Odcinek 7 – Złamany

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 7
Złamany
(ang. The Broken Man)

Gromada wieśniaków pracuje przy budowie drewnianego budynku. Prace nadzoruje sympatyczny mężczyzna z siedmoramienną gwiazdą. Mieszkańcy noszą w kilka osób ciężkie drewniane bale, ale zauważamy utykającego mężczyznę, który sam jeden dźwiga pień drzewa. To Sandor Clegane.

Przerwę na posiłek Sandor spędza samotnie, z dala od innych ludzi. Z rozmowy z duchownym wynika, że to właśnie brat Ray znalazł rannego i to dzięki jego staraniom Ogar wrócił do zdrowia. Na pytanie septona co było siłą trzymającą go przy życiu Sandor odparł że nienawiść, ale zdaniem Raya prawdziwym powodem dla którego Sandor przeżył jest to, że bogowie mają jeszcze jakieś plany wobec niego.

Wielki Wróbel odwiedza królową Margaery i zastaje ją przy studiowaniu świętej księgi. Wielki Wróbel przyszedł porozmawiać z Marg nie tylko o wierze, ale również o jej małżeńskich obowiązkach, gdyż Tommen skarżył się, że żona od powrotu z więzienia nie odwiedza go w małżeńskim łożu. Margaery zapewnia duchownego, że przeszła przemianę i nie odczuwa już pragnień które niegdyś sterowały jej życiem. Wielki Wróbel nakazuje jej troskę o męża, sugeruje też, że powinna wpłynąć na babkę. Na spotkanie z Olenną Tyrell Margaery udaje się w asyście septy Unelli. Przedstawia babci warunki pod jakimi Loras zostanie uwolniony i nakłania Olennę do łagodnego zachowania oraz do modlitwy a także namawia babcię, by powróciła do Wysogrodu. Margaery wydaje się być fanatyczką religijną, ale wręczony ukradkiem rysunek róży Tyrellów przekonuje Olennę, że zachowanie wnuczki to tylko gra.

Jon Snow, Sansa i Davos przybyli do obozowiska dzikich prosić ich o wsparcie w wojnie z Ramsayem. Wolni ludzie, którzy wcześniej zgodzili się walczyć pod dowództwem Jona z białymi wędrowcami nie są chętni do angażowania się w wojnę na Północy. Przekonuje ich olbrzym, Wun Wun.

Cersei odwiedza Królową Cierni. Olenna Tyrell planuje wyjechać z Królewskiej Przystani. Cersei przyznaje się do popełnionych błędów i namawia staruszkę, by pozostała i wraz z nią podjęła walkę z religijnymi fanatykami. Olenna odmawia.

Jaime i Bronn wraz z lannisterskim wojskiem docierają do Riverrun. Blackfish broni zamku, nic sobie nie robiąc z wezwań do poddania kierowanych przez oblegających go Freyów. Freyowie mają ze sobą Edmure’a, ale nawet groźba powieszeni bratanka nie robi wrażenia na starym żołnierzu. Widząc nieporadność wojsk Freyów Jaime przejmuje dowodzenie, nakazuje zadbać o Edmure’a i dąży do pertraktacji z Blackfishem.

Sansa, Jon i Davos odwiedzają kolejny ród na Północy. Na Wyspie Niedźwiedziej rządzi młodziutka Lyanna Mormont, która mimo młodego wieku doskonale wie, czego chce. Dziewczynka krytycznie odnosi się do prośby Jona o wsparcie w walce z Boltonem, ale przekonują ją słowa Davosa. Kolejny ród, Gloverów, nie daje się przekonać i odmawia Jonowi wsparcia.

Blackfish zgadza się spotkać z Jaime Lannisterem, ale odrzuca jego propozycję poddania się i sugeruje, że wobec niezrealizowania obietnicy dostarczenia Aryi i Sansy, jaką złożył Catelyn Stark, Jaime powinien wrócić do niewoli.

Yara obściskuje portową dziewczynę, ale widząc fatalne samopoczucie Theona odsyła ją i zaczyna rozmowę z bratem. Nakazuje mu odzyskać wiarę we własne siły i zapomnieć o przeszłości, a jeśli Theon nie jest w stanie zachowywać się jak żelazny człowiek to zdaniem Yary lepsze jest odebranie sobie życia. Yara planuje udać się do Meereen i tam zawrzeć pakt z Daenerys.

Jon dociera do miejsca, w którym Stannis rozbił obóz w drodze do Winterfell. Chłopak nie chce już namawiać kolejnych rodów do walki, chociaż Sansa przekonuje go, by odwiedzić siedzibę Cerwynów. W tej sytuacji Sansa wysyła kruka z wiadomością.

Sandor przysłuchuje się opowieści septona o jego wcześniejszym życiu. Septon był żołnierzem i jako żołnierz dopuścił się wielu krzywd i niesprawiedliwości. Clegane wydaje się doskonale rozumieć, co Ray miał na myśli. Opowieść przerywa przybycie trzech zbrojnych. W wiosce nie było koni, brakowało też jedzenia, więc żołnierze oddalili się. Sandor rozpoznał w nich członków Bractwa bez Chorągwi, wyznawców R’hllora.

Arya słyszy na ulicy rozmowę dwóch żeglarzy z Westeros i kupuje miejsce na statku. Na ulicy zaczepia ją staruszka i zadaje Aryi kilka ciosów nożem w brzuch. Staruszka zdejmuje twarz pod którą kryje się Waif. Arya ucieka przed nią do rzeki, Waif widząc plamę krwi na wodzie odchodzi, i nie dostrzega że Aryi udało się wynurzyć. Ranna dziewczyna wędruje ulicami Braavos.

Sandor kończy pracę przy rąbaniu drewna. Ray już jakiś czas temu odszedł do wioski na wieczorny posiłek. Clegane udaje się do wsi i zastaje wszystkich mieszkańców wymordowanych, a septona Raya powieszonego. Sandor chwyta siekierę i odchodzi z wioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>