Odcinek 5 – Wilk i Lew

Gra o tron sezon 1

Gra o tron, sezon I, odcinek 5
„Wilk i Lew”

(Ang. „The Wolf and the Lion”)

 

Milczące siostry przygotowują ciało zmarłego ser Hugona, przy którym przez całą noc czuwał ser Barristan Selmy. Ned, w rozmowie z Selmym, zastanawia się, kto ustalał kolejność walk w turnieju oraz jakim cudem młodego Hugona było stać na zbroję. W namiocie króla Lancel bezskutecznie próbuje założyć Robertowi Baratheonowi zbroję. Ned z właściwą sobie szczerością stwierdza, że król zrobił się zbyt gruby do zbroi. Następnie stara się odwieść swego przyjaciela od udziału w turnieju, twierdząc, że Robert z pewnością zwycięży, bowiem nikt nie ośmieli się oddać mu ciosu.
Ned zauważa giermka króla Roberta, którym jest kolejny przedstawiciel rodu Lannisterów. Król wskazuje, że to Cersei nalegała, by Lancel został giermkiem. Przypomina też sobie, że Jon Arryn nalegał lata temu, by Robert poślubił Cersei.

W turniejowym pojedynku rywalizują z sobą ser Loras Tyrell i ser Gregor Clegane. Przed pojedynkiem Loras ofiaruje Sansie Stark czerwoną różę. Rycerz Kwiatów wysadza z siodła ser Gregora i przyjmuje hołdy od zachwyconej publiczności, ale Clegane nie poddaje się – chwyta za miecz, dekapituje swego konia i atakuje ser Lorasa. Tyrella ratuje interwencja Ogara. Bracia pojedynkują się przez dłuższą chwilę, a wszyscy obecni przyglądają się walce z zafascynowaniem. Na wezwanie króla Sandor przerywa walkę, a po chwili Gregor rzuca miecz i odchodzi. Ser Loras w podziękowaniu ogłasza Ogara zwycięzcą turnieju.

Catelyn Stark, po tym jak ogłosiła w gospodzie, że zabiera Tyriona do Winterfell, udaje się wschodnią drogą do Orlego Gniazda, gdzie mieszka jej siostra, Lysa. Tyrion prosi, by uwolnić go z więzów, zapewnia obecnych, że jego ojciec wyznaczył już nagrodę za dostarczenie go żywego oraz przestrzega Catelyn, że jej siostra zmieniła się w ostatnich latach. Tyrion próbuje przekonać lady Stark, że nie miał nic wspólnego ze skrytobójczym atakiem na Brana. Rozmowę przerywa atak górskich klanów. Napastników udaje się pokonać, a Tyrion zabija jednego przeciwnika.

Bran obserwuje Theona ćwiczącego strzelanie z łuku. Maester Luwin przywołuje go do porządku, każąc mu powtarzać lekcję. Luwin przepytuje chłopaka ze znajomości nazw, haseł i herbów wielkich rodów Westeros. Bran nie może się pogodzić z wyjazdem matki. Zgodnie z hasłem Tullych, rodzina jest na pierwszym miejscu, i chłopiec uważa, że jego matka powinna pozostać z nimi w Winterfell. Bran żałuje, że nie będzie mógł nigdy strzelać z łuku. Zdaniem Luwina, jeśli siodło zaprojektowane przez Tyriona się sprawdzi, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uczył się strzelać z łuku, siedząc na koniu.

Goniąca za kotem Arya trafia do podziemi. Widzi tam czaszki smoków i słyszy dwóch mężczyzn. Dziewczynka nie poznaje rozmówców (są to Varys i Illyrio Mopatis), którzy rozmawiają o namiestniku i o tym, że zbliża się do rozwiązania zagadki.

Littlefinger z Varysem rozmawiają w sali tronowej. Petyr Baelish zaprasza Pająka do odwiedzenia jego burdeli, Varys ostrzega go, że Lannisterowie mogą się dowiedzieć o udziale Littlefingera w zasugerowaniu Starkom, iż to Lwi Ród dokonał zamachu na życie Brana. Littlefinger udowadnia, że ma znakomitych szpiegów i doskonale wie, z kim Varys rozmawiał tego dnia. Arya wychodzi z podziemi poza murami miasta. Przedostaje się do komnat Neda i opowiada ojcu, co słyszała w podziemiach. Do Neda przybywa Yoren, brat z Nocnej Straży zajmujący się rekrutowaniem chętnych na Mur. W rozmowie w cztery oczy informuje namiestnika, że Catelyn Stark pojmała Tyriona.

Ned zostaje wezwany na posiedzenie małej rady. Robert Baratheon informuje go o ciąży Daenerys i domaga się zamordowania Dany, jej dziecka oraz Viserysa. Ned próbuje wyperswadować królowi ten pomysł, wskazując między innymi na niewielką wartość informacji przekazywanych przez Joraha Mormonta. Wszyscy członkowie małej rady popierają wniosek króla. Ned krytykuje zachowanie króla, zarzuca mu tchórzostwo, zdejmuje odznakę królewskiego namiestnika i opuszcza komnatę żegnany okrzykami wściekłego Roberta. Po powrocie do swych komnat od razu zaczyna się pakować, ale przybywa Littlefinger i proponuje, że zaprowadzi Neda do ostatniej osoby z którą Jon Arryn rozmawiał przed śmiercią.

W Eyrie rządzi Lysa Arryn wraz ze swym kilkuletnim synkiem, Robinem. Lysa nadal karmi chłopca piersią i okazuje się nieobliczalną furiatką. Oskarża Tyriona o zamordowanie Jona Arryna i zamyka go w podniebnych celach Orlego Gniazda. Zarówno Catelyn jak i Tyrion są zdumieni jej zachowaniem.

Loras i Renly spędzają wspólnie popołudnie na intymnych zabiegach higienicznych. Loras wypytuje Renly’ego o finał ostatniego posiedzenia małej rady i przekonuje go, że byłby świetnym królem.

Cersei odwiedza Roberta i rozmawia z nim o Nedzie. Krytykuje pomysł zwolnienia namiestnika, rozmawia z mężem o konsekwencjach ewentualnej wojny z Dothrakami. Poświęcają trochę czasu również swoim wzajemnym relacjom.

Littlefinger prowadzi Neda do burdelu, gdzie były królewski namiestnik znajduje kolejną ciemnowłosą bękarcią córkę Roberta. Po wyjściu z przybytku Ned i jego ludzie zostają otoczeni przez lannisterskich żołnierzy pod dowództwem Jaimego, który dopytuje się o los swojego brata, Tyriona. Jaime rozkazuje zabić ludzi Neda, ale po śmierci Jory’ego Stark sam rzuca się do walki i stacza wyrównany pojedynek z Lannisterem.

 

 

Różnice między książką a serialem:

– Robert chciał wziąć udział w walce zbiorowej i to Barristan Selmy wpadł na pomysł, by wyperswadować mu to stwierdzeniem, że rycerze walczący wraz z nim w turnieju dadzą mu wygrać.

Sandor Clegane brał udział w całym turnieju, pokonując kolejnych przeciwników, m.in. Jaimego Lannistera. W finale miał się zmierzyć z Lorasem, ale ten oddał mu zwycięstwo w podziękowaniu za uratowanie życia.

– według książki członkiem małej rady był również ser Barristan Selmy, jako lord dowódca królewskich gwardzistów. Podczas obrad nad dalszym losem Daenerys Selmy jako jedyny popierał Neda i sprzeciwiał się zabiciu dziewczyny.

– książkowy związek Lorasa i Renly’ego nie jest taki oczywisty, Martin zamieścił w powieści kilka sugestii, ale był daleki od dosłowności. Powieściowy Renly jest bardziej męski, znacznie przystojniejszy, nie obawia się krwi i prawdopodobnie sam wpadł na pomysł, że zostanie królem.

– rozmowa Cersei i Roberta pojawia się tylko w serialu.

– Ned Stark nie walczył w Królewskiej Przystani z Jaimem Lannisterem.

 

(aw)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>