Theon Greyjoy

Episode 6 scene 5

przydomek: Sprzedawczyk (Turncloac)

Czwarte dziecko i jedyny żyjący syn lorda Balona Greyjoya i lady Alannys z rodu Harlawów. Jest szczupły, ciemnowłosy, przystojny. Podoba się dziewczynom i prowadzi intensywne życie erotyczne. Często się uśmiecha i zdaniem niektórych osób śmieje się z niewłaściwych rzeczy. Jest zdolnym łucznikiem. Początkowo jest arogancki i lekkomyślny. Traumatyczne przeżycia sprawiają, że bardzo się zmienia, zarówno pod względem wyglądu, jak charakteru.
W momencie rozpoczęcia akcji Gry o tron ma dziewiętnaście lat.

 

Przedakcja

Theon niezbyt dobrze wspominał swoje dzieciństwo na Pyke. Rodrik i Maron, jego starsi bracia, często go bili i drwili z niego, zaś ojciec traktował najmłodszego syna dość chłodno. Opiekunem Theona był słynny wojownik Dagmer Rozcięta Gęba, który uczył chłopca władania bronią. Przełomem w życiu najmłodszego Greyjoya był bunt Balona. Rodrik i Maron polegli, a Theon, teraz już dziedzic Żelaznych Wysp, został zakładnikiem lorda Eddarda Starka. Miał wówczas niespełna dziesięć[i] lat.

Stosunek Greyjoya do Starków był skomplikowany. Theon miał poczucie, że w Winterfell traktowano go gorzej, niż na to zasługiwał. Poza tym obawiał się, że jego ojciec znów się zbuntuje, a wtedy on jako zakładnik zginie z ręki lorda Eddarda. Mimo wszystko z czasem zapragnął stać się jednym ze Starków. Jako chłopiec marzył, że pewnego dnia wejdzie do rodziny poprzez ślub z Sansą. Polubił też Robba jak młodszego brata.

 

Gra o tron

Theon był obecny podczas egzekucji Gareda, dezertera z Nocnej Straży. Podał miecz lordowi Eddardowi, a po wszystkim kopnął odciętą głowę skazańca. W drodze powrotnej z miejsca kaźni Robb i Jon znaleźli małe wilkory. Greyjoy był zdania, że należy zabić szczenięta, bo i tak zdechną, ale Jon Snow przekonał lorda Starka, że warto zabrać je na zamek.

Gdy Robert Baratheon przybył do Winterfell, Theon wziął udział w uczcie na cześć króla. Potem uspokajał Robba, kiedy ten pokłócił się z księciem Joffreyem. Tuż przed planowanym wyjazdem króla odbyło się polowanie, na które wyruszyła większość mężczyzn z Winterfell, w tym Theon.

Kiedy lord Eddard wyjechał do Królewskiej Przystani, młody Greyjoy został w Winterfell. Był obecny podczas narady rodzinnej po tym, jak ktoś próbował zamordować Brana. Gdy lady Stark pojechała do stolicy, jej najstarszy syn przejął obowiązki lorda, a Theon był jednym z jego zaufanych ludzi. Greyjoy uratował też życie Branowi, gdy chłopiec został zaatakowany w lesie, ale Robb zwymyślał przyjaciela, zamiast mu podziękować. Wśród napastników była dzika kobieta, Osha, którą ujęto żywcem. Theon chciał ją oddać wilkorom na pożarcie, ale maester Luwin przekonał Robba, że należy ją oszczędzić i zabrać do Winterfell.

Po aresztowaniu lorda Eddarda młody Greyjoy poradził przyjacielowi, by zwołał chorążych. Kiedy Robb wyruszył na wojnę, Theon walczył u jego boku. Podczas bitwy w Szepczącym Lesie omal nie starł się z Królobójcą. Gdy Jaimego pojmano, Greyjoy namawiał Młodego Wilka, by ściął jeńca, ale Robb uznał, że Lannister jest zbyt cenny. Theon wziął też udział w naradzie, podczas której lordowie z Północy i z Dorzecza obwołali Robba królem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>