Viserys Targaryen

viserys_small

zwany Żebraczym Królem

Drugi syn króla Aerysa II i królowej Rhaelli.
Starszy brat Daenerys, opiekuje się dziewczynką podczas ich tułaczki po śmierci rodziców.
Gwałtowny i nadpobudliwy, łatwo wpada w gniew. Potrafi być bezwzględny w realizacji własnych celów. Żyje marzeniami o odzyskaniu tronu swego ojca.

 

Przedakcja

Gdy dochodzi do rebelii Roberta, Viserys ma około ośmiu lat. Wraz z ciężarną matką ucieka z Królewskiej Przystani. Królowa Rhaella umiera w wyniku komplikacji porodowych, a Viserys nie potrafi wybaczyć siostrze, że mimowolnie przyczyniła się do śmierci matki. Chłopiec opiekuje się Daenerys, ale jego gwałtowny charakter sprawia, że czasami jest dla niej przykry. Przekazuje siostrze rodzinne historie oraz opowieści o smokach. Marzeniem, które stanowi sens jego życia, jest odzyskanie dziedzictwa Targaryenów i władanie Westeros z wyżyn Żelaznego Tronu. Viserys bardzo często odwołuje się do smoczej tradycji swego rodu, podkreśla, że jest ostatnim ze smoków, ale jego marzenia o władaniu Westeros nie korespondują z posiadanym majątkiem, a konieczność pozbycia się ostatnich majętności nie przysparzała mu szacunku w oczach mieszkańców wolnego miasta Pentos.

 

Gra o tron

Viserys i Daenerys mieszkają w domu magista Illyria. Kupiec udziela im gościny, licząc na to, że w przyszłości, po odzyskaniu należnej pozycji, potomkowie Targaryenów odwdzięczą się za okazaną pomoc. Chłopak wierzy głęboko w zapewnienia magistrae liczni mieszkańcy Westeros oczekują jego przybycia, by wspomóc go w walce z Uzurpatorem.

Illyrio aranżuje ślub Daenerys Targaryen z wodzem plemienia Dothraków, khalem Drogo. Viserys upatruje w tym małżeństwie szanse na odzyskanie Żelaznego Tronu i wspiera plan kupca, bez pytania dziewczyny o zdanie. Wesele Daenerys trwa cały dzień. Viserys jest zirytowany faktem, iż posadzono go poniżej siostry i jej męża, ale stara się, by nikt nie dostrzegł jego gniewu. W ślubnym prezencie ofiaruje Daenerys trzy niewolnice.

Po weselu magister Illyrio namawia go do pozostania w Pentos, ale Viserys zamierza towarzyszyć khalowi Drogo tak długo, aż nie otrzyma obiecanej armii. Dla chłopaka podróż przez Morze Traw jest uciążliwa, nie radzi sobie z dothrackim siodłem i strzemionami, zdecydowanie odmawia też założenia dothrackich ubrań, choć lepiej sprawdziłby się w klimacie Morza Dothraków. Towarzyszy mu ser Jorah Mormont, poznany przez Illyria rycerz wygnany z Westeros.

Viserys jest bardzo niezadowolony, że po ślubie z khalem status jego siostry tak wzrósł. Gdy Daenerys rozkazuje wszystkim zatrzymać się i poczekać aż ona wróci z przejażdżki po stepie, Viserys wykłóca się z ser Jorahem, a następnie dogania siostrę i czyni jej wyrzuty, wrzeszcząc na nią i wyzywając. Daenerys po raz pierwszy w życiu sprzeciwia się bratu i odpycha go od siebie, co Viserys przyjmuje z ogromnym niedowierzaniem. Szybko pacyfikują go ludzie z khaas Daenerys, którzy pojechali za swoją khaleessi. Dothrakowie sugerują, by Dany zgodziła się na zabicie lub okaleczenie Viserysa, ale siostra w ramach kary zabiera mu konia, co u Dothraków jest równoznaczne z odebraniem honoru. Młody Targaryen rozkazuje Jorahowi Mormontowi, by stanął w jego obronie i pozabijał Dothraków, ale rycerz jest głuchy na jego rozkazy i błagania.

Viserys po swoim przymusowym pieszym spacerze otrzymuje od Dothraków kpiący przydomek khal Rhae Mhar, Kuśtykający Król. Khal Drogo proponuje mu miejsce na wozie, które młody mężczyzna w swej nieświadomości przyjął, nie wiedząc, że na wozie jadą kalecy, ciężarne kobiety, eunuchowie i malutkie dzieci oraz starcy, nie zaś mężczyźni w pełni sił. Od tego czasu Dothrakowie nazywają go pogardliwie Wózkowym Królem (khal Rhaggat). Jorah chce uświadomić Viserysa, ale Daenerys zabrania tego, by oszczędzić bratu wstydu. Dzięki jej długim namowom i miłosnym zabiegom Dany khal zezwala wreszcie Viserysowi na konną jazdę na czele kolumny.

Viserys

 

W Vaes Dothrak chłopak kolejny raz krytykuje Dothraków. Mówi, że potrafią tylko niszczyć i zabijać. Umieszczone w Vaes Dothrak posągi określa mianem śmieci z wymarłych miast, o Dothrakach konsekwentnie mówi „dzikusy” i zarzuca im, że nie rozumieją języka cywilizowanych ludzi. Sam po długiej podróży przez dothrackie stepy wygląda nienajlepiej, a jego jedwabne i wełniane szaty są brudne i przepocone.

Do Viserysa przychodzi niewolnica Doreah z wezwaniem na ucztę w namiocie Daenerys. Chłopak interpretuje zaproszenie w najgorszy możliwy sposób i wściekły zaciąga niewolnicę do namiotu siostry. Daenerys próbuje załagodzić sytuację, tłumacząc, iż Doreah źle się wyraziła. Prosi Viserysa, by przyjął przygotowany dla niego prezent: spodnie i bluzę z białego płótna, skórzane sandały i skórzaną kamizelkę. Brat uparcie odmawia noszenia dothrackich ubrań i szyderczo pyta Dany, czy następnym razem nie będzie mu kazała zaplatać warkocza. Odpowiedź siostry, iż nie odniósł jeszcze żadnego zwycięstwa, więc nie ma prawa do warkocza, rozjusza go do żywego. Viserys chwyta Daenerys za ramię, ale ta uderza go w twarz ciężkim pasem z medalionami i wyrzuca ze swego namiotu.

Przez większość pobytu w Vaes Dothrak Viserys przebywa na Targu Zachodnim. Pije tam wino z kupcami i najemnikami, namawiając tych ostatnich do poparcia jego pretensji do Żelaznego Tronu. Podejmuje również próbę kradzieży smoczych jaj Daenerys, ale zostaje powstrzymany przez Joraha Mormonta. Viserys nie pojawia się na ceremoniach mających zapewnić pomyślność synowi Daenerys i Droga. Nie przychodzi także na wydaną przez khala ucztę i jego nieobecność niepokoi Dany. Viserys pojawia się w namiocie, gdy uczta już trwa w najlepsze. Ma u boku miecz, co wzbudza w Dothrakach gniew, bowiem w ich świętym mieście zabronione jest noszenie jakiejkolwiek broni i przelewanie krwi. Pijany Viserys domaga się miejsca przy ognisku khala, ale zostaje odesłany na sam koniec sali, gdzie znajdują się osoby najmniej poważane i darzone najmniejszym szacunkiem. Ser Jorah próbuje uspokoić Viserysa, zaczynają się szarpać, Targaryen ląduje na ziemi i wyciąga miecz. Daenerys namawia brata, by odłożył miecz, lecz wino dodało chłopakowi odwagi, by upomnieć się o obiecaną przez khala Drogo koronę. Śmiejąc się i płacząc jednocześnie Viserys obiecuje, że zabierze Dany i smocze jaja, ale zapewnia, że dziecko wytnie z brzucha siostry i pozostawi je khalowi. Służąca nie chce przetłumaczyć jego słów, więc czyni to sama Daenerys. Khal zgodza się dać Viserysowi koronę, na widok której ludzie zadrżą. Bracia krwi khala przytrzymują i rozbrajają Viserysa, a Drogo topi złote medaliony ze swego pasa, po czym złotą masę wylewa na głowę Viserysa… uśmiercając go w ten sposób bez rozlewu krwi.

 

Cytaty:
„Nasza ziemia. Nasze dziedzictwo. Odebrana nam podstępem, lecz wciąż nasza, na zawsze nasza. Nie wolno kraść niczego smokowi, o nie. Smok nie zapomina”.(George R. R. Martin, Gra o tron, tłum. Paweł Kruk, Poznań 2003, str. 30).

 

„Wrócimy do domu z armią, słodka siostro. Z armią khala Drogo, tylko w ten sposób. A jeśli z tego powodu będziesz musiała do poślubić i pójść z nim do łóżka, to tak zrobisz. Pozwoliłbym całemu jego khalasarowi przerżnąć się, gdyby trzeba było, słodka siostro, pozwoliłbym na to czterdziestu tysiącom jego ludzi, a nawet ich koniom, gdybym miał za to otrzymać moją armię”.
(George R. R. Martin, Gra o tron, tłum. Paweł Kruk, Poznań 2003, str. 39).

 

Cytaty o Viserysie:

„To twój brat Rhaegar był ostatnim smokiem, a on zginął nad Tridentem. Viserys nie jest nawet cieniem żmii”.
(ser Jorah Mormont
George R. R. Martin, Gra o tron, tłum. Paweł Kruk, Poznań 2003, str. 225).

 

Asia Witek
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>