Odcinek 5 – Pocałowana przez ogień

Gra o tron sezon 3_small

Gra o tron, sezon III, odcinek 5
Pocałowana przez ogień
(ang. Kissed by fire)

 

Po krótkiej modlitwie Thorosa z Myr rozpoczyna się pojedynek Sandora z Dondarrionem. Beric przesuwa zakrwawioną dłonią po ostrzu swego miecza i broń zaczyna płonąć. Na ten widok Sandor cofa się, ale po chwili rusza do ataku. Walczący nie oszczędzają ani siebie, ani publiczności. Gdy zwycięstwo Berika wydaje się być kwestią chwili, jego płonący miecz pęka i Ogar zabija Dondarriona. Do ciała pokonanego podbiega Thoros i wypowiada słowa modlitwy, które przywracają Dondarriona do życia. W międzyczasie Arya próbuje zabić Sandora, ale uniemożliwia jej to Gendry.

 

Orell zatrzymuje Jona Snow i wypytuje go o obrońców Muru. Rozmowie przysłuchuje się Tormund oraz Ygritte. Jon udziela połowicznie dobrych informacji, wskazując, które zamki na murze są obsadzone, ale jednocześnie próbuje przekonać Orella, że w Czarnym Zamku pozostało tysiąc ludzi. Dziki zarzuca Jonowi kłamstwo, ale Ygritee staje w obronie Jona, chłopaka broni również Tormund. Ten ostatni zapewnia, że mimo sympatii jaką do niego odczuwa Snow zginie z jego ręki jeśli go okłamał. Wkrótce potem Jon Snow przekonuje Ygritte, że niepotrzebnie go broniła. Dziewczyna jest innego zdania, kradnie jego miecz i ucieka z nim do jaskiń. Snow chcąc nie chcąc rusza za nią. W jaskini, mimo początkowych obiekcji Jona, młodzi spędzają miłe chwile.

Locke dostarcza Brienne i Jaimego do Roose Boltona. Bolton każe uwolnić Brienne z więzów, a Jaimego odprowadzić do Qyburna, ex-maestra, który opatruje ranę Królobójcy.

Tyrion Lannister jest kolejnym rozmówcą Królowej Cierni. Olenna Tyrell ponownie udowadnia, że jest dobrym politykiem i twardym partnerem w negocjacjach, ale ostatecznie zgadza się pokryć połowę kosztów królewskiego wesela.

Gendry postanawia przyłączyć się do Bractwa bez Chorągwi. Uważa, że jako uczeń kowala będzie przydatny, a podobają mu się stosunki panujące wśród banitów. Arya próbuje go nakłonić, by wraz z nią udał się do Robba, ale Gendry jest zdecydowany pozostać z Dondarrionem.

Lord Karstark nie porzucił marzeń o zemście na Lannisterach. Wobec ucieczki  Królobójcy postanowił odegrać się na dwóch giermkach, przetrzymywanych przez Robba. Karstark wraz ze swymi ludźmi zamordował chłopców ale szybko został pojmany przez zbrojnych Robba i doprowadzony przed oblicze króla. Podwładnych Karstarka Robb skazał na śmierć, a lorda polecił odprowadzić do lochu. Catelyn Stark, Talisa oraz Edmure doradzają, by Robb trzymał Karstarka w lochu jako zakładnika, bowiem egzekucja Karstarka sprawi, że jego wojska porzucą Robba. Następnego dnia Król Północy skazuje Karstarka na śmierć i sam wykonuje wyrok.

Thoros z Myr obiecuje Aryi, że banici odwiozą ją do Riverrun, gdzie będzie mogła spotkać swego brata. Dziewczynka zwraca uwagę na to, że sprzedają ją jak zakładniczkę, ale Thoros twierdzi, że Beric i banici potrzebują złota. Po chwili dosiada się do nich Dondarrion. Arya cały czas nie może mu wybaczyć, że puścił Sandora wolno, ale Beric uważa, że Ogar wybronił swoje życie. Rycerz wspomina wraz z Thorosem przeszłość i przyznaje, że każde przywrócenie do życia odbiera mu jakąś cząstkę osobowości.

Stannis odwiedza żonę. Selyse Baratheon jest zafascynowana osobą Melisandre i uważa za słuszne i sprawiedliwe wszystko, co czyni czerwona kapłanka. Następnie Stannis udaje się do komnaty Shireen. Jego córka pyta o Davosa, ojciec informuje ją, że Cebulowy Rycerz okazał się zdrajcą i przebywa w lochu. Shireen odwiedza przyjaciela i przynosi mu do czytania książkę o dziejach Aegona Zdobywcy. Dziewczynka postanawia nauczyć Davosa czytać.

Brienne bierze kąpiel. Do łaźni wchodzi Jaime Lannister i wybiera tę samą wannę, w której siedzi dziewczyna. Jaime ma już dość dyskusji z Brienne i proponuje dziewczynie rozejm. Brienne nie darzy Królobójcy najmniejszym szacunkiem, co wyraźnie widać w jej spojrzeniu. Jaime opowiada jej, w jakich okolicznościach zabił Szalonego Króla.

Jorah Mormont i Barristan Selmy rozmawiają o przeszłości i przyszłości. Jorah wydaje się być zaniepokojony obecnością Selmy’ego, jego potencjalną wiedzą i stara się wybadać starego rycerza. Daenerys proponuje Nieskalanym, by odrzucili niewolnicze imiona i wybrali sobie nowe.

Po śmierci Rickarda Karstarka jego wojska opuściły Robba. Chłopak ma świadomość, że znalazł się w fatalnej sytuacji, ale jest przekonany, że nadal może wygrać wojnę. Musi tylko zwrócić się o pomoc do Waldera Freya.

Lorasa Tyrella podrywa nowy giermek, Olyver. Mężczyźni szybko lądują w łóżku. Wkrótce potem Olyvar zdaje Littlefingerowi relację z tego, czego dowiedział się od Tyrella. Petyr Baelish spotyka się z Sansą i ostrożnie wypytuje dziewczynę o jej plany. Zauważa też nową fryzurę dziewczyny, bliźniaczo podobną do ułożenia włosów Margaery Tyrell.
Plotki o planowanym ślubie Sansy z Lorasem docierają do Lannisterów. Tywin, wiedząc o utracie żołnierzy Karstarka przez Robba i o zamordowaniu Brana i Rickona, nie zamierza oddać potencjalnej dziedziczki Północy Tyrellom. Z Sansą ma się ożenić Tyrion. Cersei ma wyjść za Lorasa i zapewnić w ten sposób Lannisterom wpływy w Wysogrodzie.

 

 

 

 

Różnice między książką a serialem
– Orell zginął zabity przez Jona Snow jeszcze przed przyłączeniem się tego ostatniego do dzikich, więc nie mogło między nimi dochodzić do konfliktowych sytuacji
– dialog Olenny z Tyrionem pojawia się tylko w serialu
– Davos uczył się czytać od maestra, nie od Shireen
– Loras po śmierci Renly’ego nie szukał nowych rozrywek, pozostał wierny pamięci Baratheona
– mężem Cersei Lannister miał zostać Willas Tyrell. Loras był wówczas zaprzysiężonym królewskim gwardzistą i nie mógł wstępować w związki małżeńskie

 

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>