Odcinek 10 – Mhysa

Gra o tron sezon 3_small

Gra o tron, sezon III, odcinek 10
Mhysa

 

Pod Bliźniakami żołnierze Freyów walczą z niedobitkami armii Robba. Sandor Clegane i Arya są świadkami, jak zbrojni szydzą z Króla Północy, demonstrując zgromadzonym bezgłowe ciało Robba z doszytą głową Szarego Wichra. Ogar i Arya uciekają z Bliźniaków.

Sansa spaceruje z Tyrionem i Shae. Małżonkowie dzielą się doświadczeniem w zakresie znoszenia upokorzeń, żartując, w jaki sposób mogliby ukarać osoby które z nich kpiły. Rozmowę przerywa Podrick, wzywając Tyriona na spotkanie małej rady. Walder Frey poinformował Królewską Przystań o śmierci Robba i Catelyn Stark. Joffrey jest z tego powodu bardzo zadowolony, prosi by Pycelle zażądał głowy Robba, gdyż chciałby ją podać Sansie podczas swego wesela. Zebrani próbują poskromić królewskie zapędy, Tyrion dosadnie zwraca siostrzeńcowi uwagę na to, że Sansa jest zamężna i pozostaje pod jego opieką, ale Joffrey nie zważa na głosy rozsądku. Bezpardonowo atakuje również Tywina, zarzucając mu tchórzostwo podczas poprzedniej wojny. Tywin odsyła Joffreya do sypialni. Z sali wychodzą też pozostali uczestnicy narady, poza Tyrionem, z którym ojciec rozmawia o ostatnich wydarzeniach. Tywin przyznał, że miał swój udział w zaplanowaniu Krwawych Godów. Roose Bolton ma otrzymać tytuł namiestnika Północy, przynajmniej do chwili kiedy potomek Sansy i Tyriona stanie się pełnoletni. Tyrion nadal odmawia stosowania przemocy w swoim małżeństwie, czym zasługuje na kolejną reprymendę od ojca. Gdy Tyrion powraca do swej komnaty przekonuje się, że do Sansy już dotarły tragiczne wieści.

Bran z towarzyszami nocują w opuszczonej ruinie. Chłopak opowiada Meerze i Jojenowi legendę o Szczurzym Kucharzu.
W Bliźniakach Walder Frey rozmawia z Roose Boltonem. Cieszy się ze zwycięstwa nad Starkami i rodem Tullych. Walder zostaje lordem Riverrun, ale Roose zauważa, że nie udało się zabić Blackfisha, który uciekł z weselnej masakry.
Ramsay konsumuje kiełbasę i kpi sobie z Theona. Postanawia nadać chłopakowi nowe imię. Fetor.

Nocą Brana śpiącego w Nocnym Forcie budzą dziwne odgłosy, dobiegające z zamkowej studni. Budzą one również pozostałych towarzyszy. Ze studni gramoli się Sam Tarly wraz z Goździk i dzieckiem. Sam poznaje Brana, rozpoznaje również Hodora i wilkora. Wspomina Jona Snow i obiecuje, że pomoże Branowi, ale gdy dowiaduje się, że chłopak chce powędrować na północ, za Mur to próbuje go odwieść od tej decyzji.

Balon Greyjoy otrzymuje list z pieczęcią Boltonów oraz drewnianą skrzynkę. Autor listu daje mu czas do pełni księżyca na zabranie żelaznych ludzi z Północy. Grozi, że w przeciwnym razie obedrze ich żywcem ze skóry, podobnie jak to uczynił z dwudziestką jaka towarzyszyła Theonowi. W skrzynce przesłał drobny acz znaczący element anatomii Theona i zagroził, że jeśli Balon Greyjoy będzie zwlekał z wykonaniem polecenia to otrzyma kolejne przesyłki z fragmentami ciała syna. Lekturze listu, podpisanego przez Ramsaya Snow, przysłuchiwała się Yara. Balon stracił zainteresowanie Theonem, który nie wykonał jego poleceń a okaleczony przez Ramsaya nie przedłuży już rodu Greyjoy, ale Yara postanawia zebrać ludzi i ruszyć do Dreadfort odbić brata i sprowadzić go do domu.

Sam daje Branowi, Jojenowi, Meerze i Hodorowi ostrza ze smoczego szkła. Wyjaśnia, że można za ich pomocą zabić białych wędrowców. Bran nie daje się przekonać do wspólnej wędrówki do Czarnego Zamku i przez bramę wyrusza z towarzyszami za Mur.

Davos odwiedza Gendry’ego w więzieniu. Mężczyźni rozmawiają o życiu w dzielnicy nędzy, o Melisandre, o przeszłości. Davos przyznaje, że zgodził się na tytuł lordowski dla swego syna, który zginął na Czarnym Nurcie.

Varys rozmawia z Shae. Daje dziewczynie sakiewkę z diamentami i namawia ją, by ułożyła sobie życie w Pentos, Myr lub Lyr, gdyż jej obecność w Królewskiej Przystani zagraża planom jakie Varys wiąże z Tyrionem oraz samemu Tyrionowi. Shae odmawia.

Tyrion pije z Podrickiem. Przeszkadza im w tym Cersei, która następnie rozmawia z bratem o swoich dzieciach.
Arya z Sandorem przejeżdżają obok obozowiska żołnierzy Freyów. Czterech zbrojnych wspomina Krwawe Gody, kpiąc ze śmierci Catelyn i Robba. Dziewczynka zeskakuje z konia i zabija żołnierza, który wydawał się mieć największy udział w Krwawych Godach, pozostałą trójkę zabija Ogar.

Ygritte dogania Jona Snow. Nie przejmuje się jego zapewnieniami, że ją kocha, ale musi wracać do domu i strzela do chłopaka z łuku. Ranny Jon Snow ostatkiem sił dociera do Czarnego Zamku.

Sam i Goździk stoją przed maestrem Aemonem i składają relację ze swej wyprawy. Goździk wspomina, że nazwała swego syna Sam. Maester Aemon uznaje Goździk i jej dziecko za gości Nocnej Straży i obiecuje, że nie zostaną odesłani za Mur. Nakazuje Samowi nakarmić kruki, gdyż wieczorem ptaki zostaną wysłane z listami.

Jeden z listów, w których Nocna Straż błaga o pomoc trafia w ręce Davosa. Davos słyszy bicie dzwonów i udaje się do Stannisa. Ten informuje go o śmierci Robba. Cebulowy Rycerz próbuje wyperswadować królowi składanie dalszych ofiar z krwi, uważa bowiem że niegodne jest jednoczenie kraju za pomocą czarnej magii. Stannis Baratheon jest zdecydowany zabić swego bratanka, więc Davos ukradkiem wypuszcza chłopaka na wolność. Za nieposłuszeństwo i samowolę Stannis skazuje go na śmierć. Davos broni się, pokazując królowi list od Nocnej Straży. Melisandre w płomieniach dostrzega niebezpieczeństwo, jakim dla świata są biali wędrowcy i wstawia się za Davosem.

Jaime Lannister wraca do Królewskiej Przystani. Nikt go nie rozpoznaje, a Cersei jest wyraźnie wstrząśnięta widokiem okaleczonego brata.

Niewolnicy z Yunkai oddają hołd Daenerys, tytułując ją Mhysa, czyli matka.

 

Różnice między książką a serialem

– Sandor wywiózł nieprzytomną Aryę z Bliźniaków, nie miała więc okazji oglądać profanacji ciała swego brata
– relacje Sansy i Tyriona były bardzo oficjalne
Balon Greyjoy nie żył w momencie gdy Ramsay znęcał się nad Theonem. Przez długi czas nikt nie miał pojęcia o losie Theona Greyjoya. Siostra również, dlatego nie ruszała mu na pomoc.
brama prowadząca z Nocnego Fortu za Mur była magiczna i wymagała wypowiedzenia formuły przysięgi przez brata z Nocnej Straży zanim się otworzyła
– książkowy Davos miał siedmiu synów
– Cersei nie rozmawia z Tyrionem o swoich dzieciach, a Varys nie spotyka się z Shae
– Arya i Sandor nie spotkali żołnierzy Freyów
– Jon Snow został postrzelony przez Ygritte w momencie swej ucieczki, dziewczyna nie ścigała go później
– Davos uratował Edrica Storma przed złożeniem w ofierze przez Melisandre, Gendry w tym czasie przebywał z Bractwem bez Chorągwi
– Jaime wrócił do stolicy po ślubie Joffreya Baratheona

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>