Obara Sand

obara sand_small

Najstarsza córka Oberyna Martella. Szybka, gwałtowna, niezbyt ładna, grubokoścista kobieta o blisko osadzonych oczach i myszowatych, brązowych włosach. Jej matka była dziwką w Starym Mieście.
Ubiera się w męski strój, zawsze jeździ na ogierach, przechwala się, że potrafi sobie poradzić z każdym koniem i z każdym mężczyzną w Dorne. Włada włócznią, u jednego biodra nosi bicz, na plecach ma tarczę.

Doran Martell uważa, że Obara za bardzo lubi wino, by powierzać jej tajemnice.
Obara ma około trzydziestu lat.

 

Przedakcja

 

Obara wspomina jak przed laty Oberyn przybył, aby odebrać ją matce. Mając do wyboru ojcowską broń lub łzy matki, dziewczynka wybrała włócznię, co zdaniem Oberyna potwierdzało dodatkowo, że to on jest jej ojcem. Nie minął rok i matka Obary zapiła się na śmierć.

 

Uczta dla wron

 

Na wieść o śmierci ojca Obara przybywa do Wodnych Ogrodów. Rozmawia z księciem Doranem, domagając się natychmiastowej zemsty za Czerwoną Żmiję. Ku jej wzburzeniu i zniecierpliwieniu Doran unika konkretnych deklaracji i nakazuje jej czekać na swą odpowiedź. Rozgniewana kobieta powraca do stolicy Dorne, by tam podburzać lud przeciwko Lannisterom. Doran udaje się do Słonecznej Włóczni w ślad za nią i, widząc jak niespokojni są mieszkańcy stolicy, wydaje rozkaz aresztowania Obary oraz jej sióstr.

 

Taniec ze smokami

 

Doran uwalnia Żmijowe Bękarcice z aresztu i zaprasza je na ucztę wydaną na cześć ser Balona Swanna. Królewski Gwardzista przyjechał do Dorne z głową Gregora Clegane’a. Podczas kolacji Obara podobnie jak jej siostry odmawia spełnienia toastu za zdrowie króla Tommena, wylewa wino na podłogę i opuszcza salę, ale Arianne namawia ją do powrotu. Kobieta daleka jest od beztroskiego nastroju, przez większość uczty siedzi z gniewną miną. Pod koniec wieczerzy Doran prosi ją, by odwiozła go do jego komnat. Obara prowadzi fotel na kółkach stanowczo zbyt szybko i zbyt gwałtownie, ale na prośbę stryja zwalnia. W komnacie przygląda się czaszce Góry i zauważa, że to dobry początek. Doran i Arianne przedstawiają Żmijowym Bękarcicom plan działania. Ser Balon Swann ma się dowiedzieć, że za śmiercią Arysa i zranieniem Myrcelli stoi Ciemna Gwiazda. Rycerz prawdopodobnie ruszy za nim w pogoń, a Obara ma mu towarzyszyć w tej wyprawie.

Kobieta gwałtownie reaguje na informację o planowanym przez Cersei napadzie na Trystane’a Martella i deklaruje, że za czaszkę Góry odeśle lannisterskiej królowej cały worek głów.

 

Cytaty:

Obara Sand zawsze chodziła zbyt szybko.

(Areo Hotah
George R. R. Martin, Uczta dla wron. Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, Poznań 2006, str. 48)

 

Stara się dogonić coś, czego nigdy nie zdoła schwytać.
(Doran Martell
George R. R. Martin, Uczta dla wron. Cienie śmierci, tłum. Michał Jakuszewski, Poznań 2006, str. 48)

 

 

(aw)
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>