Benjen Stark

benjen stark

Młodszy brat Eddarda Starka. Od lat jest członkiem Nocnej Straży, gdzie pełni funkcję pierwszego zwiadowcy. Ma twarz o ostrych rysach i niebieskoszare oczy, w których – jak zauważa Jon Snow – zawsze drzemią iskierki wesołości.

 

Przedakcja

Wraz ze swym rodzeństwem był na pamiętnym turnieju rycerskim w Harrenhall. Jego siostrę, Lyannę, wzruszyła pieśń śpiewana przez Rhaegara Targaryena, a gdy Benjen zaczął się z niej wyśmiewać, dziewczyna wylała mu wino na głowę. Podczas rebelii Roberta pozostał w Winterfell. Po powrocie Neda do domu wstąpił do Nocnej Straży.

 

Gra o tron

Benjen Stark przybywa do Winterfell na wezwanie swego brata, by móc wziąć udział w uroczystościach związanych z wizytą króla Roberta Baratheona. Podczas uczty wyprawianej na cześć królewskich gości Benjen rozmawia z Jonem Snow. Jego bratanek wyznaje mu, że pragnie wstąpić do Nocnej Straży. Benjen próbuje odwieść krewniaka od tej decyzji. Wskazuje, że jako bardzo młody chłopak Jon nie ma świadomości wyrzeczeń, jakie wiążą się z przywdzianiem czerni, ale młodzieniec nie chce zmienić swego postanowienia.

 

Po zakończeniu wizyty w Winterfell Benjen wraz ze swymi ludźmi, Jonem oraz Tyrionem Lannisterem z obstawą wyruszają na Mur. Gdy docierają na miejsce, Stark poświęca swemu bratankowi o wiele mniej czasu, nie jest też tak serdeczny jak w Winterfell.

 

Wkrótce po przybyciu na Mur Benjen wyrusza wraz z sześcioma ludźmi na wyprawę do nawiedzanego lasu, by zbadać te tereny oraz odszukać zwiadowców, którzy nie wrócili z poprzedniej wyprawy. Odtąd słuch po nim ginie.

 

Bracia z Nocnej Straży na czele z Jonem Snow nadal mają nadzieję na szczęśliwy powrót Benjena, ale im więcej czasu upływa od jego zaginięcia, tym bardziej wiara ta słabnie. Jednym z celów, jakie zamierza osiągnąć Jeor Mormont organizujący wielką wyprawę za Mur, jest odnalezienie Starka i jego ludzi.

 

 

Teorie fanów

Niektórzy czytelnicy uważają, że Benjen Stark jest Zimnorękim, tajemniczym osobnikiem, który pomaga Samowi Tarly’emu oraz Branowi Starkowi.

Fani zastanawiają się także, czemu młody Benjen wstąpił do Nocnej Straży. Być może następne tomy sagi przyniosą odpowiedź na to pytanie.

 

Cytaty

„To nie jest Winterfell. Na Murze dostajesz tylko tyle, na ile zasłużyłeś”
George R. R. Martin, Gra o tron, tłum. Paweł Kruk, Poznań 2003, str. 174)

 

 

(aw)
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>