Pyke

Obecnie twierdza Pyke wznosi się na trzech nagich wysepkach i kilkunastu gigantycznych skałach morskich. Poszczególne części zamku połączone są różnorodnej konstrukcji mostami. Pozostaje spekulacją, czy rzeczywiście pierwotnie budowla była wzniesiona na klifie, a przez erozję skał z biegiem lat brzeg wyspy oddalił się, wskutek czego sam zamek uległ przeobrażeniu wraz ze znikaniem kolejnych skalnych podpór. Tak przynajmniej twierdzą maesterzy.

 

Straszliwa, mroczna, odpychająca Pyke wznosiła się ponad tymi wyspami i kolumnami jakby była ich częścią.[v]

 

Od strony cypla głównej wyspy zamek osłania potężny mur kurtynowy w kształcie półksiężyca. Brama strażnicza okolona jest basztami (po trzy z obu stron), zbudowanymi na planie kwadratu. Najnowsza z baszt – najbardziej wysunięta na południe – wyróżnia się jasnoszarą barwą. Jej poprzedniczka została zniszczona pociskami z katapulty w 289AC, podczas oblężenia Pyke przez siły króla Roberta Baratheona. Mur kurtynowy i brama z żelazną kratą osłaniają około 50 akrów lądu, na którym znajdują się stajnie, psiarnie, zagrody i inne pomieszczenia gospodarcze zamku. Ufortyfikowany cypel jest połączony z najbliższą i największą zamkową wysepką wielkim, prastarym mostem o śliskich kamieniach, przerzuconym ponad stromymi południowymi klifami. Na wyspie znajduje się Wielki Donżon (the Great Keep). Główna sala tej budowli – długa i zadymiona – może pomieścić ponad 400 ludzi przy wieczerzy. Stoi w niej na podwyższeniu tajemniczy masywny tron (the Seastone Chair).

 

Lord Balon zasiadał na Tronie z Morskiego Kamienia, który wyrzeźbiono z ogromnego kamiennego bloku o barwie oleistej czerni, nadając mu kształt wielkiego krakena. Legendy mówiły, że gdy Pierwsi Ludzie przybyli na Żelazne Wyspy, znaleźli monolit na brzegu Starej Wyk.[vi]

 

Na kolejnych wysepkach Pyke znajdują się m.in. Kuchenny Donżon (the Kitchen Keep) i Krwawy Donżon (the Bloody Keep). Wiele wież i zabudowań pomiędzy wysepkami i morskimi skałami (mrowie wieżyczek i przybudówek) połączonych jest krytymi arkadami (jeśli są w miarę bliskiej odległości lub sąsiadują ze skalnymi podporami) bądź olinowanymi, drewnianymi kładkami (jeśli są bardziej od siebie oddalone). Na najdalszej wyspie wznosi się wysoka Morska Wieża (the Sea Tower) – ponoć najstarsza część zamku, choć zbudowana na planie okręgu niczym nowsze wieże. Jest na wpół zniszczona przez trwające od wieków nieustanne ataki sztormów. Jej podstawa jest biała od soli, część środkowa przybrała barwę zieloną od licznych porostów, zaś szczyt wieży sczerniał od rozpalanych co noc przez załogę zamku ognisk. Drobną ciekawostką jest, że oddaje barwy …smoków Daenerys. To w Morskiej Wieży znajdują się prywatne komnaty lorda Pyke (wilgotne i pełne przeciągów), mimo że to Krwawy Donżon jest większy (jego pomieszczenia są tak wysokie, że wieczorami sufity toną w mroku) i lepiej wyposażony. Zdaniem Theona pokoje w obu budowlach są wilgotne i zimne. Młody Greyjoy nocuje w Krwawym Donżonie, gdy przybywa z misją od Robba Starka na Pyke. Skąd wzięła się nazwa Krwawego Donżonu? Przed tysiącem lat w tych komnatach dokonano rzezi na synach rzecznego króla, a kawałki ich ciał odesłano ojcu w Dorzeczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>