Co wiadomo o „Wichrach zimy”?

the winds of winter

Sezon szósty serialu się zakończył, tomu szóstego sagi na horyzoncie nie widać, ale jeden z fanów – prowadzący znakomitego anglojęzycznego bloga BryndenBFish –  pokusił się o sporządzenie zestawienia zbierającego w jednym miejscu to, co na razie wiadomo na temat „Wichrów zimy”.
Manuskrypt obu ostatnich tomów ma liczyć po ok. 1500 stron każdy, czyli będą zbliżone objętością do „Tańca ze smokami”. Prace nad szóstym tomem Martin rozpoczął w kilka miesięcy po zakończeniu pisania Tańca, ale sam przyznał, że być może ta przerwa była błędem i należało pójść za ciosem i kontynuować pisanie.

Z tomu piątego do szóstego Martin przeniósł około stu stron. Kolejne informacje mogą sprawiać wrażenie sprzecznych, gdyż rok później wydawca Martina otrzymał do zredagowania ponad 160 stron, w kwietniu 2013 roku Martin deklarował, że ma za sobą 1/4 drogi do ukończenia tomu szóstego, a w 2014 roku Wichry miały być ukończone w 2/3, aczkolwiek ta informacja pochodziła z niezbyt pewnego źródła. GRRM słynie jednak z niezwykłego cyzelowania swoich powieści, zdarza mu się przepisywać na nowo całe rozdziały jak i wyrzucać do kosza bardzo dobre fragmenty, które jednak nie posuwają akcji we właściwym kierunku. Martin wprawdzie przyznał jakiś czas temu, że nad poprawkami do Wichrów spędził mniej czasu, niż pisząc na nowo fragmenty Tańca oraz Uczty, ale szybko okazało się, że zarówno tempo pisania jak i dążenie do perfekcjonizmu pozostały niezmienne. Tymczasem serial coraz szybciej doganiał powieść. Martin zrezygnował z pisania scenariuszy do odcinków w sezonie 4, 5 i 6 aby móc poświęcić więcej czasu na prace nad sagą. Z tego samego powodu odwołał swoje uczestnictwo w niektórych konwentach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi fanom w noworocznym wpisie na blogu, Martin miał dostarczyć wydawcy manuskrypt Wichrów jesienią 2015 roku. Kiedy okazało się, że terminu tego nie uda się dotrzymać ustalono, że deadline zostaje przedłużony do końca roku. Jednak i te dodatkowe miesiące nie pomogły i szósty tom nie został jeszcze ukończony. W międzyczasie Martin potwierdził, że Pieśń Lodu i Ognia ma się zamknąć w siedmiu częściach i zaprzeczył plotkom, jakoby miał pisać równolegle dwa ostatnie tomy. Z czasem pojawiła się konieczność nanoszenia poprawek i przeredagowania lub napisania od nowa już ukończonych rozdziałów czyli to, co czytelnicy doskonale poznali przy okazji prac nad tomem 4 i 5.

Aby osłodzić fanom oczekiwanie na „Wichry zimy”, Martin, który stanowczo odmawia składania regularnych meldunków na temat postępów prac nad książką, publikuje na swojej stronie rozdziały z Wichrów. Inną formą publikacji rozdziałów było zamieszczanie ich jako bonusów przy okazji kolejnych wydań, a przede wszystkim głośne odczytywanie fragmentów powieści podczas spotkań z czytelnikami. Ta ostatnia forma kontaktu z odbiorcami jest przez Martina szczególnie lubiana, gdyż zdaniem autora najlepiej oddaje ona relację autor- czytelnik oraz pozwala na otrzymanie natychmiastowego odzewu ze strony odbiorców.

Dotychczas Martin upublicznił następujące rozdziały z Wichrów zimy:
– Theon I
– Arianne I i II
– Barristan Selmy I i II
– Tyrion I i II
– Mercy (Arya) I
– Alayne (Sansa) I
– Victarion
– Opuszczony (Aeron)

Mimochodem Martin potwierdził też obecność rozdziałów kolejnych POVów w Wichrach, wspominając czy na swoim blogu czy też w wywiadach że pracuje nad tekstem, którego narratorem są Bran, Daenerys, Davos, Jon Connington, Cersei Lannister i Areo Hotah. Z drugiej strony, autor zachowuje pełną tajemnicę jeśli chodzi o rozwiązanie wątku z udziałem Jaimego i Brienne i nadal nie wiadomo, czy ich rozdziały pojawią się w szóstym tomie. Podobnie zagadką jest, czy Asha Greyjoy pozostanie narratorką także w „Wichrach zimy”. W sumie ma być 13 narratorów w Wichrach, ale najprawdopodobniej niektórzy z nich zostaną uśmierceni w tym tomie. Martin przyznał również, że nie zamierza wprowadzić kolejnych narratorów. Wyjątkiem mogą tu być prologi oraz epilogi, ale zważywszy na to, że dla dotychczasowych narratorów źle one się kończyły nie życzymy obecności w nich naszym ulubieńcom ;)

Jeśli chodzi o akcję Wichrów to wiadomo że
– w prologu pojawić ma się Jeyne Westerling, wdowa po Robbie Starku
– na początku powieści możemy spodziewać się dwóch dużych bitew: o Winterfell i o Meereen
– w tomie szóstym pojawią się bohaterowie z Dorne, nie tylko Żmijowe Bękarcice, ale i Darkstar, Ellaria czy książę Doran
– pojawi się też więcej wątków z dalekiej Północy, związanych z Innymi
– możemy spodziewać się wielu zgonów w tomie szóstym (ciekawe, czy książka przebije pod tym względem szósty sezon…)
– książki, które Daenerys otrzymała w prezencie ślubnym od ser Joraha pojawią się w powieści i będą istotne dla jednego z bohaterów (Tyriona)
– w Dolinie będą się działy ciekawe rzeczy (czyżby Szalona Mysz miał się uaktywnić?), podobnie jak na Murze
– czekają nas kolejne małżeństwa i kolejne zdrady
– spotkamy Garlana Tyrella i jego brata Willasa
– mamy szansę dowiedzieć się, dokąd odsyła się dziwki
– wilkor Aryi, Nymeria, powinien powrócić, gdyż w jednym z wywiadów Martin określił jej wilczą watahę mianem strzelby Czechowa
– bohaterowie którzy byli martwi w pierwszym tomie będą mieli wpływ na wydarzenia w tomie szóstym
– zobaczymy Wysogród i Casterly Rock, chociaż Martin nie obiecał, że te miejsca pojawią się w Wichrach
– testament Robba i legitymizacja Jona Snow będą miały ze sobą coś wspólnego
– materiału poświęconego przygodom Aryi w Braavos wystarczyłoby Martinowi na osobną książkę
– spotkamy jeszcze Gendry’ego
– pojawi się też Howland Reed, jak również zieloni czarodzieje oraz Wyspa Twarzy
– jeśli wierzyć na słowo Benioffowi i Weissowi, Shireen zostanie spalona
– w momencie rozpoczęcia tomu szóstego Stannis Bartheon jest żywy
– niektórzy bohaterowie uśmierceni w serialu żyją i dobrze się mają w książkach, a jedna z tych postaci będzie odpowiadała za nagły zwrot akcji na początku Wichrów
– Daenerys powróci do Westeros, ale czy będzie miało to miejsce w tomie szóstym – nie wiadomo (w 2002 roku Martin był przekonany że to właśnie Taniec ze smokami miał opisywać drogę Daenerys do Westeros oraz komplikacje polityczne z tym związane)
– Bronn na pewno się pojawi

Opracowanie na podstawie tekstu przygotowanego przez BryndenaBFisha
https://warsandpoliticsoficeandfire.wordpress.com/2016/07/12/the-ulimate-winds-of-winter-resource/

Polecamy Waszej uwadze i stronę i fanpage Bryndena ;)

(aw)

 

 

 

3 Comments

  1. Wow Gendry się pojawi – v -

  2. Moze tym „zaskakującym” zwrotem akcji ma byc poświęcenie Shireen dla ożywienia Jona Snow.

  3. „W sumie ma być 13 narratorów w Wichrach

    Sprzeczność: według tego tekstu Martin upublicznił rozdziały 8 POV-ów (Barristana, Arianne, Tyriona, Aryi, Sansy, Victariona, Aerona i Theona) i pracował nad rozdziałami 6 innych (Cersei, Areo Hotaha, Conningtona, Brana, Daenerys i Davosa), co daje razem 14 POV-ów, nie wliczając w dodatku Prologu i ewentualnego Epilogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>