Wichry zimy – co o nich wiemy?

the winds of winter

Tradycyjnie po zakończeniu kolejnego sezonu „Gry o tron” prezentujemy krótkie podsumowanie sytuacji w książkowym uniwersum. Jest to wbrew pozorom całkiem piękny świat, w którym Stannnis nadal żyje, a Boltonowie ojciec i syn cieszą się rodzinnym szczęściem…

Królewska Przystań
Margaery Tyrell oczekuje procesu, Cersei po odbyciu pokutnego marszu powróciła do Czerwonej Twierdzy, by przekonać się, że cała rzeczywista władza przeszła w ręce Kevana Lannistera oraz Tyrellów. Jeśli chodzi o ten ostatni ród, nie musimy się obawiać o jego przetrwanie, oprócz Margaery i Lorasa (ciężko rannego w walce, ale nie oskarżanego przez Wiarę o niecne czyny) mamy jeszcze dwóch przedstawicieli młodego pokolenia, Garlana i Williasa, którzy wedle zapowiedzi Martina osobiście pojawią się na kartach książki. Garlana mieliśmy już okazję poznać, a zapowiadana obecność kalekiego Williasa sugeruje, że odwiedzimy Wysogród (co również zostało potwierdzone przez Martina. Jeśli już mowa o legendarnych siedzibach wielkich rodów, to Martin wspomniał, że akcja kolejnych tomów będzie się rozgrywać również w Casterly Rock).
Zagadką pozostaje los Jaimego Lannistera, który oddalił się z Brienne w nieznanym kierunku. Brienne działa zaszantażowana przez Lady Stoneheart. Martin odmawia wszelkich informacji na temat dalszych losów tej dwójki, odmiennych całkowicie od ich serialowych przygód. Odmawia też potwierdzenia, że ich POVy znajdą się w „Wichrach”. Rozdział Cersei na pewno pojawi się w kolejnym tomie, bowiem na jednym z konwentów Martin przyznał, że przed wyjazdem właśnie nad nim pracował. Spotkamy znów Bronna. Martin obiecuje też, że poznamy los Tyreka Lannistera (chłopaka zaginionego podczas zamieszek w Królewskiej Przystani w drugim tomie).

Daenerys, Dotharkowie, Tyrion i Meereen:
Daenerys Targaryen jest kolejną osobą, której los pozostaje w zawieszeniu od wydania Tańca ze smokami. GRRM oficjalnie nie potwierdził, jakoby Dany miała powrócić jako POV, ale przyznał, że pisze o Dothrakach, m.in. o Mago, bracie krwi Jhago, stąd wniosek fanów iż Daenerys będzie w stanie prowadzić narrację, zwłaszcza, że serial może stanowić tu delikatną podpowiedź. Wiadomo również, że w międzyczasie  David J. Preson konsultował z Martinem język Dothraków.
Martin napomknął, iż oprócz Bitwy o Winterfell zobaczymy Bitwę o Meereen.
Miły ukłon w kierunku fanów przywiązanych do szczegółów – książki, które Jorah podarował w prezencie ślubnym Daenerys, będą miały znaczenie dla Tyriona Lannistera. Drogi Tyriona i Daenerys przetną się, ale przez większą część książki obie postaci będą przebywać daleko od siebie. Oboje mają do odegrania dużą rolę, a GRRM odmówił odpowiedzi na pytanie, czy po spotkaniu Dany i Tyriona któryś z povów przestanie być aktywny.
Martin przyznał, że Daenerys powróci do Westeros, choć nie wiadomo, czy w 6. czy w 7. tomie. Plotki głoszą, że dziewczyna będzie się kierować rodową dewizą “Ogień i Krew”.

Arianne Martell, Jon Connigton i Młody Gryf:
Tej trójki w serialu nie spotkaliśmy, tymczasem Martin zarzeka się, że są to bohaterowie istotni dla dalszego rozwoju fabuły. GRRM wspomniał, że podczas pracy nad Arianne II i Arianne III powstał bridge pomiędzy tymi dwoma rozdziałami (fani podejrzewają, że może chodzić o wiążący akcję POV Jona Connigtona). Jest też dobra wiadomość dla wielbicieli wątków militarnych – początkowo Bitwa o Koniec Burzy miała nastąpić off-screen, ale GRRM zmienił zdanie

Dorne:
Do akcji wrócą Żmijowe Bękarcice (i nie od rzeczy będzie przypomnieć, że literacki pierwowzór nie ma w zasadzie nic wspólnego z ich kreacją serialową. Może oprócz imion). Ogólnie Dorne pojawi się w kolejnych tomach, spotkamy się ponownie z Areo Hotahem, Doranem, Ellarią Sand, wystąpi także Gerold „Ciemna Gwiazda” Dayne.

Davos, Rickon, Kudłacz i Osha:
Davos ruszył na poszukiwania Rickona Starka. O ile Martin ogólnie przyznaje, że serial nie ma wpływu na jego twórczość, to zdarzają się wyjątki. W pierwszym sezonie Harry Lloyd w roli Viserysa spodobał mu się tak bardzo, że aż wyraził żal, że Viserys Targaryen tak szybko zakończył swój występ w książce. Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 r., kiedy GRRM przyznał, że nie zdawał sobie sprawy jak serialowa Osha może wpłynąć na jego spojrzenie na Oshę książkową i zobowiązał się poświęcić tej postaci więcej miejsca.

Euron i Aeron Greyjoy:
Na Balticonie w 2016r. nie tylko fani mogli poznać mocny rozdział Aerona, ale też dowiedzieli się, że w kolejnym tomie Aeron Mokra Czupryna będzie miał więcej niż jeden POV.

Theon, Asha i Stannis:
To akurat Martin podkreślał wyraźnie. W jego opowieści Stannis Baratheon nadal jest żywy. Wiadomo też, że jeden z (kolejnych?) rozdziałów Theona był przerabiany, natomiast podczas jednej z rozmów na skype z fanami GRRM został pokazany jak pracuje nad rozdziałem Ashy rozgrywającym się podczas Bitwy na Lodzie.

Melisandre, Jon Snow, Północ:
Twórcy serialu po ogromnej fali krytyki jaka spadła na nich za scenę z Shireen Baratheon przyznali – to GRRM powiedział, że księżniczka zostanie spalona. Martin od wydania „Tańca ze smokami” odmawia potwierdzenia, że Jon Snow nie żyje. Obiecuje też, że zagadka prawdziwego pochodzenia Jona zostanie rozwiązania, jeśli nie w Wichrach, to w kolejnym tomie. Jeśli chodzi o „strzelby” zawieszone przez Martina na ścianie w poprzednich częściach sagi, to pisarz zapowiada, że zostanie rozwiązany wątek z aktem Robba Starka legitymizującym Jona Snow.
Spragnieni wizyt na innych kontynentach wymyślonego przez Martina świata fani będą nieco zawiedzeni – na Guadalajara Book Festival pisarz zaznaczył, że nie planuje bezpośredniej wizyty w Asshai, ale możliwa jest retrospekcja z tego miejsca w POVie Melisandre
Z trzecioplanowych ciekawostek, jest szansa że w Wichrach przeczytamy więcej o Zakonie Zielonej Ręki, do którego należy m.in. Manderly.

Bran, dzieci lasu i Inni:
W kolejnej części będzie Bran, pojawią się Inni i prawdziwa północ. Być może pojawi się Howland Reed. Dla tych którzy kochają zagadki i tajemnice – dowiemy się czegoś o zielonych ludziach z Wyspy Twarzy. I dla formalności odnotujmy, że twórcy serialu przyznali, że GRRM wyjaśnił im pochodzenie imienia Hodor (Hold the door)

Dolina, Sansa i Petyr:
Wiemy tylko tyle, że w Dolinie wydarzy się „coś interesującego”. W wydarzeniach prawdopodobnie udział weźmie dżentelmen nazywany Szalona Mysz.

Braavos, Arya, Nymeria i Gendry:
Dobra wieść dla fanów wilkorów. Pisarz określił sforę Nymerii mianem strzelby Czechowa. Z innych zagadek sagi, dowiemy się, dokąd odsyła się kurwy. Pisarz zapowiedział też, że tożsamość Mercy, znanej z jednego z opublikowanych POVów, zniknie i Arya nie będzie mogła jej używać. Jak bardzo wnikliwe pytania zadają fani mógł się GRRM przekonać na Balticonie. Odpowiadając wtedy na pytanie fanów pisarz przyznał, że Arya wkrótce dostanie pierwszej miesiączki i w przyszłości spotka się z Gendrym.

Ogólne:
– będzie więcej zdrad i małżeństw
– dużo mrocznych rozdziałów w “Wichrach”
– Jeyne Westerling pojawi się w prologu, nie wiadomo czy jako jedna z postaci czy jako narratorka (a wiadomo, że narrator prologu w PLiO długo nie żył)
– będzie miał miejsce drugi Taniec Smoków
– pisarz nie skończył jeszcze z Salladhorem Saanem
– Gendry, Gorąca Bułka, Nymeria, Rickon i Kudłacz na pewno zostaną wspomniani
– w 2014r. założył, że w 6 tomie będzie 13 povów, a pod koniec tomu ich liczba się zmniejszy. Od Tańca ze smokami GRRM nie planuje dodawać nowych povów w Pieśni Lodu i Ognia.
– postaci uśmiercone w serialu “Gra o Tron” będą miały wpływ na wydarzenia w Pieśni. W książkach nadal żyje wielu bohaterów, których zabito w serialu (m.in. Mago, Irri, Rakharo, Xaro Xhoan Daxos, Pyat Pree, Pyp, Grenn, ser Barristan Selmy, królowa Selyse, księżniczka Shireen, Myrcella, Mance Rayder, Stannis). O nich to Martin powiedział że oni wszyscy zginęli w serialu, ale żyją w książkach, część z nich również czeka śmierć w przyszłych tomach, ale nie wszystkich, a część bohaterów wprawdzie zginie, ale w innym czasie i czeka ich inny rodzaj śmierci niż przewidział to serial. Co istotne, zwrot akcji (który ostatecznie wykrystalizował się GRRM w 2015 roku) będzie dotyczył postaci, która została zabita w serialu. Krótko mówiąc, Pieśń Lodu i Ognia oraz serial “Gra o Tron” będą miały podobne zakończenia dla niektórych postaci, ale nie dla wszystkich.

 

 

oprac. Mya Stone i Asia Witek

1 Comment

  1. W sumie to Martin nie sprecyzował czy odwiedzimy Wysogród i Casterly Rock w Wichrach Zimy czy dopiero w Snu o Wiośnie :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>