Odcinek 6 – Starzy bogowie i nowi

Gra o tron sezon 2

Sezon II odcinek 6
Starzy bogowie i nowi
(ang. The Old Gods and the New)

 

Theon Greyjoy na czele Żelaznych Ludzi zdobywa Winterfell i żąda, by Bran ogłosił, iż to on jest nowym panem zamku. Mieszkańcy Winterfell szemrzą, ale poza Farlenem nie protestują przeciwko Greyjoyowi. Theon nakazuje Luwinowi wysłać kruki do ojca, z informacją o zwycięstwie jakie odniósł oraz do jego siostry, z poleceniem przyprowadzenia zbrojnych. Żelaźni schwytali ser Rodrika i przyprowadzili go do Theona. Stary zbrojmistrz bez ogródek mówi Theonowi co sądzi o nim i o jego honorze, a na koniec spluwa na chłopaka. Ten początkowo zamierza wtrącić go do lochu, ale pod wpływem Dagmera decyduje się ściąć ser Rodrika. Zbrojmistrz przypomina mu, że ten kto wydaje wyrok powinien również go wykonać. Nie zważając na błagania Brana Theon dokonuje egzekucji, ale potrzebuje kilku cięć, by zabić starego rycerza.

 

Arya pracuje jako podczaszy Tywina Lannistera i dzięki temu może poznać wiele tajemnic z prowadzonej właśnie kampanii wojennej. Naradę Tywina z podwładnymi przerywa przybycie Petyra Baelisha. Dziewczynka obawia się, że Littlefinger ją rozpozna i dlatego stara się nie rzucać w oczy podczas wykonywania swoich obowiązków. Baelish dzieli się z Tywinem swoimi spostrzeżeniami odnośnie ostatnich wydarzeń, ale najwyraźniej nie mówi nic, czego doświadczony polityk sam by nie wiedział. Tywin zgadza się, by Littlefinger pojechał do Wysogrodu jako jego wysłannik.

 

Zwiadowcy pod dowództwem Qhorina atakują kilku dzikich. Pokonują ich bez problemu, a Jon Snow bierze do niewoli dziewczynę imieniem Ygritte. Qhorin wypytuje ją o armię i o plany Mance’a Raydera, ale Ygritte nie odpowiada na kluczowe pytania. Ponieważ byłaby kłopotliwym towarzyszem podróży Qhorin nakazuje Jonowi zabić dziewczynę, a sam z pozostałymi zwiadowcami oddala się. Jon przymierza się do ścięcia Ygritte ale nie potrafi zabić dziewczyny. Dzika korzysta z okazji i ucieka, ale Jon ją dogania.

 

Z Królewskiej Przystani odpływa barka, wioząca Myrcellę na statek do Dorne. Dziewczynkę żegna Tyrion, Cersei oraz Joffrey wraz z dworem. Cersei zapowiada, że zemści się na Tyrionie za ten dzień. W drodze powrotnej dochodzi do zamieszek, lud domaga się jedzenia, a następnie atakuje Joffreya oraz jego obstawę. Ginie wielu ludzi, wielki septon zostaje rozerwany na strzępy, a Sansę Stark przed gwałtem ratuje interwencja Ogara. Joffrey jest roztrzęsiony i pragnie zabić wszystkich winnych, ale zostaje skarcony przez Tyriona.

 

Daenerys wraz z Xaro Xhoan Daxosem udaje się do rezydencji Króla Przypraw, by prosić go o wsparcie swoich starań o przywrócenie Żelaznego Tronu, ten jednakże odrzuca jej prośbę, wskazując, że dziewczyna swe plany opiera na nierealnych marzeniach.

 

Arya podczas sprzątania komnaty Tywina stara się czytać jak najwięcej wiadomości, które mogą dotyczyć losów jej brata. Tywin ponownie pyta dziewczynkę o jej przeszłość i o rodzinę. Arya kradnie jeden z dokumentów ze stołu Tywina, ale ser Amory Lorch przyłapuje ją na podejrzanym zachowaniu i odbiera jej świstek. Arya w panice szuka Jaqena i wypowiada drugie imię. Lorch ginie na progu komnaty Tywina Lannistera.

 

Robb przechadza się po obozie, rozmawia z ludźmi, ale jego uwagę przyciąga Talisa z Volantis. Rozmowę z dziewczyną przerywa przybycie Catelyn Stark z Brienne. Catelyn przypomina synowi, że jest obiecany innej dziewczynie i że musi dotrzymać słowa. Roose Bolton przynosi wieści z Winterfell. Robb chce wracać na północ, aby odbić Winterfell, ale Roose sugeruje, by to zadanie zlecić jego bękartowi, Ramsayowi. Robb przystaje na tę propozycję.

 

Osha próbuje ponownie przekonać Theona, by przyjął ją na służbę. Proponuje zapłatę w naturze w zamian za wolność. Theon się zgadza. Dziewczyna wymyka się w nocy z jego komnaty i wyprowadza z zamku Brana, Rickona i Hodora, a także oba wilkory.

 

Daenerys wraca z kolejnego bezowocnego spotkania z miejscowym bogaczem. Po wejściu do domu odkrywa, że jej ludzi wymordowano, a smoki skradziono.

 

 

Różnice między książką a serialem
– Jon Snow dobrowolnie puścił Ygritte wolno i nie próbował jej ścigać
– Myrcella odpływając z Królewskiej Przystani nie płakała, a po zakończonej uroczystości Joffrey wraz ze swym dworem wracał do Czerwonej Twierdzy konno, nie na piechotę
– Amory Lorch nie był ofiarą Jaqena, zginął rozszarpany przez niedźwiedzia, a osobą która skazała go na taką śmierć był Roose Bolton
– scena rozmowy Daenerys z Królem Przypraw pojawia się tylko w serialu
– w książce nikt nie wpadł na pomysł kradzieży smoków

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>