Odcinek 10 – Valar morghulis

Gra o tron sezon 2

Gra o tron, sezon II, odcinek 10
Valar morghulis

 

Ranny Tyrion Lannister budzi się w nędznej izdebce. Towarzyszy mu maester Pycelle. Tyrion wysyła Poda po Varysa lub po Bronna, tymczasem Pycelle zdaje mu relację z ostatnich wydarzeń. Tyrion dowiaduje się, że Królewską Przystań uratował jego ojciec oraz że on nie pełni już funkcji namiestnika.

Tywin Lannister wjeżdża konno do sali tronowej. Tam Joffrey w obecności dworu przyznaje mu tytuł wybawcy miasta oraz mianuje królewskim namiestnikiem. Następnie Joffrey rozdaje tytuły i ziemie osobom które przyczyniły się do ostatniego zwycięstwa. Littlefinger otrzymuje Harrenhal wraz z ziemiami i dochodami, a ser Loras Tyrell prosi Joffreya, by wziął za żonę jego siostrę Margaery. Joffrey urządza pokazówkę dla zebranych, zasłaniając się złożoną przysięgą w myśl której ma poślubić Sansę Stark, ale na usilne nalegania przedstawicieli małej rady oraz obecnych zgadza się na ślub z Margaery.
Sansa wychodzi z sali tronowej i nie ukrywa swej radości, ale podchodzi do niej Littlefinger i uświadamia jej, że zerwanie zaręczyn nie oznacza, że Joffrey da jej spokój i przestanie się nad nią znęcać. Baelish obiecuje, że przez wzgląd na Catelyn Stark pomoże Sansie wrócić do domu.
Varys odwiedza w burdelu Ros i namawia ją na współpracę.
Brienne i Jaime przybijają do brzegu. Jaime cały czas próbuje sprowokować dziewczynę, ale Brienne jest niewrażliwa na jego drwiny. Na jednym z drzew wiszą trzy dziwki, zamordowane za obsługiwanie lannisterskich żołnierzy. Brienne chce je pochować, ale przeszkadza jej w tym trzech żołnierzy Starków. Zbrojnych bardzo bawi widok uzbrojonej Brienne, ale obecność Jaimego wzbudza w nich podejrzenia. Dochodzi do walki, w której Brienne pokonuje przeciwników.

Catelyn Stark próbuje przekonać Robba, by nie lekceważył Waldera Freya i nie obrażał go zerwaniem zaręczyn z jego krewną. Robb nie zważa na argumenty matki.

Stannis zarzuca Melisandre że nie dostrzegła w płomieniach niebezpieczeństwa zagrażającego mu ze strony Tyrellów i Lannisterów. Kapłanka próbuje się bronić, ale Stannis przechodzi do rękoczynów i zaczyna ją dusić. Po chwili puszcza kobietę. Stannis ma wyrzuty sumienia, gdyż wie, że zabił Renly’ego, ale Melisandre stara się rozwiać jego wątpliwości. Zapewnia, że długa droga przed nim, ale wedle jej wizji Stannis pokona uzurpatorów oraz zostanie królem.

 

Theon Greyjoy jest oblężony w Winterfell. Nie ma żadnych wiadomości od jego ojca. Chłopak jest roztrzęsiony, maester Luwin doradza mu ucieczkę, lecz nie na Żelazne Wyspy. Maester proponuje, by Theon dołączył do Nocnej Straży, gdzie nikt nie będzie zwracał uwagi na jego dotychczasowe czyny, ale chłopak wybiera walkę. Wygłasza płomienne przemówienie do swych ludzi na dziedzińcu Winterfell. Żelaźni mu potakują, ale Dagmer w pewnym momencie uderza Theona w tył głowy, pozbawiając go przytomności. Następnie ciężko rani maestra Luwina.

 

Tyriona odwiedza Varys, który informuje go o odejściu ludzi z górskich klanów oraz o tym, że Bronn nie dowodzi już miejską strażą. Następnie do rannego przychodzi Shae, która namawia go na wspólny wyjazd z miasta. Dziewczyna proponuje, by udali się do Pentos.

Robb Stark oraz Talisa z Volantis biorą ślub w obrządku Siedmiu.

Arya Stark, Gorąca Bułka i Gendry zauważają Jaqena czekającego na nich na skale. Arya rozmawia z nim sam na sam, prosi, by Jaqen H’ghar nauczył ją tego, co potrafi. Jaqen proponuje, by udała się wraz z nim do Braavos, jednak Arya w pierwszej kolejności chce odnaleźć swoją rodzinę. Jaqen daje dziewczynie w prezencie pieniążek i mówi, że jeśli chce go ujrzeć ponownie musi okazać monetę mieszkańcowi Braavos i wypowiedzieć słowa „valar morghulis”. Następnie mężczyzna odmienia swoją twarz i odchodzi.

 

Osha, Bran, Rickon i Hodor opuszczają krypty. Winterfell jest opustoszałe i spalone. Pod drzewem serca spotykają rannego maestra Luwina, który nakazuje im udać się na północ, na Mur, do Jona Snow, który się nimi zaopiekuje i zawiadomi Catelyn Stark. Luwin prosi Oshę, by opiekowała się chłopcami. Prosi ją również o dar łaski.

 

Daenerys wraz z dwoma towarzyszami udaje się do Domu Nieśmiertelnych. Dziewczyna sama wchodzi do siedziby czarnoksiężników. Szuka smoków, ale chociaż je słyszy to nie może ich zlokalizować. Odkrywa kolejne sale, w jednej z nich zauważa Żelazny Tron, stojący w zrujnowanej i zasypanej śniegiem sali tronowej. Stamtąd wychodzi za Mur. W śnieżnej zadymce zauważa namiot, w którym czekają na nią khal Drogo oraz ich syn. Daenerys po krótkiej rozmowie z khalem wychodzi z namiotu i trafia do sali, w której widzi uwięzione smoki oraz Pyata Pree. Czarnoksiężnik deklaruje, że dzięki smokom magia staje się silniejsza, zaś smoki są silniejsze przy swojej matce, dlatego Daenerys ma pozostać uwięziona wraz ze smokami. Dziewczyna wydaje komendę Dracarys i smoczy ogień pali czarnoksiężnika.

W łożu Xaro Xhoan Daxosa śpi Doreah. Daenerys nakazuje zamknąć parę w słynącym z zabezpieczeń skarbcu Xaro. Dothrakowie łupią siedzibę kupca.

Dzicy prowadzą swoich jeńców do Mance’a. Qhorin Półręki postanowił ułatwić Jonowi Snow przyłączenie się do dzikich w charakterze szpiega i atakuje chłopaka. Lord Kości zezwolił na pojedynek, Jon otrzymał z powrotem swój miecz i po walce pokonał Qhorina. Chłopak został uwolniony z więzów, a Ygritte pokazuje mu leżący w dolinie obóz wolnych ludzi.

Sam, Grenn i Edd Cierpiętnik szukają opału. Rozmowę przerywa im dźwięk rogu. Instrument odzywa się trzykrotnie, a to oznacza Białych Wędrowców. Sam Tarly kryje się za skałą przed potężną armią nieumarłych, zmierzających w kierunku Pięści Pierwszych Ludzi.

 

 

 

Różnice między książką a serialem
– serial na tym etapie pominął relacje Sansy i ser Dontosa. To właśnie Dontos ostrzegł Sansę, że zaręczyny Joffreya z inną dziewczyną nie oznaczają dla niej końca udręki
– Theon nie został zdradzony przez Dagmera, a przez Ramsaya Snow
– serialowe wizje Daenerys w Domu Nieśmiertelnych odbiegają od tego, co ujrzała w wersji książkowej. Był z nią tylko jeden smok, Drogon.
– Jaqen odchodzi tuż po akcji z „zupą łasicową”
– Jon Snow pokonał Qhorina tylko dzięki pomocy swego wilkora

 

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>