Maurice Druon „Królowie przeklęci”

krolowie przekleci1

Pięknie wydana przez wydawnictwo Otwarte seria książek „Królowie Przeklęci” autorstwa Maurice’a Druona to powieści, które oparły się upływowi czasu – przeczytamy w niej historie, których nie powtarza się w szkole. W pierwszym z trzech tomów znajdziemy powieści „Król z żelaza”, „Zamordowana królowa”, oraz „Trucizna Królewska”. Druon niczym wirtuoz przeplata prawdziwe historie z fikcją, tworząc wciągające i barwne ciągi wydarzeń.

Maurice Druon na podstawie urywków z zapisów kronikarzy średniowiecznej Francji próbuje odtworzyć obraz średniowiecznego państwa francuskiego, wraz z jego tajemnicami, intrygami jak i namiętnościami bohaterów. Wchodzi w świat dworskich intryg i dramatów.

W „Królu z żelaza” wielki mistrz templariuszy rzuca klątwę na swoich gnębicieli. Umierając na stosie wypowiada w chęci zemsty złowieszcze i pamiętne słowa, które będą motywem przewodnim cyklu: „Papieżu Klemensie!… Rycerzu Wilhelmie!… Królu Filipie!… Powołuję was przed Sąd Boży, przed którym zjawicie się w ciągu roku, aby otrzymać słuszną karę! Przeklinam was! Przeklinam was! Niech niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!…”

Jednym z katów mistrza jest nikt inny, jak Filip Piękny, francuski władca, wnuk Ludwika Świętego – zwany tytułowym królem z żelaza. Król w obawie przed rosnącym majątkiem i wpływami Templariuszy postanawia zakończyć jego istnienie. Jaką cenę przyjdzie zapłacić Filipowi i samej Francji za wytępienie Zakonu, czy klątwa Mistrza Jakuba de Molay spełni się – tego nie wie nikt…

Już w „Zamordowanej królowej” dowiadujemy się, że potomkom Filipa nie wiedzie się najlepiej. Jego najstarszy syn, Ludwik Kłótliwy, to słaby i wątły władca. Jego żona, Małgorzata Burgundzka, nie ma oporów przed dorabianiem małżonkowi rogów, co skutkuje desperackimi staraniami króla w celu unieważnienia związku z niewierną żoną. W samym królestwie też nie dzieje się najlepiej. Głód, bieda, bunty poddanych…

„Królewska trucizna” przedstawia nam historię Klemencji – młodej narzeczonej Ludwika, która w odróżnieniu od Małgorzaty była kobietą cnotliwą i piękną. Jej osoba to nadzieja króla na przerwanie klątwy i lawiny nieszczęść spadających na ród Kapetyngów sprowadzonej przez Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy.

 

krolowie2 

 

George R. R. Martin, autor słynnej „Gry o Tron”, którego to polecenie wręcz zmusiło mnie do sięgnięcia po „Królów przeklętych” tak podsumowuje wydanie:

„W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.

Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych”.

 

autor: Had

 

Przeczytaj także: W oczekiwaniu na Wichry zimy: „Królowie przeklęci”

Dziękujemy Wydawnictwu Otwarte za udostępnienie książki do recenzji.

3 Comments

  1. Czekałam na recenzje tych książek! Cały czas zastanawiałam się, czy warto wydać na nie parę groszy :-) Teraz jestem przekonana, że TAK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>