Odcinek 10 – Wichry Zimy

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 10
Wichry zimy
(ang. Winds of Winter)

Nadszedł dzień procesu Cersei i Lorasa. Królowa obserwuje miasto z okna swej komnaty. Do wielkiego septu zaczynają się schodzić ludzie, ale nadal nie ma króla Tommena oraz królowej Cersei. Tommen jest zamknięty w komnacie pilnowanej przez Górę. Wiara wojująca przyprowadza Lorasa, chłopak przyznaje się do win i zgadza się na przystąpienie do Wiary. Lancel zostaje wysłany po Cersei, ale w drodze zauważa młodego chłopaka. Chcąc sprawdzić co robi to dziecko idzie za nim. Dzieciak kluczy po labiryncie podziemi i doprowadza Lancela do sali wypełnionej beczkami z dzikim ogniem. Lancel zostaje poważnie ranny i mimo swych wysiłków nie jest w stanie zgasić świecy która podpala dziki ogień. Maester Pycelle zostaje wezwany do Qyburna i tam zamordowany przez dzieci służące ex-maestrowi. W wielkim sepcie zebrani zaczynają się niecierpliwić, Margaery Tyrell jakby przeczuwała niebezpieczeństwo i próbuje opuścić świątynie, ale wyjść broni Wiara Wojująca. W tym momencie sept wybucha dzikim ogniem. Cersei obserwuje zagładę świątyni z bezpiecznej odległości. Królowa pije wino i uśmiecha się.
Septa Unella leży przywiązana do stołu. Cersei wylewa na jej twarz dzban wina i pozostawia ją Gregorowi Clegane.
Tommen na wieść o ostatnich wydarzeniach rzuca się z okna.

W Bliźniakach trwa uczta na której wojska Lannisterskie i Freyów świętują zwycięstwo nad Blackfishem. Jaime rozmawia z Walderem Freyem, wskazuje, że Freyowie utracili wojenne zdobycze nadane im przez Lannisterów i pyta o sens dalszego funkcjonowania ich sojuszu.

Sam Tarly przybywa do Cytedeli, gdzie ma podjąć naukę na maestra nocnej straży. Służbista przyjmujący Sama ma mocno nieaktualne informacje na temat stanowisk w Nocnej Straży, ale prowadzi chłopaka do biblioteki, w której znajdują się dziesiątki tysięcy woluminów.

Jon Snow rozmawia z Melisandre. Przychodzi do nich Davos, pokazuje figurkę jelonka i każe czerwonej kapłance przyznać się do spalenia Shireen. Melisandre zostaje wygnana przez Jona. Cytadela rozsyła białe kruki, obwieszczając nadejście zimy.

Pogrążona w żałobie Olenna Tyrell przybywa do Dorne. Rozmawia z Ellarią Sand i ze żmijowymi bękarcicami, planując sojusz i zemstę na Lannisterach.

Daenerys rozkazje Daario Naharisowi pozostanie w Meereen i objęcie rządów nad miastem. Najemnik bardzo niechętnie się na to zgadza. Daenerys ma świadomość, że Daario ją kocha, ale przyznaje w rozmowie z Tyrionem, że nic nie czuła odprawiając najemnika w ten sposób. Tyrion zostaje mianowany namiestnikiem królowej.

Walder Frey otrzymuje posiłek, w którym znajdują się fragmenty ciał jego krewniaków. Dziewczyną, która podaje mu to makabryczne danie jest Arya Stark, korzystająca z pożyczonej twarzy. Arya oznajmia Walderowi kim jest i podrzyna mu gardło.

Benjen Stark doprowadza Meerę Reed i Brana w pobliże Muru. Przyznaje, że w Mur wplecione są zaklęcia uniemożliwiające umarłym, w tym jemu, przekroczenie go. Bran dotyka drzewa serca i ma kolejną wizję, w której dostrzega młodego Neda, Lyannę i nowo narodzone dziecko.

Jon Snow zostaje wybrany przez lordów na króla północy.

Cersei koronuje się na królową, Protektorkę Siedmiu Królestw. Koronację obserwuje Jaime, który chwilę wcześniej przybywa do miasta i zauważa zgliszcza wielkiego septu.

Flota Daenerys, jednocząca okręty Greyjoyów, Tyrellów, Martellów oraz ze smokiem Targaryenów na żaglach kieruje się do Westeros.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>