Odcinek 1 – Północ pamięta

Gra o tron sezon 2

Gra o tron, sezon II odcinek 1
Północ pamięta”

(Ang. „The North Remembers”)

 

W Królewskiej Przystani trwa turniej rycerski. Sandor Clegane nie daje swemu przeciwnikowi najmniejszych szans. Jeden z rycerzy stawia się pijany i Joffrey każe wlać mu do gardła beczkę wina, ale w obronie pijaka staje Sansa. Dziewczyna przekonuje króla, że zabicie kogoś w swoje urodziny przynosi pecha. Dontos zostaje zdegradowany do roli błazna. Do miasta przybywa Tyrion ze swym wojskiem, aby objąć obowiązki królewskiego namiestnika i wkracza na posiedzenie małej rady.

W Winterfell Bran z maestrem Luwinem wysłuchują próśb lordów podległych Starkom. Bran śni wilczy sen i patrzy na świat oczami swego wilkora. Hodor i Osha prowadzą go do bożego gaju. Po drodze chłopak zauważa na niebie kometę. Osha uważa, że jest to znak smoków.

Kometę widać również nad pustkowiem, przez które wędruje Daenerys ze swymi towarzyszami. Droga jest ciężka, a gdy umiera klacz którą Daenerys otrzymała od khala w prezencie ślubnym, dziewczyna wysyła swoich braci krwi w trzy strony świata, by zbadali teren.

Na dalekiej Północy, za Murem, kometa także jest widoczna. Wyprawa Nocnej Straży dociera do Twierdzy Crastera, pierwszej osady dzikich, której mieszkańcy nie opuścili swoich domów. Craster twierdzi, że odpowiedzieli oni na wezwanie Mance Raydera, Króla za Murem, który gromadzi ludzi.

Nad Smoczą Skałą widać kometę bardzo dobrze. Melisandre, kapłanka ognistego boga R’hllora pali posągi Siedmiu. Jedyną osobą, która próbuje ją powstrzymać jest stary maester Cressen, ale zgromadzeni nie reagują na jego apel. Na wezwanie kapłanki Stannis wyciąga z płomieni płonący miecz, a obecni oddają mu pokłon. Później Stannis dyktuje list, w którym ogłasza nieprawe pochodzenie Joffreya, Tommena i Myrcelli, i nakazuje dostarczyć tę wiadomość do wszystkich zakątków kraju, od Muru po Arbor. Maester Cressen wrzuca do swego kielicha z winem jakąś substancję i namawia Melisandre na spełnienie toastu ze wspólnego kielicha. Cressen umiera.

Robb rozmawia z Jaimem Lannisterem. Wie, że Stannis rozesłał list informujący o braku praw do tronu Joffreya. Robb chce wysłać do Królewskiej Przystani posła z warunkami zawarcia pokoju. Theon sugeruje, że okręty jego ojca Balona Greyjoya mogą być przydatne podczas wojny z Lannisterami. Catelyn usiłuje wyperswadować synowi ten pomysł, podkreślając, że Balon Greyjoy nie jest człowiekiem godnym zaufania. Cat pragnie wrócić do Winterfell, do swoich synów, ale Robb wysyła ją do Krain Burzy, by negocjowała z Renlym Baratheonem.

Cersei rozmawia z Littlefingerem o konieczności odszukania zaginionej Aryi Stark. Rozmawia też z Joffreyem. Młody król nie jest przejęty zaginięciem Aryi, natomiast niepokoją go plotki jakie słyszy odnośnie swego wuja Jaimego oraz Cersei. Joffrey dopytuje się o nieprawo urodzone dzieci Roberta Baratheona, a policzkującej go matce grozi, że za kolejne uderzenie króla zostanie ukarana. Złote płaszcze mordują w Królewskiej Przystani bękarty Roberta Baratheona.

 

 

Różnice między książką a serialem:

– Sandor nie brał udziału w urodzinowym turnieju Joffreya, bo uważał że poziom zawodów jest tak słaby, iż nie warto brać w rękę miecza
– Cressen próbował otruć Melisandre na samym początku „Starcia królów”. W książce palenie posągów Siedmiu ma miejsce w późniejszych rozdziałach.
– scena rozmowy Cersei i Littlefingera nie miała miejsca w książce

 

(aw)
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>