Odcinek 10 – Wichry Zimy

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 10
Wichry zimy
(ang. Winds of Winter)

Nadszedł dzień procesu Cersei i Lorasa. Królowa obserwuje miasto z okna swej komnaty. Do wielkiego septu zaczynają się schodzić ludzie, ale nadal nie ma króla Tommena oraz królowej Cersei. Tommen jest zamknięty w komnacie pilnowanej przez Górę. Wiara wojująca przyprowadza Lorasa, chłopak przyznaje się do win i zgadza się na przystąpienie do Wiary. Lancel zostaje wysłany po Cersei, ale w drodze zauważa młodego chłopaka. Chcąc sprawdzić co robi to dziecko idzie za nim. Dzieciak kluczy po labiryncie podziemi i doprowadza Lancela do sali wypełnionej beczkami z dzikim ogniem. Lancel zostaje poważnie ranny i mimo swych wysiłków nie jest w stanie zgasić świecy która podpala dziki ogień. Maester Pycelle zostaje wezwany do Qyburna i tam zamordowany przez dzieci służące ex-maestrowi. W wielkim sepcie zebrani zaczynają się niecierpliwić, Margaery Tyrell jakby przeczuwała niebezpieczeństwo i próbuje opuścić świątynie, ale wyjść broni Wiara Wojująca. W tym momencie sept wybucha dzikim ogniem. Cersei obserwuje zagładę świątyni z bezpiecznej odległości. Królowa pije wino i uśmiecha się.
Septa Unella leży przywiązana do stołu. Cersei wylewa na jej twarz dzban wina i pozostawia ją Gregorowi Clegane.
Tommen na wieść o ostatnich wydarzeniach rzuca się z okna.

W Bliźniakach trwa uczta na której wojska Lannisterskie i Freyów świętują zwycięstwo nad Blackfishem. Jaime rozmawia z Walderem Freyem, wskazuje, że Freyowie utracili wojenne zdobycze nadane im przez Lannisterów i pyta o sens dalszego funkcjonowania ich sojuszu.

Sam Tarly przybywa do Cytedeli, gdzie ma podjąć naukę na maestra nocnej straży. Służbista przyjmujący Sama ma mocno nieaktualne informacje na temat stanowisk w Nocnej Straży, ale prowadzi chłopaka do biblioteki, w której znajdują się dziesiątki tysięcy woluminów.

Jon Snow rozmawia z Melisandre. Przychodzi do nich Davos, pokazuje figurkę jelonka i każe czerwonej kapłance przyznać się do spalenia Shireen. Melisandre zostaje wygnana przez Jona. Cytadela rozsyła białe kruki, obwieszczając nadejście zimy.

Pogrążona w żałobie Olenna Tyrell przybywa do Dorne. Rozmawia z Ellarią Sand i ze żmijowymi bękarcicami, planując sojusz i zemstę na Lannisterach.

Daenerys rozkazje Daario Naharisowi pozostanie w Meereen i objęcie rządów nad miastem. Najemnik bardzo niechętnie się na to zgadza. Daenerys ma świadomość, że Daario ją kocha, ale przyznaje w rozmowie z Tyrionem, że nic nie czuła odprawiając najemnika w ten sposób. Tyrion zostaje mianowany namiestnikiem królowej.

Walder Frey otrzymuje posiłek, w którym znajdują się fragmenty ciał jego krewniaków. Dziewczyną, która podaje mu to makabryczne danie jest Arya Stark, korzystająca z pożyczonej twarzy. Arya oznajmia Walderowi kim jest i podrzyna mu gardło.

Benjen Stark doprowadza Meerę Reed i Brana w pobliże Muru. Przyznaje, że w Mur wplecione są zaklęcia uniemożliwiające umarłym, w tym jemu, przekroczenie go. Bran dotyka drzewa serca i ma kolejną wizję, w której dostrzega młodego Neda, Lyannę i nowo narodzone dziecko.

Jon Snow zostaje wybrany przez lordów na króla północy.

Cersei koronuje się na królową, Protektorkę Siedmiu Królestw. Koronację obserwuje Jaime, który chwilę wcześniej przybywa do miasta i zauważa zgliszcza wielkiego septu.

Flota Daenerys, jednocząca okręty Greyjoyów, Tyrellów, Martellów oraz ze smokiem Targaryenów na żaglach kieruje się do Westeros.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>