Marwyn

Nazywany także Marwynem Magiem lub Magiem. Jeden z maestrów z Cytadeli. Jego wygląd nie świadczy o zajmowanej pozycji, Marwyn przypomina raczej portowego zbira niż maestra. Niski, przysadzisty, mocno zbudowany, o nieproporcjonalnie dużej głowie, krzaczastych brwiach, nosie noszącym ślady wielokrotnych złamań. Zamiast szat maestra nosi skórzaną kamizelkę, która podkreśla jego piwny brzuch. Żuje kwaśne liście. Agresywny, silny, władczy, bezkompromisowy, nie lubi tracić czasu.

Nie jest podobny do innych maestrów, nie ma w nim wyniosłości, utrzymuje kontakty nawet z ludźmi których inni mają w pogardzie (dziwki, wędrowni czarodzieje). Zna wiele języków obcych, potrafi porozumiewać się z Ibeńczykami i Letniakami w ich ojczystych językach.

Interesuje się widzą tajemną, przez osiem lat przebywał na Wschodzie, gdzie badał odległe krainy, poszukiwał zaginionych ksiąg oraz uczył się sztuki czarnoksiężników i władców cieni. Mieszka w Cytadeli w Starym Mieście, w okrągłym pokoju w północnej wieży. Pokój arcymaestra jest zabałaganiony, pełen ksiąg i zwojów leżących na stołach i podłodze. Na ścianie widzą stare gobeliny i wystrzępione mapy.

Gra o tron

Mirri Maz Duur wymienia maestra Marwyna wśród osób, które dzieliły się z nią wiedzą. Wspomina, że maester mieszkał w Siedmiu Krainach, również w Krainach Zachodzącego Słońca i nauczył ją wspólnego języka. Ponadto Marwyn przeprowadził przy niej sekcję zwłok, objaśniając tajemnice ludzkiego ciała.

Uczta dla wron

Pate, jeden z nowicjuszy z Cytadeli wspomina Marwyna jako osobę agresywna, różniącą się od innych maestrów. Marwyn pospolituje się z ludźmi wszystkich stanów i narodowości, chętnie rozmawia z marynarzami, wierzy w przyniesione przez nich wieści o Daenerys i jej smokach. Marwynowi jako pierwszemu w Cytadeli udało się zapalić jedną ze szklanych świec. Podczas rozmowy z Samem Tarlym i Allerasem daje się poznać jako osoba doskonale zorientowana w polityce prowadzonej przez maestrów. Zdaniem Marwyna maestrowie powinni przyznać Aemonowi Targaryenowi tytuł arcymaestra, zamiast tego pozwolili aby maester Aemon spędził życie na Murze, a powodem ich zachowania było pochodzenie Aemona. Marwyn ma dużą wiedzę na temat magii i po usłyszeniu rewelacji z którymi przybył Sam postanawia wyruszyć do Daenerys. Samowi zaś radzi, by czym prędzej wykuł swój łańcuch maestra i pod żadnym pozorem nie dzielił się z pozostałymi maestrami swoją wiedzą.

Cytaty o Marwynie

Mag różnił się od innych maestrów. Opowiadano, że zadaje się z kurwami i wędrownymi czarodziejami, rozmawia z włochatymi Ibbeńczykami i czarnymi jak smoła Letniakami w ich ojczystych językach, a także składa ofiary dziwacznym bogom w małej świątyni dla marynarzy, znajdującej się w porcie. Ludzie mówili, że widzieli go w dolnym mieście, na szczurzych arenach i w czarnych burdelach, gdzie spotykał się z komediantami, minstrelami i najemnikami, a nawet żebrakami. Niektórzy szeptali, że kiedyś zatłukł człowieka gołymi pięściami.
G.R.R. Martin, Uczta dla wron, tom I, str. 19

Marwyn nie był człowiekiem, któremu można odmówić.
G.R.R. Martin, Uczta dla wron, tom II, str. 450

 

(aw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>