Odcinek 9 – Deszcze Castamere

Gra o tron sezon 3_small

Gra o tron, sezon III, odcinek 9
Deszcze Castamere
(ang. The Rains of Castamere)

 

Robb naradza się z matką na temat planowanych działań wojennych. Catelyn Stark jest zdziwiona tym zaufaniem, ale Robb przyznaje, że Catelyn dobrze mu doradzała w związku z wysłaniem Theona na Żelazne Wyspy i dlatego prosi ja teraz o radę, czy atak na Casterly Rock to dobry pomysł. Catelyn popiera ten pomysł, ale wiąże się to z koniecznością ponownego sojuszu z Walderem Freyem.

Walder Frey wita gości chlebem i solą. Przeprosiny Robba nie robią na nim większego wrażenia, nakazuje mu przeprosić swe córki i wnuczki, co Robb czyni. Dziewczynom, które nie oszałamiają urodą, przygląda się też Edmure, który ma świadomość, że jedna z nich zostanie jego żoną. Walder przygląda się Talisie i w niewybredny sposób komentuje jej urodę oraz faktycznie powody złamania przysięgi przez Robba.

W namiocie Daenerys trwa narada. Daario podpowiada, że do Yunkai można wejść przez tylną bramę. Wprawdzie cała armia tamtędy nie przejdzie, ale Naharis weźmie ze sobą dwóch zaufanych ludzi i przejdą przez miasto by otworzyć główną bramę. Jeśli się to uda miasto padnie w ciągu godziny.

Sam i Goździk zmierzają do Nocnego Fortu, nieobsadzonego aktualnie zamku Nocnej Straży, w którym znajduje się przejście zwane Czarną Bramą. Sam twierdzi, że wie gdzie jest Czarna Brama i jak ją odnaleźć, bowiem przeczytał o tym w starej książce.

Sandor i Arya spotykają wieśniaka, który wiezie wieprzowinę do Bliźniaków na wesele. Ogar planuje go obrabować, a Arya powstrzymuje Clegane’a przed zabiciem mężczyzny.

Bran, Rickon, Osha, Hodor i Reedowie docierają do ruin osady, którą kilka dni wcześniej mijali dzicy. Przed nadchodzącą burzą postanawiają się schronić w ruinach młyna.

Dzicy obserwują gospodarstwo, w którym mieszka jeden starszy człowiek, hodujący konie na potrzeby Nocnej Straży. Wolni ludzie zamierzają ukraść konie oraz obrabować i zabić gospodarza. Jon Snow sprzeciwia się morderstwu, wskazując, że za zabójcami Nocna Straż wyśle na pewno pościg. Tormund właśnie na to liczy, gdyż zabijanie wron w Czarnym Zamku jest trudniejsze niż zabijanie ich na otwartym terenie. Dzicy ruszają do akcji, a Jon Snow biegnąc uderza mieczem o kamień. Ten dźwięk płoszy konie. Mieszkańcowi domostwa udaje się uciec.
Mężczyzna na koniu zbliża się do ruin młyna, w którym ukrywają się Bran z towarzyszami. Tuż za nim nadjeżdżają ścigający go wolni ludzie. Hodor fatalnie znosi burzę i odgłosy wyładowań, a jego hodorowanie może ściągnąć kłopoty na ukrywających się Starków. Bran używa umiejętności wargowania, aby uspokoić olbrzyma. Orell słyszy głosy dobiegające z młyna, ale Tormund uspokaja go, że to tylko dźwięk pioruna. Dzicy postanawiają zabić ściganego mężczyznę, a dokonać tego ma Jon Snow, który ostatecznie przekona tym wolnych ludzi, że jest jednym z nich. Jon nie potrafi zabić niewinnego człowieka, więc Ygritte go wyręcza. Widząc to Orell ogłasza, że Jon nadal jest członkiem Nocnej Straży. Ygritte staje po stronie Jona Snow, a Jon zaczyna walczyć z Orellem i pozostałymi dzikimi. Tormund odciąga dziewczynę, a Jonowi na pomoc rusza Bran, który wwargował się w swego wilkora. Jon zabija Orella, a przed jego śmiercią przyznaje, że dziki cały czas miał rację co do jego intencji. Po śmierci Orella jego orzeł atakuje Jona i rani go w twarz. Chłopakowi udaje się uwolnić, wskakuje na jednego z koni i ucieka.

 

Daario zgodnie z planem wchodzi do Yunkai tylną bramą. Zabija dwóch strażników i daje umówiony sygnał, po którym do miasta wchodzą Jorah i Szary Robak. Cała trójka walczy z kilkunastoma obrońcami. Udaje im się zwyciężyć, ale pojawiają się kolejni przeciwnicy.

W Bliźniakach rozpoczynają się uroczystości weselne. Walder Frey wprowadza swoją córkę do sali, w której zgromadzili się ważniejsi weselnicy. Wbrew obawom Edmure’a dziewczyna jest bardzo ładna. Młoda para wypowiada słowa małżeńskiej przysięgi.

Bran dowiaduje się od Jojena, że jego umiejętności wargowania są ponadprzeciętne. Dzikim udaje się kontrolować zwierzęta, ale nikt nie potrafi panować w ten sposób nad innym człowiekiem. Bran jest zdecydowany podążyć za Mur i odszukać trójoką wronę. Wysyła Rickona z Oshą do Umberów, chorążych Robba, którzy mają zapewnić Rickonowi opiekę w ich siedzibie, Ostatnim Domostwie. Rickon żegna się z Branem i wraz z Oshą oraz wilkorem odchodzą.

Daenerys niecierpliwie oczekuje wyniku walki. Dopytuje się ser Barristana o to, jak długo może trwać plądrowanie miasta. Do namiotu wchodzą Jorah i Szary Robak, przynosząc wieść o zwycięstwie, ale Dany niepokoi się o Daario Naharisa. Najemnik żyje, przynosi królowej flagę Yunkai.

W Bliźniakach trwa wesele. Edmure jest w znakomitym humorze i poświęca cały czas swej młodej żonie. Catelyn Stark rozmawia z Roose Boltonem, który jak się okazuje niedawno ożenił się z Freyówną. Blackfish opuszcza towarzystwo i udaje się na dwór. Ten moment wybiera Walder Frey na ogłoszenie, iż czas na pokładziny. Zebrani na sali gromko przyklaskują tej idei i Edmure wraz z Roslin zostają wyniesieni z sali. Talisa dziwi się zwyczajowi pokładzin, mówi też Robbowi, że jeśli ich dziecko będzie chłopcem to chce mu nadać imię Eddard. Chwilę później jeden z Freyów zamyka drzwi do sali, a orkiestra zaczyna grać „Deszcze Castamere”.

Muzykę słychać przed zamkiem, gdzie w jednej z komórek uwięziono Szarego Wichra. Słyszy ją również Sandor i Arya, którzy właśnie przybyli do Bliźniaków. Przebrany za wieśniaka Ogar dowiaduje się od żołnierzy, że wesele skończone i że ma się wycofać. Arya korzysta z okazji i ucieka z wozu.

W sali weselnej Walder Frey ogłasza, że winien jest upominek dla królowej Robba. Uzbrojeni Freyowie masakrują obecnych na weselu Starków. Arya widzi, jak na dziedzińcu mordowani są żołnierze Starków, zauważa też uwięzionego wilkora i postanawia go uwolnić, ale kusznicy Freyów są szybsi.

Robb czołga się do umierającej Talisy. Catelyn Stark wyciąga spod stołu młodą żonę Waldera Freya i proponuje Walterowi, żeby puścił wolno Robba, a Starkowie nie będą się mścić. Walder nie zwraca uwagi na jej przysięgi i obietnice. Roose Bolton zabija Robba, przekazując mu pozdrowienia od rodu Lannisterów. Catelyn spełnia groźbę i zabija żonę Freya. W odwecie jeden z Freyów podrzyna jej gardło.

 

 

 

Różnice między książką a serialem
– Jeyne Westerling, żona Robba Starka, nie odwiedzała Bliźniaków i nie brała udziału w ślubie Edmure’a i Roslin. Nie była w ciąży, nie zamierzała nazwać syna imieniem Neda i nie zginęła podczas Krwawych Godów
– Bran i Rickon rozdzielili się zaraz po opuszczeniu Winterfell
– Rickon i Osha udali się prawdopodobnie na Skagos, nie do Umberów.
Roose Bolton przekazał Robbowi pozdrowienia od Jaimego Lannistera
Catelyn Stark zamordowała upośledzonego syna Freya, nie jego żonę

 

 

(aw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>