Gra o tron na wrocławskich Dniach Fantastyki

Dni Fantastyki 2017

W dniach 7-9 lipca we Wrocławiu odbywa się kolejna edycja Dni Fantastyki, konwentu, podczas którego tradycyjnie jeden blok programu poświęcony jest Pieśni Lodu i Ognia oraz „Grze o tron”. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Blok 16 punktów programu, rozłożony na piątek, sobotę i niedzielę powinien zadowolić każdego wielbiciela uniwersum stworzonego przez G.R.R. Martina. Rozpoczynamy od panelu poświęconego ekranizacji „Gry o tron”, podczas którego wypunktowane zostaną plusy dodatnie i plusy ujemne serialu i zastanowimy się wspólnie, co można było zrobić lepiej, a co wyszło znakomicie. W piątek o godz. 18.00 rozpoczyna się konkurs wiedzowy przygotowany przez Junkiego z forum Ogień i Lód, następnie (godz. 19.00) panel o Wichrach zimy, a pierwszy dzień konwentu zakończy o godz 20.00 prelekcja Emilii Wyciślak na temat szlachetnego języka valyriańskiego.

Tradycyjnie najwięcej dzieje się w sobotę. Punkty programu związane z PLIO/GoT startują o godz. 11.00 i trwają bez przerwy do godz. 21.00
Na początek Familiada, edycja Westeros, przygotowana przez załogę portalu westeros.pl W samo południe Lord Dowódca zaprasza na prelekcję dotyczącą 7 sezonu „Gry o tron”, a godzinę później na uczestników czeka kolejny konkurs – 1 z 10. Warto zaplanować sobie udział w rozpoczynającym się o godz. 14.00 dwugodzinnym punkcie poświęconym szalonym fanowskim teoriom związanym z Pieśnią Lodu i Ognia i „Grą o tron”. Jak Szalone Teorie to DaeL, który na stronach FSGK.pl od lat prezentuje najciekawsze i najbardziej zaskakujące koncepcje fanów na temat świata George’a Martina i oczywiście to on będzie o teoriach opowiadał oraz poprowadzi kolejny konkurs – Milionerów w wydaniu westeroskim (godz. 17.00).
W przerwie między szalonymi teoriami a Milionerami zapraszamy na prelekcję Darii Swędzioł, która zajmie się dekonstrukcją mitów oraz przerabianiem klasycznych fantastycznych wątków przez GRRM.

O godzinie 18.00 prelekcja Ani Dymarczyk, prelegentki doskonale znanej fanom „Gry o tron” z publikacji na westeros.pl i wcześniejszych wystąpień m.in. na Pyrkonie. W tym roku Ania zajmie się tematem który dla części społeczeństwa stanowi synonim „Gry o tron” czyli śmiercią i sposobami w jaki bohaterowie Pieśni Lodu i Ognia opuszczają ten świat.
Dzień zakończy wspólne wystąpienie Justyny i Mateusza z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, na temat feminizacji świata w „Grze o tron”. Pieśń Lodu i Ognia zdominowali ‚wybrakowani’ mężczyźni- karzeł, kaleka, bękart, w opozycji do których mamy silne i piękne kobiety. Czy w PLIO znajdzie się bohater, który wyzwoli Westeros spod kobiecego pantofla? Przekonamy się w sobotni wieczór.

Niedziela, 9 lipca to ostatni dzień konwentu, ale  powrót do domów zaplanujcie na wieczór. O godz. 10.00 rozpoczyna się dwugodzinny konkurs z Pieśni Lodu i Ognia, a o godz. 12.00 konkurs kalamburowy.
Godzina 13.00 to prelekcja Michała Sapy, który zamierza rozwiać wątpliwości fanów na temat tego, jak wielką armię był w stanie powołać Robb, ile osób zamieszkiwało Wysogród i co w zasadzie można było kupić za złotego smoka. Blok programu związanego z Grą o tron zakończy Maja Walczak, która opowie o westeroskich odkrywcach i tajemniczych lądach, przez nich odkrytych.

6 konkursów (z nagrodami od HBO!). 8 prelekcji. 2 panele. Drugi weekend lipca, Wrocław.
Do zobaczenia!

Pełen program Dni Fantastyki 2017 można znaleźć TUTAJ.

 

 

(aw)

1 Comment

  1. Cudownie się zapowiada ^.^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>