Odcinek 2 – Ciemne krainy

Gra o tron sezon 2

Gra o tron sezon II odcinek 2
„Ciemne krainy

(ang. „The Night Lands”)

 

Arya poznaje Jaqena H’ghara oraz jego nieuprzejmych towarzyszy. Prowadzoną przez Yorena grupę doganiają złote płaszcze, wiozące królewski rozkaz wydania im Gendry’ego. Yoren przypomina im zasadę, że Nocna Straż pozostaje poza czyjąkolwiek egzekucją i zbrojni odjeżdżają z niczym.

Varys odwiedza komnaty Tyriona, rozmawia z Shae, a następnie wraz z karłem udaje się na posiedzenie małej rady. Cersei przyjmuje poselstwo od Robba Starka, a Tyrion próbuje zapoznać zgromadzonych z listem od Jeora Mormonta, w którym lord dowódca prosi o wsparcie i informuje o ataku Innych. Poza Tyrionem nikt nie przejmuje się tym listem.

Sam ratuje przed Duchem jedną z żon Crastera, następnie rozmawia z dziewczyną i prowadzi ją do Jona Snow. Goździk prosi, by zabrali ją ze sobą, gdy będą wracać, ale Jon zdecydowanie odmawia.

Tyrion ucztuje z Janosem Slyntem. Próbuje go wybadać odnośnie tego, kto wydał rozkaz mordowania bękartów Roberta Baratheona. Slynt obrusza się na zarzut braku honoru, ale Tyrion nie przejmuje się jego pogróżkami i zsyła go na Mur. Bronn zostaje nowym dowódcą straży miejskiej.

Gendry nie potrafi powiedzieć, dlaczego złote płaszcze go szukały. Chłopak zauważa w rozmowie, że Arya jest dziewczyną, a ona – prosząc o zachowanie tajemnicy – przyznaje się do swego prawdziwego imienia i nazwiska.

Theon powraca po latach na Żelazne Wyspy, ale w porcie nikt na niego nie czeka. Ojciec przyjmuje go nader chłodno, a dziewczyna, która przywiozła Theona do domu okazuje się być jego siostrą Yarą. Balon Greyjoy odrzuca ofertę Robba, bo zamierza zgodnie ze zwyczajem Żelaznych Ludzi samemu sięgnąć o koronę i zapłacić za nią żelazem.

Davos przekonuje starego pirata, Salladhora Saana, by poparł Stannisa.
Jon Snow zauważa Crastera, jak nocą wymyka się z noworodkiem do lasu. Po chłopca przychodzą zjawy o intensywnie niebieskich oczach.

 

Różnice między książką a serialem
– Bronn nie objął stanowiska dowódcy złotych płaszczy po zdegradowaniu Janosa Slynta
– w serialu zabrakło braci Balona Greyjoya: Victariona i Aerona
– w książce siostra Theona ma na imię Asha, w serialu zmieniono jej imię na Yara.

 

(aw)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>