Siedem królestw Westeros. Przewodnik turystyczny

siedem-krolestw-westeros przewodnik

Niesamowita popularność serialu „Gra o tron” przekłada się na zwiększoną podaż produktów tematycznie związanych z Pieśnią Lodu i Ognia. W ostatnich tygodniach do puli koszulek, plakatów, smyczy i kufli z logo wielkich rodów Westeros dołączył… przewodnik turystyczny.

Pierwszym skojarzeniem, zanim jeszcze wzięłam książkę do ręki było oczywiście wrażenie, że ktoś stara się wykroić swój kawałek tortu z gro-o-tronowego szaleństwa jakie ogarnęło świat. I niewątpliwie tak jest, ale „Siedem królestw Westeros” jest przewodnikiem specyficznym, gdyż oprowadza czytelnika po fikcyjnych krainach. Książka jest stworzona dla fanów (co dowodzi potęgi prozy Martina, gdyż niewiele jest światów fantasy które zawładnęły wyobraźnią odbiorców na tyle, by sensownym okazywało się tworzenie osobnych pozycji opisujących ten świat), ale jest też napisana przez kogoś, kto ewidentnie świetnie się przy tej pracy dobrze bawił. W środku znajdziemy liczne odwołania do wydarzeń rozgrywających się w Pieśni Lodu i Ognia.

Wyprawa Tyriona na Mur miała zdaniem autora przewodnika wprowadzić nową modę wśród mieszkańców Westeros, którzy śladami małego Lannistera również udawali się na północ (a co było zwieńczeniem tej wyprawy to już sami sobie dopowiedzcie). „Północ to nie tylko miejsce, ale i stan umysłu” deklaruje autor i wskazuje, że władający nią Starkowie to szlachetna dynastia „która przedkłada zwykle honor nad zdrowy rozsądek”. Bliźniaki – dawniej popularne miejsce urządzania wesel, w ostatnich latach wyszło z mody. Na Wysokim Sercu bywało niebezpiecznie, ale dzięki porozumieniu z banitami z Bractwa bez Chorągwi turyści mają okazję do zapoznania się z kulturą alternatywną. Wędrowców zachęca się do wejścia na Wysoką Wieżę w Starym Mieście, skąd przy dobrej pogodzie podobno widać Mur, a podniebne cele Orlego Gniazda stanowią specjalną atrakcję dla turystów żądnych dodatkowej dawki adrenaliny. Do tego dołóżmy garść wskazówek dotyczących lokalnych atrakcji turystycznych, włącznie ze zwracaniem uwagi na detale wystroju poszczególnych sal, listę gospód, w których warto się zatrzymać (rażąca niesprawiedliwość, siedziba Clegane’ów dostała tylko jedną gwiazdkę) oraz sugestie jakie pamiątki można przywieźć z wycieczki. Jak widać autor przewodnika oprowadza po krainach Siedmiu Królestw, dobrze wczuwając się w swoja rolę, a nawiązania do fabuły Pieśni Lodu i Ognia oraz legend zgromadzonych w „Świecie Lodu i Ognia” stanowią dla czytelnika dodatkową rozrywkę.

 

 

 

Daniel Bettridge
„Siedem królestw Westeros. Przewodnik turystyczny”
Wydawnictwo Amber 2016
287 stron
cena: 37,80 zł
ocena: dla fanów

 

(aw)

 

3 Comments

  1. Mam pytanie do niezastąpionej Asiek ;) Warto kupować? Czy jest to bardziej książka w stylu: Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera, czy bardziej mini-ŚLiO?

    • trudne pytania zadajesz ;) Jeśli chodzi o ciężar gatunkowy to imho raczej bliżej przewodnikowi do aforyzmów, w sumie nie ma tam wiadomości których nie dałoby się wyciągnąć z powieści, a całość jest napisana na dużym luzie. Rzecz dla tró fanów, teraz pytanie czy jesteś tró fanką ;)

      • Pięknie dziękuję za odpowiedź :) Muszę się zaopatrzyć ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>