Tyrion Lannister

Gerion Lannister

Najmłodszy z braci lorda Tywina. Tyrion wspomina go ciepło. Stryj dawał mu prezenty i uczył błazeńskich sztuczek. Zaginął na morzu.

Tysha

Pierwsza żona Tyriona zdawała się być w nim szczerze zakochana. Gdyby nie Tywin, prawdopodobnie mogliby żyć szczęśliwie. Tak się jednak nie stało, ich małżeństwo trwało 2 tygodnie, a Tyshy ostatecznie z całej sytuacji pozostało mnóstwo srebrnych monet, bólu i upokorzenia. Nie wiemy, jakie są dalsze losy nieszczęsnej dziewczyny. Przez połowę życia Tyrion myślał o Tyshy z goryczą jako o podstawionej prostytutce. W Tańcu ze smokami Lannister ma wyrzuty sumienia z powodu gwałtu, jaki jej zadał. Czuje też rozgoryczenie, że zabrano mu osobę, która go pokochała, oraz że tak długo go okłamywano.

Shae

Lannister starał się być dobry dla swojej konkubiny i dawał jej wszystko co mógł. Kazał zabić Symona Srebrnego Języka, barda, który groził, że ujawni związek Tyriona i Shae. Chciał nawet spełnić jej marzenia o wyjściu za mąż za przystojnego rycerza, który zapewniłby jej awans społeczny i wygodne życie. Próbował pamiętać, że Shae jest prostytutką i najpewniej ceni tylko jego sakiewkę, ale pokochał ją i cierpiał z powodu jej zdrady. Pamiętnej nocy dziewczyna tłumaczyła, że została zmuszona do zeznawania przeciw kochankowi. To nie uratowało jej przed śmiercią, gdyż nieopatrznie ponownie nazwała Tyriona „lannisterskim olbrzymem”, jak na sali sądowej.

Sansa Stark

Druga żona Tyriona Lannistera wyszła za niego wbrew swej woli, jednak cały czas zachowywała fason. Tyrion postanowił nie konsumować małżeństwa, dopóki jego młoda żona nie poczuje się na to gotowa, przez co stał się obiektem jeszcze większych kpin. Traktował Sansę dobrze, był dla niej miły i, mimo wyraźnej rezerwy, którą ta utrzymywała w stosunku do niego, starał się, żeby nie żyło im się razem źle. Warto też zaznaczyć, że po powrocie do stolicy Tyrion był jedną z nielicznych osób, które starały się chronić Sansę przed Joffreyem.

Bronn

Między najemnikiem a jego chlebodawcą pojawiła się specyficzna relacja, mająca nawet pewne znamiona przyjaźni: mężczyźni dobrze współdziałali, cenili się nawzajem, a ponieważ obaj byli inteligentni i mieli podobne poczucie humoru, dogryzali sobie żartobliwie. Jednak gdy Tyrion został oskarżony o królobójstwo, Bronn opuścił go w zamian za mariaż ze szlachetnie urodzoną kobietą i szanse na zdobycie tytułu lorda.

Podrick Payne

Nieśmiały dwunastolatek co dzień nie zawsze dobrze radził sobie jako giermek (głównie z powodu kiepskiego wyszkolenia), ale podczas bitwy nad Czarnym Nurtem uratował Lannisterowi życie. Także podczas procesu starał się wspierać swego pana, m.in. błagał Bronna, by poszedł porozmawiać z uwięzionym Tyrionem. Niestety, on także nie był przekonany o niewinności karła.

Grosik

Karlica z początku obwinia Tyriona o śmierć swego brata, Oppa (został zamordowany przez ludzi szukających Lannistera), jednak jej uczucia stopniowo odmieniły się – zakochała się w błyskotliwym mężczyźnie, który był dotknięty takim samym kalectwem jak ona. Podczas wspólnych podróży i niewoli Tyrion opiekował się dziewczyną, ale nie odwzajemnił jej afektu. Z jednej strony zadziwia go duchowa czystość Grosik, z drugiej – niekiedy irytuje jej naiwność.

Jorah Mormont

Dla ser Joraha Tyrion to szansa na powrót do łask Daenerys. Karzeł podejrzewał, że ma trafić do Cersei, ale szybko odkrył prawdziwe intencje wygnanego rycerza. Z początku ser Jorah nie traktował swego więźnia dobrze – trzymał go w łańcuchach, kazał spać na podłodze i bił w odpowiedzi na ostre słowa Lannistera. Na statku „Selaesori Qhoran” Tyrion odzyskał swobodę poruszania, ale nadal był pod baczną uwagą Mormonta. Jednak na targu niewolników widok pobitego Joraha nie sprawiał mu przyjemności, a gdy rycerz miał zostać sprzedany na „mięso dla bohaterów [aren][iv]”, Lannister przekonał Piastuna, że powinien kupić Mormonta jako niedźwiedzia do przedstawień karłów. Później po raz drugi uratował potężnego mężczyznę – wyciągnął jego i Grosik z obozu Dobrych Panów pod skrzydła Brązowego Bena.

Teorie fanów:

Fani zastanawiają się, czy olbrzymie zainteresowanie Tyriona smokami nie bierze się stąd, że karzeł jest… Targaryenem. Wg tej teorii Krasnal miałby być synem Aerysa II. Za młodu Szalony Król odczuwał wielki pociąg do Joanny Lannister. Dama ta odwiedziła Czerwoną Twierdzę w 272 roku p.P., jednak po niestosownych uwagach monarchy szybko opuściła dwór. W następnym roku wydała na świat Tyriona. W rodzie Targaryenów niekiedy rodziły się zdeformowane dzieci, co miałoby tłumaczyć kalectwo najmłodszego syna lady Joanny… a także nienawiść Tywina Lannistera. Argumentem przemawiającym za tą tezą może być także to, że w Grze o tron włosy Tyriona są opisywane jako bardzo jasne, niemal białe – tak jak owłosienie smoczego rodu (Lannisterowie mieli raczej złociste czupryny). Przeciw tym domysłom świadczy natomiast fakt, że karzeł jest najinteligentniejszy z trójki rodzeństwa i najbardziej podobny pod względem umysłowości do lorda Tywina.

Z powyższą teorią są powiązane spekulacje, że Tyrion miałby zostać jedną ze wspomnianych w przepowiedni „trzech głów smoka” oraz smoczym jeźdźcem i wraz z Daenerys wrócić do Westeros, a może i nawet władać tym królestwem. Na razie jednak nie dane było Tyrionowi zobaczyć smoka z bliska ani porozmawiać z Daenerys.

 

Ciekawostki:

Tyrion często odczuwa skurcze w nogach, zwłaszcza gdy siedzi zbyt długo. Magister Illyrio przedstawił Tyriona załodze „Nieśmiałej Panny” jako Yolla, ale Lannister uznaje, że to pentoskie imię nie zapewni mu dobrego kamuflażu i sprostował, że nazywa się Hugor Hill.

Przy spotkaniu z Gryfem Tyrion pomyślał, że nie lubi jasnych oczu, bo przypominają mu jego ojca o jasnozielonych tęczówkach upstrzonych złotem.

Statek, którym Tyrion płynął wraz z ser Jorahem i Grosik, nazywał się „Selaesori Qhoran”.

Tyrion otruł Piastuna, okrutnego nadzorcę „menażerii” Yezzana.

 

autor: Goszka i Exbitz
(fot. mat. prasowe HBO)

1 Comment

  1. uwielbiam go

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>