Shireen Baratheon

Shireen jest córką lorda Stannisa Baratheona oraz lady Selyse z rodu Florentów. Niebieskooka dziewczynka tak opisywana jest na kartach powieści:

Jej twarz nie należała niestety do urodziwych. Po ojcu odziedziczyła wysuniętą, kwadratową szczękę, po matce fatalne uszy, a do tego szpeciła ją pozostałość po szarej łuszczycy, która omal nie zabrała dziewczynki, kiedy była jeszcze niemowlęciem. Dolną połowę jednego policzka i znaczny fragment szyi pokrywała spękana, łuszcząca się skóra. Mięśnie pod nią były sztywne i martwe, a usiane czarnymi i szarymi plamami ciało twarde jak kamień.[i]

9-letnia Shireen prawdopodobnie całe swoje dzieciństwo spędziła w ponurej twierdzy na Smoczej Skale. Maester Cressen doglądał jej od niemowlęctwa i z czasem został jej nauczycielem. Z jego perspektywy widzimy Shireen jako słodkie, często smutne dziecko, dręczone od wielu lat przez koszmarne sny. Towarzyszem zabaw dziewczynki jest błazen zwany Plamą – postać tajemnicza i niepokojąca. Choć Shireen jest bardzo z nim zżyta, bywają chwile, że jego piosenki napełniają ją strachem.

 

Starcie królów

Shireen przebywa wraz z rodzicami na Smoczej Skale. Gdy przylatuje biały kruk z Cytadeli (co oznacza zakończenie wielkiego lata), dziewczynka jest bardzo zaciekawiona tym dziwnym ptakiem. Po tragicznej śmierci Cressena dalszą edukacją księżniczki zajmuje się maester Pylos.

 

Nawałnica mieczy

Towarzyszem zabaw Shireen zostaje Edric Storm – naturalny syn jej nieżyjącego stryja Roberta Baratheona. Ser Davos Seaworth zauważa, że dziewczynka jest radośniejsza w towarzystwie zbliżonego wiekiem do niej chłopca, jednak z uwagi na zagrożenie życia Edrica ze strony Melisandre Cebulowy Rycerz wysyła chłopca za Wąskie Morze.

Gdy Stannis Baratheon wyrusza wraz z armią na Mur, zabiera ze sobą żonę i córkę. Po dotarciu drogą morską do Wschodniej Strażnicy Shireen zostaje razem z matką i jej dworem w nadmorskim zamku Nocnej Straży, podczas gdy ojciec i Czerwona Kapłanka ruszą na czele armii w głąb kontynentu.

 

Taniec ze smokami

Zniecierpliwiona królowa Selyse przybywa do Czarnego Zamku wraz z jedenastoletnią Shireen. Całą świtę wita lord dowódca Jon Snow. Dziewczynka jest zaintrygowana i nieco przestraszona widokiem olbrzyma Wun Wuna, zaś wielki przybysz zza Muru – rozbawiony widokiem jej błazna Plamy. Gdy Val (zwana księżniczką dzikich) widzi twarz Shireen naznaczoną szarą łuszczycą, zwraca się do Jona tymi słowami:

Najlepszym lekarstwem jest cykuta, ale poduszka lub nóż są równie skuteczne. Gdybym to ja wydała na świat to biedne dziecko, już dawno przyznałabym mu dar łaski. (…) Dziewczynka jest nieczysta (…) śmierć jest w niej.[ii]

Jon cieszy się, że nikt ze świty królowej Selyse nie słyszy tego stwierdzenia. Do zakończenia „Tańca ze smokami” Shireen przebywa wraz z matką na Murze i nic nie wskazuje na to, aby szara łuszczyca w dziewczynce uległa przebudzeniu.

 

Spekulacje:

Wśród fanów PLiO krąży wiele teorii na temat choroby Shireen i potencjalnych dalszych losów dziewczynki. Jedną z podnoszonych hipotez jest nieunikniona aktywacja szarej łuszczycy przez ciężkie, zimowe warunki na Murze i rychła śmierć dziecka. Zagadkowy jest ponadto stosunek do małej księżniczki kapłanki R’hllora Melisandre. Pomimo prawdopodobnego wieloletniego wspólnego przebywania na dworze Stannisa relacje kobiety w czerwieni i księżniczki są nieznane.

 

autor: Maegi

 

Przypisy:

[i]     GRRM, Starcie królów, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2012, Prolog: Maester Cressen, strona 9.

[ii]    GRRM, Taniec ze smokami: część II, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 53: Jon (XI), strona 329.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>