Tyene Sand

tyene sand_small

Jedna z bękarcich córek Oberyna Martella. Jej matka była septą. Wysoka, subtelna, otacza ją aura niewinności. Ma złote włosy i niebieskie oczy.

Sprawia wrażenie słodkiej trzpiotki, która w mgnieniu oka potrafi przejść od spraw śmiertelnie poważnych do całkowicie błahych.

Specjalizuje się w truciznach.

 

Przedakcja

Matką Tyene była septą i, wedle słów Czerwonej Żmii, czytała ona swej malutkiej córce ustępy z „Gwiazdy Siedmioramiennej”.

Jest najbliższą przyjaciółką Arianne Martell. Wspólnie dorastają, razem uczą się jeździć konno, czytać i tańczyć. Wspólnie wypijają pierwszy dzban wina, skradziony przez Arianne. Dzielą się wszystkim, śpią w jednym łóżku, mają wspólną biżuterię i zamierzają razem uwieść tego samego chłopaka.

Tyene wie wszystko na temat trucizn. Pierwsze nauki pobierała u swego ojca, który podczas pobytu w Shandystone pokazywał dziewczynce, jak najbezpieczniej pozyskać jad z piaskowych żmii.

 

Uczta dla wron

W Słonecznej Włóczni Tyene spotyka się ze swym stryjem, Doranem Martellem. Dopytuje się o jego zdrowie i pokazuje wyszywany dla niego portret Oberyna Martella. Tyene wie, jakiej trucizny użył Oberyn podczas walki z ser Gregorem i ma świadomość, że nie istnieje specyfik zadający śmierć wolniej i boleśniej. Dziewczyna również namawia Dorana do wojny z Lannisterami, ale w odróżnieniu od swych sióstr uważa, że Dornijczycy najlepiej spiszą się walcząc na swojej ziemi i na swoich warunkach. Do wojny z Dorne ma jej zdaniem sprowokować Królewską Przystań ślub Myrcelli Baratheon z Trystanem Martellem i ogłoszenie dziewczynki – zgodnie z dornijskim prawem – królową. Tyene proponuje stryjowi, że chętnie zorganizuje zaślubiny i dopilnuje wykonania koron dla młodych. Na koniec prosi stryja o błogosławieństwo.

Reputacja specjalizującej się w truciznach Tyene jest doskonale znana na dornijskim dworze, bo po jej wyjściu maester dokładnie sprawdza czy na dłoniach Dorana nie ma śladu ukłuć.

Doran postanawia przemyśleć jej propozycję, ale tego samego wieczora wydaje Areo Hotahowi polecenie aresztowania Tyene i osadzenia jej – wraz z siostrami – w pojedynczych celach na szczycie Włóczni.

 

Taniec ze smokami

Tyene i pozostałe Bękarcice zostają uwolnione z domowego aresztu i zaproszone na ucztę przygotowaną na cześć Balona Swanna. Tyene ubiera na ucztę suknię o długich rękawach, skromną i niewinną, w której wygląda na najcnotliwszą istotkę.

Podczas kolacji zebranym demonstruje się czaszkę ser Gregora. Tyene, tonem dziewczyny pragnącej wiedzieć, czy dobrze wygląda w swej sukni, dopytuje się o szczegóły śmierci Góry. Podobnie jak pozostałe obecne na sali Bękarcice odmawia spełnienia toastu za zdrowie i pomyślność króla Tommena. Późnym wieczorem wraz z siostrami, Arianne i Ellarią odprowadza Dorana Martella do jego komnat. Po drodze krytykuje ostrożność i powolność stryja. Aprobuje plan Arianne, według którego Myrcella ma przekonać Balona Swanna, że to Ciemna Gwiazda odpowiada za śmierć Arysa i okaleczenie księżniczki. Tyene, chociaż sprawia wrażenie spokojnej, również rwie się do działania. Doran Martell, po odebraniu od bratanic uroczystej przysięgi, wysyła ją do Królewskiej Przystani z zadaniem przeniknięcia do otoczenia Wielkiego Septona. Dziewczyna prawdopodobnie przebierze się za septę.

 

Cytaty

„Nie wierzcie młodszej siostrze, jeśli chcecie, ale nigdy nie wątpcie w naszego ojca”.
(George R. R. Martin, Taniec ze smokami t. II, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2011, str.45)

 

„Katowski miecz nie jest odpowiednim końcem dla dzielnego ser Gregora. Tak długo modliliśmy się o jego śmierć, że sprawiedliwość wymaga, by on również się o nią modlił”.
(George R. R. Martin, Uczta dla wron. Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2006, str. 66)
xc
Cytaty o Tyene:

„Jej miękkie białe dłonie zadawały śmierć być może nawet skuteczniej niż pokryte stwardnieniami ręce Obary”.
(Areo Hotah
George R. R. Martin, Taniec ze smokami t. II, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2011, str. 36).

 

(aw)
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>