Odcinek 4 – Księga nieznajomego

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 4
Księga nieznajomego
(ang. Book of the Stranger)

Jon Snow w rozmowie z Eddem zdradza, że zamierza opuścić Mur i udać się na południe. Edd przypomina swemu przyjacielowi słowa przysięgi Nocnej Straży, ale Jon nie zamierza zmieniać zdania. Rozmowę przerywa przybycie Sansy. Podczas posiłku młodzi wspominają dzieciństwo w Winterfell. Sansa przeprasza Jona za swoje zachowanie, a w późniejszej rozmowie namawia go do odzyskania rodowej siedziby Starków.

Davos rozmawia z Melisandre. Czerwona kapłanka deklaruje, że jej przyszłość zależy od tego, co postanowi Jon Snow. Davos chce wiedzieć, co wydarzyło się podczas jego nieobecności, a zwłaszcza interesuje go los księżniczki Shireen. Melisandre unika odpowiedzi na pytanie, a do rozmawiających zbliża się Brienne. Kobieta-rycerz potwierdza, że zabiła Stannisa, ostrzega też Melisandre, że mimo iż od śmierci Renly’ego minęło już sporo czasu to niczego nie zapomniała ani nie wybaczyła.

Robin Arryn pod okiem lorda Royce’a ćwiczy strzelanie z łuku, ale jego umiejętności pozostawiają wiele do życzenia. Nadjeżdża wóz, którym podróżuje Littlefinger. Royce zarzuca Baelishowi, że wbrew obietnicy zawiózł Sansę Boltonom, ale Littlefinger odbija oskarżenia, sugerując, że zostali napadnięci przez wojsko Boltonów, prawdopodobnie poinformowane przez lorda Royce’a. Spór ma rozstrzygnąć Robin Arryn. Chłopak, pozostający pod wpływem Littlefingera, zgadza się na propozycję Baelisha, Royce otrzymuje kolejną szansę, a Dolina powołuje pod broń wojsko, by pomóc Sansie Stark.

Do Meereen przybywają Panowie, aby podjąć negocjacje w sprawie opuszczenia Zatoki Niewolniczej przez Daenerys. Rozmowy prowadzi Tyrion, towarzyszą mu Szary Robak i Missansei. Mieszkańcy Meereen są zaniepokojeni rokowaniami. W tym samym czasie Jorah i Daario odnajdują miasto Dothraków i samą Daenerys.

Septa Unella prowadzi Margaery do Wielkiego Wróbla, a następnie do Lorasa Tyrella. Loras jest w kiepskim stanie psychicznym i fizycznym, siostra go błaga, by się nie poddawał.
Cersei odwiedza Tommena, rozmawiają o Wielkim Wróblu i o Margaery, a następnie wraz z Jaime kontynuują ten temat w rozmowie z Olenną Tyrell i Kevanem Lannisterem.

Theon Greyjoy płynie na Pyke. Spotyka tam swoją siostrę, Yarę, która podejrzewa że brat przybył aby objąć tron po ich zmarłym ojcu. Theon zapewnia Yarę, że nie zamierza rządzić żelaznymi ludźmi, uważa że siostra będzie lepszym władcą i deklaruje swoją pomoc w zdobyciu przez Yarę tronu.

Do Ramsaya przyprowadzają Oshę. Dzika próbuje zabić Boltona, ale ostatecznie to ona ginie.

Jon Snow otrzymuje pełen zniewag list od Ramsaya, w którym domaga się zwrotu swojej żony, Sansy. Tormund ma mniej zbrojnych niż Ramsay, ale Sansa namawia Jona by poprosił o pomoc rody północy.

W Dosh Khaleen ważą się losy Daenerys. Khalowie otrzymali propozycję od Panów z Yunai, oferujących dziesięć tysięcy koni za Daenerys. Dany zarzuca khalom, że brak im rozmachu by rządzić ludźmi i proponuje siebie na władcę. Zostaje wyśmiana, a mężczyźni grożą jej gwałtem. Daenerys pali pomieszczenie. Khalowie giną, a dziewczyna cała i zdrowa wychodzi na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>