Odcinek 6 – Złota korona

Gra o tron sezon 1

Gra o tron, sezon I, odcinek 6
„Złota korona”

(Ang. „A Golden crown”)

 

Rannego Neda odwiedza król Robert i królowa Cersei. Cersei ma za złe Catelyn pojmanie Tyriona i zarzuca Nedowi udział w pijackiej bójce z jej bratem bliźniakiem. Robert Baratheon jest spokojniejszy, ale też każe Nedowi iść na ugodę z Lannisterami. Wściekła Cersei ma pretensje do męża o brak zdecydowania i obraża go, za co zostaje spoliczkowana. Robert zabrania Nedowi wracać do Winterfell, zwraca mu odznakę namiestnika, grozi, że jeśli znów ją zdejmie, to mianuje namiestnikiem Jaimego Lannistera, i udaje się na polowanie.

Bran ponownie widzi we śnie trójoką wronę, która prowadzi go do krypt Winterfell. Rankiem do jego komnaty przychodzi Hodor z siodłem wykonanym według projektu Tyriona. Chłopiec jest szczęśliwy, mogąc znów jeździć konno. Theon namawia Robba do zbrojnej interwencji po ataku Lannisterów na Neda. Bran podczas samotnej przejażdżki przez las zostaje zaatakowany przez czwórkę Dzikich. Robb zabija dwóch z nich i unieszkodliwia kobietę, ale to Theon celnym strzałem z łuku ratuje sytuację. Zamiast podziękowań słyszy wyrzuty z ust Robba.

Syrio Forel kontynuuje treningi z Aryą, chociaż dziewczynka zmartwiona stanem ojca i śmiercią Jory’ego nie chce ćwiczyć. Syrio przekonuje ją, że na czas walki należy oczyścić umysł, by nic szermierza nie rozpraszało. Tłumaczy jej, że jedynym bogiem jest śmierć, której należy powiedzieć „Nie dziś”.

Podczas rytuału Daenerys zjada surowe końskie serce, a starsza kobieta prorokuje, że urodzi syna, który będzie khalem nad khalami i który podbije świat. Dany wybiera dla syna imię Rhaego, a Dothrakowie wykrzykują na jego cześć. Viserys wymyka się z uroczystości i z namiotu siostry próbuje ukraść smocze jaja, ale zostaje zatrzymany przez Joraha Mormonta.

Tyrion nadal pozostaje w podniebnych celach Lysy Arryn. Próba przekupienia Morda się nie powiodła, więc przekazuje Lysie wiadomość, że chce wyznać swe zbrodnie. Podczas publicznego wystąpienia nie przyznaje się do zarzucanego mu zamordowania Jona Arryna ani do ataku na Brana, więc Lysa nakazuje przenieść go do mniejszej i bardziej pochyłej celi. Tyrion protestuje i domaga się sądu bożego. Jego reprezentantem zostaje najemnik Bronn. Doświadczony zabijaka pokonuje zakutego w stal ser Vardisa Edena i wraz z Tyrionem opuszcza zamek.

Chłopi z Dorzecza przychodzą przed oblicze Neda skarżyć się na napastników atakujących ich ziemie. Opis wskazuje na ser Gregora Clegane’a, a atak lannisterskich ludzi na ziemie Tullych może być odwetem za zaaresztowanie Tyriona. Ned wysyła setkę zbrojnych pod dowództwem Berica Dondarriona, by wymierzyli królewską sprawiedliwość Gregorowi Clegane. Joffrey spotyka się z Sansą, ofiaruje jej na przeprosiny naszyjnik i przysięga, że już zawsze będzie się wobec niej zachowywał wzorowo. Ned oznajmia Aryi i Sansie, że ze względów bezpieczeństwa muszą wrócić do Królewskiej Przystani. Po rozmowie z córkami domyśla się prawdy o pochodzeniu Joffreya.

Pijany Viserys przychodzi na ucztę do namiotu khala Drogo i grożąc zebranym bronią domaga się wypełnienia obietnicy, jaką złożył khal, poślubiając jego siostrę. Khal zgadza się dać Viserysowi koronę i wylewa mu na głowę roztopione złoto, uśmiercając go bez rozlewu krwi.

 

Różnice między książką a serialem:

– W serialu Robb zabił dwóch Dzikich, którzy atakowali Brana. W książce Dzicy zginęli po interwencji wilkorów

– Scena wyznania grzechów przez Tyriona pojawia się tylko w serialu

– Serialowy Vardis Egen jest wyraźnie młodszy od swego książkowego pierwowzoru, ponadto w książce sąd boży odbywa się na dziedzińcu Orlego Gniazda, a nie w sali tronowej.

 

(aw)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>