20 godzin z Grą o tron oraz Pieśnią Lodu i Ognia czyli po Dniach Fantastyki 2017

DF logo

Trzynaste Dni Fantastyki przeszły do historii, a wraz z nimi organizowany po raz czwarty blok atrakcji poświęconych „Grze o tron” oraz Pieśni Lodu i Ognia. W tym roku w programie znalazło się równo dwadzieścia godzin punktów programu skupionych na twórczości George’a R. R. Martina przygotowanych m.in. przez ekipę naszego macierzystego forum Ogień i Lód, redakcję Westeros.pl, DaeLa od Szalonych Teorii oraz doktorantów z Uniwersytetu Śląskiego.

Rozpoczęliśmy panelem na temat ekranizacji sagi. Mimo przytaczanych cytatów wyrażających obawy fanów jeszcze sprzed ekranizacji („Serial mnie na pewno zawiedzie. Jeśli nie w ten, to w inny sposób”) zgodziliśmy się, że najpoważniejszym zarzutem wobec twórców serialu jest brak konsekwencji i logiki w prowadzeniu niektórych wątków. Zwłaszcza, że nie brak w „Grze o tron” scen wbijających w fotel i przyprawiających o szybsze bicie serca, zatem widz ma świadomość, że serial jest w stanie wynieść się na wyżyny, problem z tym że, kolokwialnie mówiąc, nie zawsze jego twórcom się chce.
Po panelu przyszedł czas na konkurs, podczas którego Szymon dał sposobność wykazania się znajomością sagi i serialu. Był to już kolejny konkurs przygotowany przez naszego forumowego kolegę i tradycyjnie pojawiła się w nim lubiana przez uczestników kategoria „D&D fanfiction”.
Kolejny piątkowy panel poświęcony był Wichrom zimy, w niespełna godzinę streściłyśmy stan fanowskiej wiedzy na temat wyczekiwanego od lat szóstego tomu sagi. Po spotkaniu dotarły do nas uwagi, iż nie wszyscy mieli szansę zapoznać się z dotychczas opublikowanymi rozdziałami „Wichrów zimy” – fakt, mea culpa, jeśli ktoś chce namiar na rozdziały prosimy o kontakt na priv (forum, mail redakcyjny albo pw na facebooku). Ostatnim tematycznym punktem programu w piątek była prelekcja Emilii Wyciślak na temat języka valyriańskiego, a ponieważ Emilia jest filologiem to była w stanie przekazać wiele ciekawych uwag na temat języka wykreowanego na potrzeby „Gry o tron”.

W sobotę zaczęliśmy od Familiady. Oczywiście nie była to zwyczajna Familiada, była to Familiada edycja Westeros, przygotowana przez Anię i Tomka z Westeros.pl. Uczestnicy bawili się świetnie, walcząc o nagrody zasponsorowane przez HBO, wykazując się refleksem i niebanalnymi skojarzeniami. W samo południe Lord Dowódca z fanpage Ubieram się na czarno… podsumował wiadomości na temat rozpoczynającego się za kilka dni siódmego sezonu „Gry o tron”. Następnie przyszedł czas na kolejny konkurs, Ruda z blogu Seryjnie przygotowała gro-o-tronową wersję popularnego turnieju 1 z 10.
Pierwszą tego dnia dwugodzinną prelekcję przygotował DaeL, specjalista od analizy twórczości GRRM i szalonych teorii. DaeL, redaktor naczelny fsgk.pl zadał nam (i sobie) pytanie, dlaczego doszukujemy się foreshadowingu i ukrytych wskazówek w „Pieśni Lodu i Ognia”. Przedstawił niezbite dowody na R+L=J, wprowadził uczestników prelekcji w tajne plany Varysa i Illyrio Mopatisa, odkrył znaczenie imion, zatańczył z Plamą, śnił z Targaryenami, zajadał się owocami i wskazał powiązania pomiędzy historycznymi bitwami a starciami, o których przeczytamy w „Wichrach Zimy”. Wołoszański Westeros, który nie wierzy w merlingi, odpowiedział na nasze pytania, a nas sam koniec zaprezentował prawdziwego autora Szalonych Teorii – swojego kota Bąbla.

bąbel

Nadmienić należy, że trzynaste DeeFy okazały się nieco pechowe dla niektórych prowadzących. DaeL przyjechał z kontuzją, natomiast Daria w ogóle nie dotarła do Wrocławia i w jej miejsce z przygotowaną ad hoc prelekcją dotyczącą rytuałów –  zwłaszcza rytuałów przejścia – w naszym ulubionym świecie wystąpili Justyna, Mateusz i Michał.
Ostatnim sobotnim konkursem byli Milionerzy, edycja Westeros, o których mogliście już poczytać na naszym fanpage’u.
Sobotnie pogodne popołudnie to doskonały czas aby porozmawiać o śmierci. Ania Dymarczyk zajęła się tym mrocznym tematem, ale potraktowała go w sposób nietypowy, bowiem zbadała historyczne i kulturowe konteksty poszczególnych rodzajów śmierci. Zależności między zgonami bohaterów u Martina a rodzajem śmierci jaka przypadła im w udziale najwyraźniej nie jest przypadkowa.
Sobotni program związany z PLiO zakończyła prelekcja Justyny Skrzypnik i Mateusza Pniewskiego niegdyś z Matriksa obecnie doktorantów prowadzących fanpage Fantastyczne teorie kultury i jak je znaleźć. Podczas dwugodzinnego spotkania zastanawialiśmy się wspólnie nad kondycją – zarówno fizyczną jak i moralną – westeroskich mężczyzn, którzy niestety nie dorastają do posągowego Rhaegara Targaryena. Stosunkowo późna pora nie przeszkodziła w burzliwych dyskusjach, które przeniosły się do strefy kulinarnej i trwały do późnego wieczoru.
Po części oficjalnej nadszedł czas na część towarzyską i dwudziestu dobrych ludzi z forum Ogień i Lód udało się na krajoznawczą wycieczkę po Wrocławiu i na wspólne piwo.

W niedzielę Szymon zwany Dzięciołem po raz kolejny przygotował wiedzówkę z Pieśni Lodu i Ognia. Różne kategorie pytań, często o ekstremalnej skali trudności oraz możliwość utracenia już zdobytych punktów gwarantowały wysoki poziom adrenaliny nie tylko u uczestników. Nie mniej emocji wywołał konkurs kalamburów, oczywiście utrzymanych w konwencji Gry o tron. Część haseł należało pokazać, część narysować, wszystkie wymagały od uczestników sporej gimnastyki.
Program zakończyły dwie prelekcje. Michał Sapa sprawdził, na ile Martin jest konsekwentny w kreacji swojego świata i okazało się, że do liczb i odległości nasz ulubiony autor podejście ma nader swobodne. Według wyliczeń Michała nie było możliwe aby Robb Stark dysponował aż tak dużą armią, gdyż Północ była rzadziej zaludniona niż inne rejony, a w historii wojskowości nie zdarza się praktycznie powoływanie pod broń absolutnie wszystkich mężczyzn. Samo Westeros również wydaje się liczyć zbyt mało mieszkańców w stosunku do swej powierzchni, choć cały czas fani mają zbyt mało danych by móc coś określić z pełnym przekonaniem.
Ostatnia prelekcja w bloku należała do Mai Walczak, która zmierzyła się z trudnym i mało popularnym na konwentach tematem podróży w mniej znane rejony świata oraz odkryć geograficznych. Mimo wczesnego popołudnia i zbliżającego się końca konwentu na sali był komplet słuchaczy :)

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli tegoroczne Dni Fantastyki, zarówno przygotowując punkty programu jak i aktywnie uczestnicząc w prelekcjach. HBO Polska dziękujemy za zasponsorowanie nagród na konkursy, CK Zamek za użyczenie rewelacyjnej miejscówki na konwent. Z nadzieją na spotkanie za rok zapraszamy na nasze forum :)

20170707_185627

20170708_161048

20170708_13395920170708_13462920170708_120011

 

20170708_182146

20170708_175304

20170709_115927

20170709_125751

20170709_130222

 

20170708_112306

DSC_0820

20170709_141958

 

 

 

autorki: Asia Witek & Mya Stone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>