Odcinek 5 – Drzwi

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 5
Drzwi
(ang. The Door)

Sansa Stark spotyka się z Littlefingerem, który deklaruje, że przybył jej na pomoc z rycerzami Doliny. Sansa ma uzasadniony żal do Bealisha, który bezrefleksyjnie wydał ją za Ramsaya. Wypomina mu swoje przeżycia w małżeństwie z sadystą i nakazuje oddalić się.

Arya nadal trenuje walkę na kije z Waif. Dziewczyna sugeruje, że Arya nie jest gotowa by dołączyć do ludzi bez twarzy i podpowiada, by wróciła do domu póki nie jest za późno. Rozmowie i walce przygląda się Jaqen H’ghar, który zabiera ze sobą Aryę i wyznacza jej zadanie. Arya ma zabić aktorkę występującą w spektaklu opowiadającym o królu Robercie, jej ojcu i Joffreyu. Jaqen ostrzega, że to jej druga szansa, a trzeciej nie będzie. Arya obserwuje przedstawienie teatralne. Zagląda też za kulisy i widzi, że zlecona jej aktorka jest amatorką rumu. Arya dzieli się swymi spostrzeżeniami z Jaqenem. Wyraża wątpliwości co do zasadności zabicia aktorki, ale w odpowiedzi słyszy, że opłata została uiszczona i ma wykonać zadanie.

Bran doświadcza kolejnej wizji. Widzi drzewo- serce otoczone przez menhiry. Zauważa naradzające się dzieci lasu, a następnie jest świadkiem rytuału przeprowadzonego przez dzieci lasu, w wyniku którego mężczyzna zamienia się w białego wędrowca. Po powrocie do rzeczywistości Bran dowiaduje się, że w ten sposób dzieci lasu chciały się bronić przed ludźmi.

Na Żelaznych Wyspach trwa więc mający wyłonić nowego władcę. Swoją kandydaturę zgłasza Yara, a poparcia udziela jej Theon. Żelaźni wykrzykują imię nowej przywódczyni, ale w tym momencie włącza się Euron Greyjoy, który również pragnie zostać królem Żelaznych Wysp. Euron przyznaje się do zabójstwa swego brata i proponuje sojusz z Daenerys. Zebrani obierają go królem. Następnie kapłan dokonuje rytualnego utopienia Eurona, w tym czasie Yara i Theon wraz z wiernymi sobie ludźmi uciekają na statek, co okazuje się dobrym posunięciem gdyż pierwszą decyzją nowego króla jest likwidacja bratanków.

Daenerys rozmawia z Jorahem. Rozkazuje mu ruszyć na poszukiwanie skutecznego lekarstwa na jego chorobę, a sama na czele dothrackiego wojska rusza w dalszą drogę. W Meereen Tyrion i Varys spotykają czerwoną kapłankę Kinvarę. Kobieta zna przeszłość Varysa, ale zapewnia, że pragnie służyć Daenerys.

Wbrew ostrzeżeniom Bloodravena Bran decyduje się na samotną wizję. Ponownie widzi czardrzewo otoczone menhirami, ale drzewo jest pokryte lodem i martwe, a w pobliżu czekają setki nieumarłych. Bran spotyka Nocnego Króla który dotyka jego ramienia. Po powrocie do jaskini Bloodravena stary mistrz informuje Brana, że miejsce przestało być bezpieczne, gdyż Nocny Król będzie już w stanie przejść przez zabezpieczenia. Trójoka wrona nakazuje chłopakowi ruszać w powrotną drogę.

Jon Snow naradza się z Sansą, Davosem i Melisandre. Postanawia zebrać armię od północnych rodów oraz uzyskać wsparcie od Blackfisha. Sansa ma dla Jona prezent – nowy strój, dla siebie również dziewczyna przygotowała ubranie z motywem wilkora. Jon wraz z towarzyszami opuszczają Czarny Zamek, pozostawiając Edda jako nowego lorda dowódcę.

Bran i Bloodraven mają kolejną wizję, w tym samym czasie Meera i Hodor pakują się przed podróżą. Zaniepokojona dziewczyna wybiega z jaskini i widzi armię nieumarłych na czele z Nocnym Królem. Dziecko lasu nakazuje Meerze zabrać Brana i uciekać, co nie jest proste gdyż chłopak nadal pogrążony jest w transie. Meera i Bran uciekają, ale giną ich pozostali towarzysze, włącznie z wilkorem Brana. Hodor umiera broniąc drzwi przed nieumarłymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>