ma mieć andalskie korzenie) wg jednej z opowieści sam osiadł w zamku, zaś ród Casterlych wymarł. Barwne legendy opisują różne sztuczki, jakich miał się imać sprytny Lann – prawda ginie jednak w mrokach odległej Ery Herosów.

W pięciu pierwszych tomach PLiO pojawiały się pojedyncze wzmianki o rodowej siedzibie Lannisterów. W jej podziemiach mają znajdować się liczne korytarze kopalni złota oraz przestronne komory wykute w potężnej skale, ciągnące się na wielu poziomach. Głębiej położone pomieszczenia są najprawdopodobniej wykorzystywane jako lochy. Niektóre z cel są tak wąskie, że przebywający w nich człowiek nie może się odwrócić.[i] W podziemiach ponoć mieści się też zbrojownia oraz miejsce, gdzie są trzymane w klatkach lwy.[ii] W najniższych partiach skalnych korytarzy znajdują się zalane wodą jaskinie. W trzewiach Skały znajduje się nawet przystań portowa wystarczająco głęboka dla kupieckich kog!

W Casterly Rock znajdują się między innymi pełna przepychu Złota Galeria (the Golden Gallery), ogromna jaskinia wysoka na 200 stóp zwana Lwią Paszczą (the Lion’s Mouth) oraz Komnata Bohaterów[iii] (the Hall of Heroes), gdzie pochowani są Lannisterowie oraz przedstawiciele pokrewnych rodów a setki kosztownych lannisterskich zbroi mają stać na wieczystej straży. Wg słów Tyriona w Komnacie Bohaterów słychać dobiegający z dołu huk morskich fal rozbijających się o skały. W obrębie murów twierdzy mieścić ma się również sept oraz Kamienny Ogród (the Stone Garden) – boży gaj z pokracznym czardrzewem.[iv]

W czasie wojny pięciu królów zamkiem żelazną ręką władał lord Tywin Lannister. W późniejszym czasie królowa Cersei mianowała kasztelanem zamku jednego ze swych kuzynów – ser Damiona Lannistera[v]. Można mieć nadzieję, że więcej o Casterly Rock czytelnicy będą mogli się dowiedzieć z The Winds of Winter oraz A Dream of Spring – z kolejnych, oczekiwanych części sagi.

 

Ciekawostki:

Tyrion Lannister wspomina, że gdy wkroczył w wiek dorosły i zapragnął odbyć podróż za Wąskie Morze do Essos, jego pan ojciec lord Tywin zakazał mu wyprawy i uczynił odpowiedzialnym za odpływ nieczystości w Casterly Rock.

Ścieki nigdy nie funkcjonowały nawet w połowie tak dobrze, jak wtedy, gdy odpowiadał za nie Tyrion.[vi]

Być może wiedza o drogach odpływu ścieków z zamku przyda się Tyrionowi w przyszłości. Czy w ten sposób zdobędzie upragnione Casterly Rock?

 

autor: Maegi
(na podstawie opracowań radrufa)

 

Przypisy:

[i]     GRRM, Uczta dla wron: Sieć spisków, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 44: Jaime (VII), strona 418.

[ii]    GRRM, Taniec ze smokami: część II, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 65: Cersei (II), strona 526.

[iii]   GRRM, Nawałnica mieczy: Krew i złoto, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2014, rozdział 60: Tyrion (VIII), strona 233.

[iv]   GRRM, Taniec ze smokami: część II, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 48: Jaime (I), strona 228.

[v]    GRRM, Uczta dla wron: Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 12: Cersei (III), strona 252.

[vi]   GRRM, Taniec ze smokami: część I, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 8: Tyrion (III), strona 161.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>