Ogólnopolski Zlot Fanów „Gry o tron” w Łodzi – znamy już program

kapitularz logo

Od 23 do 25 września w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Łódzkiego Festiwalu Fantastyki „Kapitularz”. Jednym z głównych bloków programowych jest zaadresowany do wielbicieli twórczości George’a R. R. Martina Zlot Fanów „Gry o tron”. Program Zlotu przedstawia się następująco:

Zlot fanów „Gry o Tron”

Przygotowanie kandydatów na członków Nocnej Straży – warsztaty
Piątek, 16:30
Prowadzący: Daria „Tosiek” Kmieciak

A więc i Ciebie przygnała do nas chęć wstąpienia do Nocnej Straży. Czy jesteś gotów na wyzwania, jakie postawi przed Tobą los? Wyrzekniesz się wszystkiego, aby poświęcić się wspólnemu dobru, przywdziać czerń i stać się jednym z braci? Jeżeli tak to przyjdź posłuchać co w dniu sobotnim na ciebie czeka i wykonaj pierwsze zadanie!

Kolos na glinianych nogach, czyli o obecnej sytuacji Westeros
Piątek, 17:30
Prowadzący: Mateusz „Grozny” Górka

Prelekcja na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej Westeros, spadku stabilności w Siedmiu Królestwach i historycznych przyczynach Wojny Pięciu Królów oraz Rebelii Roberta. Wszyscy dobrze wiedzą, że główną przyczyną był Szalony Król, ale czy bez niego Targaryenowie mogliby utrzymać tron?

Człowiek spoiler i inni, czyli aktorzy w „Grze o tron”
Piątek, 18:30
Prowadzący: Bartosz „V” Piotrowski

Fan „Gry o tron” patrząc na Seana Beana stwierdzi „O, Ned!”. Miłośnik „Władcy pierścieni” odpowie „Toż to Boromir!”. Ktoś inny może jednak zawołać „Odyseuszu!” Wniosek jest prosty: ten pan zagrał już wiele ról (i w wielu zginął). Podczas tej prelekcji wspólnie przyjrzymy się karierze aktorów znanych nam z serialu HBO oraz ich co ciekawszym występom.

Teleportem po Westeros, czyli subiektywny przegląd grzechów „Gry o tron”
Piątek, 19:30
Prowadzący: Karolina „Margaery” Wardak , Magdalena „Magda21″ Lisińska

Weźmiemy pod lupę wątki 6. sezonu w poszukiwaniu nadziei na zbieżność z logiką i książkową fabułą. Marne szanse na sukces tej misji, ale jesteśmy na to przygotowane. Postaramy się jednak powstrzymać bezpodstawny hejt i podjąć się konstruktywnej krytyki wybranych przykładów geniuszu scenarzystów.

Westeroskie mamuty i smoki z Asshai
Piątek, 20:30
Prowadzący: Ewa „Esme” Kos

Smoki, krakeny, wilkory, gigantyczne żółwie i małe białe słoniki. Czyli cała menażeria świata George’a Martina. Ale skąd właściwie w Westeros wzięły się mamuty? I dlaczego akurat mamuty? Jakie mityczne stworzenia mogą jeszcze zaskoczyć naszych bohaterów? I czy aby na pewno są mityczne?

Kalambury – Gra o tron oraz Pieśń Lodu i Ognia
Sobota, 10:30
Prowadzący: Magdalena „Maegi” Laskowska

Słowa to wiatr. Liczą się gesty! W tej grze zwyciężasz albo… dobrze się bawisz. :)

Sezon 6 „Gry o tron” – fanfik czy spoiler? Panel dyskusyjny
Sobota, 12:30
Prowadzący: Asia „Asiek” Witek , Karolina „Ayesha” Buczek , Michał Jakuszewski

Serial dogonił i przegonił wydarzenia książkowe i zapewne nie ma fana, który nie zastanawiałby się, które z wydarzeń przedstawionych w sezonie 6 „Gry o tron” zdradzają nam fabułę „Wichrów zimy”. Zapraszamy do wspólnego rozważania, co jest fantazją twórców serialu, a co może się wydarzyć w 6 tomie.

Tysiąc prawników na dnie Wąskiego Morza
Sobota, 13:30
Prowadzący: Anna „Nimue” Pomykaj

Prelekcja o prawach i zwyczajach obowiązujących w uniwersum Pieśni Lodu i Ognia George R. R. Martina oraz ich wpływie na losy i wybory poszczególnych bohaterów, połączona z próbą odgadnięcia dalszych wydarzeń w oparciu o historię prawa.

I żywy stąd nie wyjdzie nikt
Sobota, 14:30
Prowadzący: Asia „Asiek” Witek

Twórczość George’a R. R. Martina jest przesycona okrucieństwem i nawet główni bohaterowie nie są pewni czy dożyją następnego dnia. Czy jest to uzasadnione, czy też Martin poświęca kolejne postacie dla rozrywki czytelników, spragnionych krwi i igrzysk?

Spiski Westeros – dyskusja pełna spoilerów PLiO
Sobota, 15:30
Prowadzący: Magdalena „Maegi” Laskowska

Teorie spiskowe w świecie „Pieśni Lodu i Ognia”, czyli co też udało się czytelnikom dotąd wytropić? Śledztwo w pytaniach i odpowiedziach, w którym weźmie udział również Michał Jakuszewski, tłumacz twórczości George’a R. R. Martina.

Magia w Pieśni Lodu i Ognia
Sobota, 16:30
Prowadzący: Asia „Asiek” Witek

Obecność magii to niezbędny składnik literatury fantasy, tymczasem najpopularniejszy obecnie cykl doskonale się obywa bez spektakularnego udziału elementów nadprzyrodzonych. Czy na pewno?

Szlachetni rycerze i cnotliwe damy. Gra o tron jako kontrdyskurs romansu rycerskiego
Sobota, 17:30
Prowadzący: Daria Swędzioł (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks – Uniwersytet Śląski)

W bestsellerowej serii Martina nie brakuje nawiązań do okresu średniowiecza – jednym z czytelnych tropów jest forma romansu rycerskiego. Odwołania do tego gatunku stają się dla autora punktem wyjścia do gry nie tylko z konwencją, ale i czytelniczymi przyzwyczajeniami.

Konkurs wiedzy o serialu „Gra o Tron”
Sobota, 18:30
Prowadzący: Magdalena „Maegi” Laskowska

Quiz będzie wymagał od uczestników znajomości ekranizacji sagi George`a R. R. Martina – padną pytania m.in. o wydarzenia, postacie, lokacje i cytaty z produkcji HBO. Niemal 2h zmagań. Oglądasz serial? Lubisz „Grę o Tron”? Zawalcz o zwycięstwo!

Przychodzi lord do swatki – czyli rozważania o alternatywnych sojuszach małżeńskich w Westeros. Panel dyskusyjny
Niedziela, 10:30
Prowadzący: Anna „Nimue” Pomykaj , Ewa „Esme” Kos

Westeros stoi sojuszem małżeńskim. Wybór towarzysza życia to przede wszystkim decyzja polityczna. Wyobraźcie sobie, jak potoczyłyby się losy królestwa, gdyby swego czasu zawarto inne małżeństwa? Zapraszamy do dyskusji podczas naszego panelu.

Turniej wiedzy o „Pieśni Lodu i Ognia” imienia Rodrika Harlawa – Edycja X
Niedziela, 11:30
Prowadzący: Szymon Lech „Wicked Woodpecker of Westeros” Dzięcioł

Stań do walki o tytuł najbardziej uczonego wielbiciela prozy George’a R.R. Martina! Zakres konkursu:
– „Pieśń Lodu i Ognia” – „Rycerz Siedmiu Królestw” – „Księżniczka i królowa” oraz „Książę łotrzyk” – „Świat Lodu i Ognia”

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim
Niedziela, 13:30
Prowadzący: Krzysztof „Bombacjusz” Parafiński

Spotkanie z Michałem Jakuszewskim, tłumaczem Georga R. R. Martina i wielu innych pisarzy fantasy i SF.

Od żigola do Fetora. Postaci bez tożsamości, bez imienia i bez twarzy w świecie Gry o tron
Niedziela, 14:30
Prowadzący: Justyna Skrzypnik (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks – Uniwersytet Śląski) , Mateusz Pniewski (Koło naukowe badaczy kultury popularnej Matriks – Uniwersytet Śląski)

Czy w Fetorze zostało jeszcze trochę żigola? Czy w nieśmiałej Alayne jest jeszcze doza rozmarzonej damy? Uniwersum Pieśni Lodu i Ognia obfituje w postaci niedookreślone i płynne.

 

Wszystkie powyższe punkty programu odbędą się w sali nr 19 Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, na czas konwentu przemianowaną na „Królewską Przystań”.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu znajdują się na stronie kapitularz.plZapraszamy serdecznie do udziału w imprezie!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>