Odcinek 4 – Ogród kości

Gra o tron sezon 2

Gra o tron sezon II odcinek 4
Ogród kości
(ang. Garden of Bones)

 

Robb wygrywa kolejne starcie z Lannisterami. Zdobywa kolejnych jeńców i zdecydowanie odrzuca sugestie Roose Boltona, by oficerów przesłuchać, a zwykłych żołnierzy stracić. Uwagę Robba przyciąga jedna z pielęgniarek, Talisa z Volantis.

W Królewskiej Przystani Joffrey żąda, by Sansa Stark odpokutowała za zbrodnie swego brata. Nie przejmuje się tłumaczeniami dziewczyny, że nie ma ona nic wspólnego z kampanią prowadzoną przez Robba. Znęcanie się nad Sansą przerywa wejście Tyriona z Bronnem u boku.
Bronn sugeruje, że zachowanie Joffreya może być spowodowane brakiem dziewczyny i Tyrion posyła chłopakowi dwie dziwki w charakterze prezentu na dzień imienia. Joffrey nie zamierza osobiście korzystać z usług dziewczyn i rozkazuje Ros znęcać się nad towarzyszką.

 

Do obozu Renly’ego przybywa Littlefinger. Król nie darzy Baelisha sympatią ale rozmawia z nim, a następnie Petyr próbuje wysondować Margaery Tyrell, ale dziewczyna nie daje sobą sterować.

Jeden ze zwiadowców wysłanych przez Daenerys powraca. Dotarł do Quarthu i przyniósł wieść, że możni władający miastem chętnie ugoszczą u siebie matkę smoków.

Arya, Gendry, Gorąca Bułka oraz pozostali jeńcy docierają do Harrenhall. Ludzie Gregora Clegane’a urozmaicają sobie czas torturowaniem jeńców. Nocą Arya po raz kolejny odmawia swoją modlitwę.

 

Do namiotu Catelyn Stark wchodzi Littlefinger. Cat nie chce słuchać jego tłumaczeń i wyrzuca go z namiotu, ale Petyr Baelish widząc, że gra na sentymentach nic nie daje powołuje się na Sansę i Aryę i sugeruje, że dziewczynki nie są bezpieczne na dworze Joffreya. Proponuje Catelyn, by wymieniła córki na Jaimego Lannistera. Wyrazem dobrej woli Tyriona Lannistera są kości Neda, dostarczone do Catelyn przez milczące siostry.

 

Renly spotyka się ze Stannisem. Bracia dogryzają sobie wzajemnie, zarówno jeden jak i drugi jest przekonany, że powinien zasiąść na Żelaznym Tronie. Stannis uważa, że z mocy prawa Żelazny Tron należy do niego i składa bratu propozycję. Jeśli Renly dołączy do niego i odda swe wojska pod komendę Stannisa wówczas starszy brat przywróci go do rady oraz ustanowi swym dziedzicem, do czasu aż nie urodzi mu się syn. W przeciwnym wypadku Renly Baratheon zginie.

 

Daenerys ze swymi Dothrakami dociera do bram Qarthu. Witają ją zarządzający miastem możni, zwani Trzynastu. Chcą zobaczyć smoki, ale nie są nastawieni zbyt entuzjastycznie do Daenerys i do Dothraków i odmawiają wpuszczenia dziewczyny za mury miasta. Jeden z Trzynastu, Xaro Xhoan Daxos, staje po stronie Daenerys i dzięki jego poręczeniu przybysze mogą wejść do miasta.

 

Kolejną osobą wybraną do przesłuchania w Harrenhall jest Gendry. Chłopaka ratuje przybycie Tywina Lannistera. Tywin obsztorcował Gregora Clegane’a za marnowanie ludzi i wybrał Aryę na swego podczaszego.

 

Nocą do komnaty Tyriona przychodzi Lancel Lannister, z poleceniem natychmiastowego wypuszczenia z lochów wielkiego maestra Pycelle. Tyrion domyśla się relacji, jaka łączy Lancela i Cersei i szantażuje kuzyna groźbą, że powie o wszystkim Joffreyowi. Przerażony Lancel zgadza się współpracować z Tyrionem i informować go o posunięciach Cersei.

 

Davos na polecenie Stannisa przewozi Melisandre łodzią w pobliże lądu. Pomiędzy skałami jest ukryte przejście, zabezpieczone kratami. Melisandre jest w zaawansowanej ciąży i rodzi upiorny cień, który przenika przez kraty.

 

 

 

 

 

Różnice między książką a serialem

– Arya była podczaszym Roose Boltona i podczas swego pobytu w Harrenhall Tywina Lannistera widziała z daleka
– w rozmowie braci Baratheonów zabrakło brzoskwini ;)
– Davos przemycał Melisandre w okolice Końca Burzy, gdzie zrodzony przez nią cień zamordował kasztelana Cortnaya Penrose’a

 

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>