Odcinek 9 – Taniec smoków

gra o tron sezon 5

Gra o tron, sezon V, odcinek 9
Taniec smoków
(ang. The Dance of Dragons)

 

Dwudziestu anonimowych ludzi atakuje nocą obóz Stannisa. Palą zapasy żywności, zabijają ludzi i konie. Davos pyta swego króla o dalsze plany, bowiem bez zapasów nie mogą powrócić do Czarnego Zamku, a padający śnieg uniemożliwia dalszą drogę. Stannis nadal nie chce się wycofać.

Jon Snow przyprowadził setki dzikich pod Mur. Po chwili Alliser Thorne nakazuje otworzyć bramę. Mimo wyraźnej niechęci braci z Nocnej Straży dzicy przechodzą na południową stronę Muru.

Stannis nakazuje Davosowi wziąć kilku ludzi i ruszyć do Czarnego Zamku po wsparcie. Stannis domaga się od lorda dowódcy zapasów żywności oraz ludzi, w zamian za to obiecuje, że jak już wygra wojnę to da Jonowi Snow najlepszych ludzi na Mur, w ilości wystarczającej do obsadzenia wszystkich zamków. Davos chce zabrać ze sobą królową Selyse albo chociaż Shireen, ale Stannis stanowczo odmawia, podkreślając, że rodzina ma zostać z nim. Przed wyjazdem Davos spotyka się z księżniczką Shireen i daje jej w prezencie własnoręcznie wystruganego z drewna jelenia.

Jaime zostaje zaproszony na skromne przyjęcie. Przy stole spotykają się Doran Martell, jego syn, księżniczka Myrcella oraz Ellaria Sand. Doran nie wie, dlaczego Jaime nie udał się bezpośrednio do niego w sprawie sprowadzenia Myrcelli do Królewskiej Przystani, nie ma także pojęcia o naszyjniku przesłanym do Cersei. Ellaria nie chce pokoju, dąży do wojny, która pozwoli jej pomścić Oberyna i odmawia spełnienia toastu za Tommena Baratheona. Doran unika konfliktu. Nie sprzeciwia się powrotowi Myrcelli, proponuje aby dziewczynie towarzyszył jego syn, Trystane, który ma zająć miejsce Oberyna w małej radzie. Jaime chce wiedzieć, co dzieje się z Bronnem. Doran pozostawia jego los do dyspozycji Trystane’a, a młody książę zwraca mu wolność.

Arya nadal sprzedaje ostrygi na nabrzeżu Braavos. Zauważa Mace’a Tyrella oraz Meryna Tranta, którzy przybijają do brzegu. Tyrella wita przedstawiciel Żelaznego Banku i rozmawiając przechodzą do siedziby banku. Arya porzuca zadanie, zlecone jej przez Jaqena i śledzi ser Meryna. Wieczorem Meryn z towarzyszami udaje się do jednego z braavoskich burdeli. Arya idzie tam za nim i widzi, że Meryn wybiera młodziutką dziewczynę. Po  powrocie do świątyni Arya wmawia Jaqenowi, że nie udało jej się zrealizować misji i swoją ofiarą zajmie się następnego dnia.

Doran daje Ellarii kolejną szansę. Kobieta ma mu zaprzysiąc wierność, a książę Dorne ostrzega ją, że kolejnej szansy nie dostanie. Ellaria poddaje się woli Dorana, a świadkiem tego są jej córki. Następnie Ellaria odwiedza Jaimego Lannistera i daje mu do zrozumienia, że wie o nim i o Cersei, a także o tym, kto jest ojcem księżniczki Myrcelli.

Stannis przychodzi do namiotu Shireen. Rozmawia z dziewczynką o obowiązku oraz o tym, że niekiedy trzeba podjąć decyzję, której wcale się nie chce. Księżniczka deklaruje, że pomoże ojcu we wszystkim. Stannis przytula dziecko i prosi ją o wybaczenie.
Żołnierze prowadzą Shireen do stosu, obok którego czeka na nią Melisandre. Armia Stannisa w milczeniu przygląda się, jak Shireen zostaje przywiązana do stosu. Dziewczynka prosi rodziców o pomoc, ale Stannis podjął już decyzję i nie zwraca uwagi ani na błagania dziecka, ani na prośby swojej żony. Czerwona kapłanka pali Shireen na stosie.

Wielka arena w Meereen zostaje otwarta. Świadkami walk są Daenerys i Hizdahr, a także Tyrion, Missandei i Daario oraz tysiące mieszkańców Meereen zgromadzonych na trybunach. Kolejni gladiatorzy prezentują swoje umiejętności. Jednym z walczących jest Jorah Mormont. Rycerz wygrywa ostatecznie walkę zbiorową i chwilę po wygranej rzuca włócznią w kierunku Daenerys. Za plecami khaleesi czaił się Syn Harpii, w tym momencie okazuje się, że trybuny są pełne postaci w charakterystycznych maskach. Synowie Harpii mordują mieszkańców Meereen, Nieskalanych, ginie też Hizdahr zo Loraq. Daario i Jorah próbują wyprowadzić Daenerys z areny, ale wyjście jest zablokowane przez zamachowców. Dany i jej towarzysze, bronieni przez Nieskalanych, gromadzą się na środku areny. Przewaga Synów Harpii jest miażdżąca, ale układ sił gwałtownie się zmienia, gdy nad arenę nadlatuje Drogon, który pali większość przeciwników. Daenerys odlatuje na smoku z areny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>