Odcinek 1 – Czerwona kobieta

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 1
Czerwona kobieta
(ang. The Red Woman)

Na Murze po śmierci Jona Snow trwa bunt Nocnej Straży. Garść ludzi wiernych lordowi dowódcy zabarykadowała się z jego ciałem w komnacie. Jest z nimi Davos, zebrani postanawiają bronić się do końca i nie oddawać ciała Jona buntownikom.
Ramsay Snow czuwa przy ciele Mirandy. Wspomina swoją kochankę, jej zalety, przysięga, że winnych jej śmierci spotka surowa kara. Służącemu, który chce wiedzieć w jaki sposób pochować zmarłą kobietę nakazuje nakarmić psy jej ciałem. Następnie Ramsay udaje się na spotkanie z ojcem. Roose Bolton czyni mu wyrzuty, że porzucił Lannisterów by Ramsay mógł ożenić się z Sansą Stark, a bez Sansy i jej ewentualnego potomka Boltonowie nie mogą liczyć na poparcie Północy. Roose potwierdza śmierć Stannisa Baratheona.
Theon z Sansą uciekają przed pościgiem wysłanym przez Ramsaya. Zbrojni doganiają uciekinierów, Greyjoy próbuje skierować pościg na fałszywy trop, ale żołnierze nie wierzą jego słowom. Od śmierci ratuje ich Brienne, która ponownie ofiaruje swoją służbę Sansie.
Do Królewskiej Przystani przypływa statek z Dorne. Czekająca na brzegu Cersei uświadamia sobie, że Jaime nie był w stanie uchronić Myrcelli od śmierci. W rozmowie z bratem królowa przywołuje dawną przepowiednię leśnej wiedźmy. Jaime nie wierzy w proroctwa, zapewnia Cersei że wspólnie odzyskają to co utracili.
Do buntu dochodzi także w Dorne. Ellaria Sand zarzuca Doranowi Martellowi że nie próbował pomścić Elię Martell i że siedział bezczynnie gdy zginął Oberyn Martell. Doran ginie, umiera również Areo Hotah. Żmijowe Bękarcice mordują w tym czasie Trystana Martella.
W Meereen przyjaciele Daenerys naradzają się co do dalszego postępowania, świadomi, że nastroje w mieście bardzo się pogorszyły w ostatnim czasie. Jorah Mormont i Daario ruszyli w teren w poszukiwaniu ukochanej. Khaleesi zostaje pojmana przez Dothraków i zaprowadzona do khalów. Khalowie początkowo grożą jej gwałtem, ale gdy Dany potwierdza śmierć khala Drogo obiecują zaprowadzić wdowę po khalu doVaes Dothrak, gdzie w świątyni Dosh Khaleen spędzi resztę swego życia w towarzystwie pozostałych wdów.
Na Murze ser Alliser daje zebranym wokół ciała Jona ultimatum, mają poddać się przed wieczorem, w przeciwnym razie dojdzie do walki.
Melisandre przeżywa kryzys wiary. Przed udaniem się na spoczynek zdejmuje naszyjnik z rubinem i z rudowłosej piękności zmienia się w pomarszczoną staruszkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>