Pyke

Zadaszone kamienne przejście łączy Krwawy Donżon z Wielkim Donżonem. Aby dostać się do Morskiej Wieży, trzeba pójść dalej i pokonać jeszcze trzy wąskie mosty – każdy węższy od poprzedniego (ostatni z nich to kładka z desek i konopnych lin zawieszona wysoko ponad powierzchnią wody). Prawdopodobnie tutaj w tajemniczych okolicznościach zginał lord Balon Greyjoy. Miał podczas sztormu spaść w morskie głębiny (czyżby z małą pomocą?)

 

By dotrzeć do wzniesionej na krzywej kolumnie Morskiej Wieży, musiał pokonać jeszcze trzy mosty, każdy węższy od poprzedniego. Ostatni składał się tylko ze sznurów oraz desek i kołysał się pod jego nogami na wilgotnym, słonym wietrze niczym żywe stworzenie. Gdy Theon dotarł do połowy jego długości, serce podeszło mu do gardła. Daleko w dole fale rozbijały się o skały, a w górę tryskały wysokie pióropusze piany. W dzieciństwie biegał po tym moście, nawet ciemną nocą. Chłopcy sądzą, że nic się im nie może stać – usłyszał szept własnych wątpliwości. Dorośli mężczyźni wiedzą, że to nieprawda.[vii]

 

W „Tańcu ze smokami” na Tronie z Morskiego Kamienia zasiada Euron Wronie Oko, a kasztelanem Pyke został Erik Rozbijacz Kowadeł, zaślubiony córce Balona – Ashy Greyjoy. Jednak czy rozstrzygnięcie królewskiego wiecu ulegnie zmianie? Czy Euron pragnie zostać władcą całego Westeros? Kto będzie władał Żelaznymi Wyspami? A zimno i wilgoć Żelaznych Wysp wciąż czeka na swojego Króla Morza i Skały, Syna Morskiego Wichru i Lorda Kosiarza Pyke.

 

autor: Maegi

 

Przypisy:

[i]     GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, dodatek, strona 1003.

[ii]    GRRM, Uczta dla wron: Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 11: Córka Krakena, strona 235.

[iii]   GRRM, Uczta dla wron: Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 19: Utopiony, strona 384.

[iv]   GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 11: Theon (I), strona 171.

[v]    GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 11: Theon (I), strona 171.

[vi]   GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 24: Theon (II), strona 402.

[vii]  GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, rozdział 11: Theon (I), strona 190.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>