Orle Gniazdo & Księżycowe Bramy

Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu (twierdza jest otoczona pierścieniem gór) oraz swej lokalizacji Orle Gniazdo uchodzi powszechnie za zamek nie do zdobycia. Niestety, to co stanowi jego zaletę w obszarze obronności, niesie ze sobą również zagrożenie w konfrontacji z siłami natury. Gęste opady śniegu w okresie zimowym praktycznie odcinają twierdzę od świata zewnętrznego i uniemożliwiają zarówno przybycie jak i wydostanie się z zamku.
Nawet bogowie tu milczeli. W Orlim Gnieździe był sept, ale nie było septona, był boży gaj, ale nie było drzewa serca. Nikt tu nie odpowiada na modlitwy – myślała często, choć niekiedy czuła się tak samotna, że musiała spróbować. Odpowiadał jej jednak tylko wiatr, który szumiał bez końca między siedmioma smukłymi, białymi wieżami i przy każdym porywie potrząsał Księżycowymi Drzwiami.

Zimą będzie jeszcze gorzej – uświadomiła sobie. Zamek zamieni się w mroźne, białe więzienie.[x]

 

Uwaga – poniższy fragment zawiera spoilery.
Na początku PLiO Orlim Gniazdem władał lord Jon Arryn, stronnik Roberta Baratheona i Eddarda Starka w czasie rebelii. To właśnie Arryn był pierwszym z lordów, który wzniósł swe sztandary i powiódł armię przeciw panującemu rodowi Targaryenów. Po zwycięskiej wojnie został mianowany królewskim namiestnikiem Roberta Baratheona. Po tym, jak lord Jon został zamordowany, jego żona, lady Lysa Arryn z rodu Tullych (siostra Catelyn Stark), umknęła do Orlego Gniazda wraz ze swym chorowitym synem Robertem. Po niewczasie wyszło na jaw, iż to Lysa otruła swego męża z podszeptu lorda Petyra Baelisha, zwanego również Littlefingerem. Gdy wybuchła wojna pięciu królów, Lysa odmówiła wejścia w przymierze z którąkolwiek ze stron konfliktu. Ostatecznie w odpowiedzi na propozycję małżeństwa złożoną przez Petyra Baelisha zdecydowała się na sojusz z rodem Lannisterów. Gdy w przypływie obłędu i zazdrości usiłowała zamordować Sansę Stark (ukrywającą się pod przybraniem roli bękarciej córki Baelisha Alayne Stone), Littlefinger wypchnął żonę przez Księżycowe Drzwi. Od tego momentu lord Petyr Baelish włada pracowicie Orlim Gniazdem i Doliną Arrynów jako lord protektor i regent słabowitego Roberta. Jakie plany ma Littlefinger wobec Sansy Stark? Cóż… Tego być może dowiemy się w The Winds of Winter.

 

Z uwagi na nadchodzącą zimę Orle Gniazdo zostało opuszczone przez mieszkańców. Czy wrócimy jeszcze do tej podniebnej twierdzy przed końcem sagi? Nie można tego wykluczyć, ale prawdopodobieństwo jest małe. Głębokie śniegi odcięły bowiem drogę do Orlego Gniazda. A przecież Nadchodzi zima!

 

autor: Maegi
(na podstawie opracowań radrufa)

 

 

Przypisy

[i]     GRRM, Uczta dla wron: Sieć spisków, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 41: Alayne (II), strona 345.

[ii]    GRRM, Gra o Tron, tłum. Paweł Kruk, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 34: Catelyn (VI), strona 379.

[iii]             GRRM, Gra o Tron, tłum. Paweł Kruk, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 34: Catelyn (VI), strona 390.

[iv]   GRRM, Uczta dla wron: Sieć spisków, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 41: Alayne (II), strona 367.

[v]    GRRM, Nawałnica mieczy: Krew i złoto, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2014, rozdział 80: Sansa (VII), strona 544.

[vi]   GRRM, Gra o Tron, tłum. Paweł Kruk, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 34: Catelyn (VI), strona 393.

[vii]           GRRM, Gra o Tron, tłum. Paweł Kruk, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 40: Catelyn (VII), strona 450.

[viii] GRRM, Nawałnica Mieczy: Stal i śnieg, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2013, rozdział 19: Tyrion (III), strona 290.

[ix]             GRRM, Gra o Tron, tłum. Paweł Kruk, wyd. Zysk i Ska 2011, rozdział 38: Tyrion (V), strona 430.

[x]     GRRM, Uczta dla wron: Sieć spisków, tłum. Michał Jakuszewski, wyd. Zysk i Ska 2006, rozdział 41: Alayne (II) strona 353.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>