Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów Martina do Wrocławia, gdzie w Centrum Kultury Zamek na Leśnicy w dniach 13-15 maja 2016 roku odbędzie się kolejna edycja Dni Fantastyki. Trzeci rok z rzędu podczas wrocławskiego konwentu specjalny blok programowy zaadresowano do fanów Pieśni Lodu i Ognia oraz serialu „Gra o tron”.
Program, przygotowany wspólnymi siłami uczestników największego i najstarszego polskiego forum poświęconego twórczości G.R.R. Martina „Ogień i Lód” oraz członków Koła Badaczy Kultury Popularnej „Matriks” z Katowic przedstawia się następująco:
Piątek, 13 maja 2016 r.
godz. 16:00 – Ci wspaniali rycerze na swych białych rumakach. O kreacji męskich bohaterów u G.R.R.Martina
prowadzący: Asia Witek
George Martin zasłynął powieściowym cyklem Pieśń Lodu i Ognia, w którym wywrócił do góry nogami zasady dotychczas obowiązujące w fantasy. U Martina każdy może zginąć i ostatecznie nic nie jest takie, jak się z początku wydaje. Czy zasada ta odnosi się także do wykreowanych przez niego postaci? Czy mężczyźni, jakich napotykamy na kartach powieści wpisują się w konwencję fantasy czy jej zaprzeczają?
godz. 17:00 – „Pieśń Lodu i Ognia” między romansem rycerskim a metafikcją historiograficzną
prowadzący: Tomasz Z. Majkowski
W czasie spotkania spróbuję przedstawić interpretację cyklu GRRM jako powieści historiograficznej, to znaczy nie tyle inspirowanej wydarzeniami historycznymi, ale podejmującej refleksję nad sposobem rozumowania o przeszłości i konstruowania narracji historycznej. Tak odczytana, saga jawi się jako z jednej strony polemika z tradycyjnymi narracjami i przeszłości, zwłaszcza heroicznej i walterskotowskiej odmianie charakterystycznej dla tradycji fantasy, z drugiej jako metapowieść historiograficzna, która ożywa w języku powieściowym nieco apokaliptyczną wizję historii właściwą dla romansu arturiańskiego.
godz. 18:00 – Prehistoria w Pieśni Lodu i Ognia
prowadzący: Aneta Kruc, Justyna Rzońca
George R. R. Martin inspirował się Wojną Dwóch Róż i innymi znanymi wydarzeniami historycznymi, wszyscy to wiedzą. Czy inspirował się również prehistorią? Na czym jeździł Zimnoręki? Jak wyglądają jednorożce z wyspy Skagos? Czy wyspiarze z Ibben mogli mieć płodne potomstwo z ludźmi z kontynentu? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas prelekcji.
godz. 18:00 – Prezentacja Pieśni Lodu i Ognia RPG
prowadzący: Piotr „Ramel” Koryś
Przeżyj epickie przygody w świecie wykreowanym przez George`a R.R.
Martina. Jeśli kusi cię możliwość wcielenia w jednego ze Starków, bądź
Lannisterów; jeżeli masz ochotę przeżyć niezwykłe przygody w
Królewskiej Przystani lub w groźnym Harrenhal; czy choćby dlatego, że
lubisz mówić Hodor, Hodor, Hodor – to koniecznie pojaw się na
prezentacji gry fabularnej Pieśń Ognia i Lodu: Gra o Tron RPG.
Zapraszamy na spotkanie z tłumaczami i wydawcami polskiej edycji gry.
godz.19:00 – Gra o Tron – prawo i sprawiedliwość
prowadzący: Anna „Nimue” Pomykaj
Czy Stannis faktycznie sądzi sprawiedliwie? Czego możemy spodziewać się po procesie dwóch królowych? Czy Sansa Stark jest bigamistką? Nad tymi i innymi wątkami prawnymi w „Pieśni Lodu i Ognia” oraz serialu „Gra o Tron” zastanowimy się podczas prelekcji połączonej z dyskusją.
Sobota, 14 maja 2016
godz. 11:00 – Turniej wiedzy o „Pieśni Lodu i Ognia” imienia lorda Rodrika Harlawa
prowadzący: Wicked Woodpecker of the Westeros
Czas stanąć do walki o tytuł najbystrzejszego i najbardziej uczonego fana Martina. Jeśli znasz na pamięć poczet Królów Burzy, drzewo genealogiczne rodu Freyów, lub chociaż imiona dzieci Neda Starka – oto konkurs dla ciebie!
Zakres wymaganej wiedzy:
- pięć tomów „Pieśni Lodu i Ognia”
- zbiór „Rycerz Siedmiu Królestw”
- nowelki „Księżniczka i królowa” i „Książę łotrzyk”
- „Świat Lodu i Ognia”
godz. 14:00 – Wszyscy mężczyźni Sansy Stark
prowadzący: Luiza „Lu” Maćkowiak
Sansa Stark z naiwnego słodkiego pionka zmieniła się w silną młodą kobietą, która być może będzie wyrafinowanym graczem. Kto stymulował ten rozwój? Czy baśnie wyleciały z jej głowy tylko dlatego, że zobaczyła toczącą się głowę jej ojca? Jak zmieniała się pod wpływem relacji z Joffem, Sandorem lub Petyrem? Zagłębmy się w fascynującą (lub mniej) postać Sansy i jej skomplikowanych męskich znajomych.
godz. 15:00 – Gra o Tron jako gra z historią
prowadzący: Michał Sapa
Prelekcja poświęcona historycznym inspiracjom powieści Martina – od wczesnośredniowiecznej Anglii po wojnę stuletnią – i sposobowi, w jaki wykorzystuje ten materiał do stworzenia wiarygodnego (w oczach czytelnika) świata fantasy.
godz. 16:00 – Contra Prestonam – o magii i nauce w Świecie Lodu i Ognia.
prowadzący: Wicked Woodpecker of Westeros
Czy możliwe, że „Pieśń Lodu i Ognia” jest jednak opowieścią science-fiction, a nie fantasy? Czy jest osadzona w poprzednim wielkim uniwersum Martina zwanym „Tysiącem Światów”? I jaka tak naprawdę w kontekście tej i innych opowieści jest różnica między tymi wizjami?
Gdzie naprawdę biegnie granica między telekinezą a ewokacją, między magią a techniką, racjonalizmem a mistycyzmem?
godz. 17:00 – Valar Morghulis. Degradacja mitu bohaterskiego w Pieśni lodu i ognia.
prowadzący: Daria Swędzioł
W Pieśni lodu i ognia czytelna jest tendencja do demitologizacji kanw i założeń, które zdążyły przez lata wrosnąć w strukturę gatunkową fantasy. Dotyczy to także przestrzeni powieści, wykreowanej przez Martina jako rewers idealistycznego obrazu średniowiecza. Czy w takim świecie jest jeszcze miejsce dla prawdziwych rycerzy?
godz. 18:00 – „Gra o tron” wtedy i dziś
prowadzący: Karolina „ruda” Małas, Agata „agnes” Hudomięt
autorki bloga Seryjnie
Premiera szóstego sezonu serialu za nami. Dopiero teraz robi się ciekawie, bo książki się skończyły… A my porównujemy „Grę o tron” sprzed sześciu lat do tego, co mamy teraz. Emocje, oczekiwania (w tym fanowskie teorie i szanse na ich spełnienie), a do tego strona techniczna produkcji. Czy serial zmienił się na lepsze?
godz. 19:00 – Game of porn: Transgresyjny wymiar erotyzmu w świecie Pieśni Lodu i Ognia
prowadzący: Justyna Skrzypnik, Mateusz Pniewski
Gdzie kończy się fantastyka a zaczyna porno? Przedstawienia gwałtów, dosadne sceny kazirodcze, akty homoseksualne – czy wszystkie te sceny na pewno były konieczne?
Niedziela, 15 maja 2016 r.
godz. 11:00 – Cthulhu, tajne loże i sekretny los Eddarda Starka – czyli najbardziej szalone teorie fandomu GRRM.
prowadzący: Wicked Woodpecker of Westeros
W oczekiwaniu na „Wichry Zimy” paranoja fandomu wzrasta w tempie wykładniczym! Internet jest mroczny i pełen spojlerów… do jeszcze nienapisanych książek.
Zapuśćmy się w mroczne czeluście tumblra i płomienne otchłanie reddita by zapoznać się z serią szaleńczych wizji, obłąkańczych wywodów i jawnych gwałtów na logice, jakich dopuścili się nasi współbracia w Martinie.
godz. 12:00 – Jeden z Dziesięciu: edycja GoT
prowadzący: Karolina „ruda” Małas, Agata „agnes” Hudomięt
Znasz herb Hightowerów? Pamiętasz, jak Olenna Tyrell nazywała swojego syna? Wiesz, ile żon i statków miał Salladhor Saan? Zgłoś się do konkursu wiedzy o „Grze o tron” i wygraj cenne nagrody. Dziesięciu zawodników, trzy szanse, pytań tyle, że nie zliczymy, i gwarantowane emocje! Zgłoszenia przyjmujemy na początku prelekcji, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy!
Więcej informacji o Dniach Fantastyki na stronie festiwalu.