Nymeria Sand

nymeria sand_sma

Zwana lady Nym

Druga córka Oberyna Martella. Jej matka pochodzi ze szlachetnej rodziny z Volantis.

Ma dwadzieścia pięć lat, jest wysoka, smukła i pełna gracji. Czarne włosy splata w długi warkocz, ma ciemne oczy, a na czole – podobnie jak jej ojciec – dwa symetryczne zakola. Jest piękna, ma jasną cerę, pełne usta i wysokie kości policzkowe.

Jej bronią są noże i znakomicie się nimi posługuje.

 

Uczta dla wron

 

Nymeria dogania orszak Dorana Martella, zmierzający do Słonecznej Włóczni, i – podobnie jak jej starsza siostra – domaga się zemsty za śmierć Czerwonej Żmii. Od ser Daemona wie o szczegółach walki Oberyna z Gregorem Clegane’em i zapewnia swego stryja, że Góra umrze wskutek odniesionych ran. Nymeria ma precyzyjny plan zemsty, wraz z Tyene Sand zamierza zabić Tywina Lannistera, Cersei i Jaimego oraz małego Tommena. Doran nie daje błogosławieństwa jej zamiarom i nakazuje jej czekać. Zniecierpliwiona Nymeria zapewnia stryja, że Żmijowe Bękarcice nie będą czekały kilkanaście lat na swoją zemstę i udaje się do Słonecznej Włóczni. Prawdopodobnie przyczynia się do podburzania tłumu i wywołania zamieszek. Wkrótce na polecenie księcia Dorana Martella zostaje zatrzymana i umieszczona w areszcie domowym.

 

Taniec ze smokami

 

Lady Nym jest obecna na uczcie wyprawianej przez Dorana Martella, podczas której obecnym zademonstrowano czaszkę Gregora Clegane’a. W rozmowie z ser Balonem Swannem stwierdza, że jeśli ktokolwiek na świecie zasłużył na śmierć w cierpieniach, to był to właśnie Góra. Skinieniem dłoni odmawia spełnienia toastu za pomyślność króla Tommena. Pod koniec uczty na życzenie stryja odprowadza go wraz z pozostałymi Bękarcicami do komnat.

 

Nymeria wyraża wątpliwości, czy czaszka jaką przysłano do Dorne na pewno należała do Gregora Clegane’a. Zgadza się ze swoją siostrą, że śmierć Góry to dopiero początek, a rachunki z Lannisterami zostaną wyrównane dopiero gdy pękną mury Casterly Rock i upadnie imperium stworzone przez Tywina Lannistera. Nymeria żałuje, że Tywin Lannister nie zginął z jej ręki, bowiem wówczas jego śmierć nie byłaby taka łatwa. Dziewczyna jest głucha na argumenty Ellarii Sand podkreślającej, że dążenie do zemsty to błędne koło. Doran żąda od Nymerii i od pozostałych Bękarcic przysięgi na grób ojca, zanim wtajemniczy je w swoje plany. Lady Nym ma się udać do Królewskiej Przystani. Będzie towarzyszyła w drodze księżniczce Myrcelli, a w stolicy obejmie miejsce w małej radzie, zwolnione po śmierci Oberyna.

 

 

(aw)
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>