Wyman Manderly

przydomki: Lord Minóg; Lord Za Gruby, By Dosiąść Konia

Lord Białego Portu, głowa rodu Manderlych. Jest wdowcem, ma dwóch dorosłych synów, Wylisa i Wendela, oraz dwie nastoletnie wnuczki, Wynafryd i Wyllę (córki Wylisa). Zbliża się do sześćdziesiątki. Jest zbyt otyły, by jeździć konno, więc podróżuje w lektyce. Lubi dobre jedzenie, zwłaszcza ryby. Wielu ludzi uważa, że jest słaby i tchórzliwy, ale to tylko pozory. W rzeczywistości jest sprytny, mściwy i lojalny wobec Starków. W odróżnieniu od większości północnych lordów, którzy wierzą w starych bogów, lord Manderly czci Siedmiu.

 

Gra o tron

Kiedy Catelyn Stark wracała z Orlego Gniazda, lord Wyman powitał ją w Białym Porcie, a jego dwaj synowie odprowadzili ją potem do obozu Robba. Lord Manderly ze względu na stan zdrowia nie wyruszył na wojnę. Pozostał w Białym Porcie i zajął się sprawdzaniem umocnień.

 

Starcie królów

Lord Manderly przybył do Winterfell z okazji święta plonów. Przywiózł ze sobą muzyków oraz zakonserwowane ryby i owoce morza. Przed ucztą poprosił o audiencję u Brana. Oznajmił, że wzmocnił obronę portu. Zaproponował, że zbuduje dla Starków flotę wojenną, chciał się też zająć biciem monety. Poruszył kwestię małżeństwa swojej kuzynki, owdowiałej i pozbawionej dziedzica Donelli Hornwood. Chciał się z nią ożenić bądź wydać ją za swego syna Wendela. Martwił się też o Wylisa, który był jeńcem Lannisterów.

Gdy lady Donella została porwana przez Ramsaya, lord Manderly zajął jej zamek, by – jak twierdził – bronić ziem Hornwoodów przed Boltonami.

 

Uczta dla wron

Po Krwawych Godach lord Wyman domagał się od Lannisterów uwolnienia Wylisa, więzionego w Harrenhal. Upierał się, że nie ugnie kolan, dopóki jego syn nie wróci. Powiadomił też królową, że Stannis posłał do Białego Portu Davosa Seawortha. Cersei zgodziła się uwolnić Wylisa, ale zażądała, by lord Wyman ściął Davosa. Wkrótce Freyowie donieśli, że rozkaz królowej został wykonany.

 

Taniec ze smokami

Stannis Baratheon chciał koniecznie uzyskać poparcie Białego Portu. Wysłał list, ale lord Wyman odpowiedział wymijająco, zasłaniał się podeszłym wiekiem i złym stanem zdrowia. Davos Seaworth popłynął do Białego Portu jako wysłannik króla. Gdy dotarł na miejsce, na zamku gościli już trzej Freyowie, którzy przywieźli kości Wendela Manderly’ego, zabitego podczas Krwawych Godów. Wyman przyjął Davosa w obecności Freyów oraz żony i córek Wylisa. Lord Manderly zachowywał się tak, jakby zamierzał wydać swoje wnuczki za Freyów i jakby wierzył w ich opowieści o Krwawych Godach. Oznajmił, że dochowa wierności królowi Tommenowi, a Davos zostanie ścięty jeszcze tego samego dnia.

W rzeczywistości Wyman kazał stracić pospolitego przestępcę i upodobnić jego zwłoki do Seawortha. Gdy Wylis wrócił do domu, lord Manderly wezwał do siebie Davosa. Powiedział, że tylko udawał przyjaźń z Freyami i lojalność względem Lannisterów, wszystko po to, by odzyskać syna. Przedstawił Seaworthowi Wexa Pyke’a, dawnego giermka Theona Greyjoya. Chłopak przetrwał masakrę w Winterfell, widział młodych Starków i podsłuchał, dokąd wybierała się Osha z Rickonem. Lord Manderly oznajmił, że jest gotów poprzeć króla Stannisa, ale pod warunkiem, że Davos przywiezie najmłodszego Starka.

Lord Wyman pojechał na ślub Ramsaya i „Aryi Stark”. Zabrał ze sobą trzech Freyów, którzy gościli wcześniej w Białym Porcie. Żaden z nich nie dotarł na miejsce. Manderly twierdził, że nie chciało im się czekać na jego lektykę, pojechali przodem i zwyczajnie zabłądzili. Podczas wesela lord Wyman osobiście podawał gościom kawałki weselnych pasztetów, przygotowanych przez kucharzy z Białego Portu. Sam zjadł sześć porcji. Był bardzo wesoły, wypił dużo wina i domagał się coraz to nowych pieśni. Gdy wyprowadzano go z sali, chciał, by bard zaśpiewał o Szczurzym Kucharzu.

Po ślubie Ramsaya i „Aryi” wszyscy lordowie pozostali w Winterfell. Gdy zamek został odcięty od świata wskutek śnieżycy, doszło w nim do serii tajemniczych zgonów. Freyowie podejrzewali, że za wszystkimi morderstwami stoi lord Wyman. Gdy zginął Mały Walder Frey, jego kuzyn Duży Walder powiedział, że zabity grał w kości z kimś z Białego Portu. Lord Wyman wyparł się jakiegokolwiek związku z morderstwami i dodatkowo obraził Freyów. Hosteen Frey ciął go w podbródek. Freyowie i ludzie Manderly’ego zaczęli się nawzajem mordować, podczas gdy maester Medrick opatrywał lorda Wymana. Gdy zbrojni z Dreadfort opanowali sytuację, lord Bolton oznajmił, że zamierza wydać bitwę Stannisowi. Roose rozkazał Freyom zgromadzić się pod główną bramą, a zbrojnym z Białego Portu pod wschodnią, i zapowiedział, że ruszą do boju.

 

Teorie

Zgodnie z popularną teorią lord Manderly kazał zabić Freyów, którzy wyjechali z nim z Białego Portu, i nadziać ich mięsem pasztety podane na weselu Ramsaya. Wskazuje na to liczba pasztetów (trzy – tyle, ilu było zaginionych) oraz żądanie, by bard Abel zaśpiewał o Szczurzym Kucharzu. Według legendy Szczurzy Kucharz zemścił się na andalskim królu w ten sposób, że zabił królewicza, przerobił go na pasztet i podał potrawę królowi.

 

autor: Rudbekia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>