Jeyne Poole

Córka Vayona Poole, zarządcy Winterfell. Brak informacji o imieniu i rodzie matki, nie wiadomo też, czy Jeyne ma rodzeństwo. Rówieśnica Sansy Stark. Jest szczupła, ma długie ciemne włosy i brązowe oczy. Wszyscy uważają, że jest ładna(1). Ma skłonność do histerii.

 

Gra o tron

Jeyne spędzała sporo czasu w towarzystwie sióstr Stark, pod opieką septy Mordane. Była najlepszą przyjaciółką Sansy. Gdy starsza Starkówna spodobała się księciu Joffreyowi, Jeyne cieszyła się jej szczęściem. Dużo gorzej odnosiła się do młodszej, m.in. przezywała ją „Aryą o Końskim Pysku” i rżała na jej widok.

Gdy lord Eddard Stark przeniósł się do Królewskiej Przystani, by objąć stanowisko namiestnika, zabrał ze sobą część swoich ludzi, m.in. Vayona Poole. Jeyne wyjechała wraz z ojcem. W stolicy wciąż przyjaźniła się z Sansą. Ona i septa Mordane towarzyszyły narzeczonej księcia podczas turnieju Namiestnika. Dla Jeyne było to ważne wydarzenie, bo właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczyła lorda Berica Dondarriona i zapragnęła go poślubić. Podczas turnieju ujawniła się też skłonność panny Poole do histerii – gdy zobaczyła śmierć młodego rycerza, zaczęła płakać tak rozpaczliwie, że septa musiała ją odprowadzić na zamek. Później Jeyne i Sansa rozmawiały o mniej i bardziej poważnych sprawach, m.in. o misji Dondarriona, wysłanego, by wymierzył sprawiedliwość Gregorowi Clegane.

Po aresztowaniu lorda Eddarda zabito wielu ludzi z Północy. Jeyne została pojmana i uwięziona wraz z Sansą. Bezustannie płakała i martwiła się o ojca, którego losu nie znała. Starkówna próbowała ją pocieszyć, jednak bez skutku. Po trzech dniach dziewczynki rozdzielono. Jeyne przekazano Petyrowi Baelishowi, który obiecał znaleźć dla niej „jakieś miejsce”.

 

Nawałnica mieczy

Zgodnie z umową między Lannisterami a Boltonami Ramsay Bolton miał poślubić Aryę Stark. Prawdziwa Arya była poza zasięgiem, jej rolę odgrywała Jeyne. Tuż przed wyruszeniem w drogę dziewczyna zagadnęła Jaimego Lannistera. Jaime nie znał prawdziwego nazwiska Jeyne, ale zorientował się, że nie jest Aryą Stark. Powiedział o tym Brienne z Tarthu, by powstrzymać ją przed wyruszeniem dziewczynie na ratunek. Zapewnił Brienne, że Boltonowie wiedzą o oszustwie, jednak nie ma to dla nich znaczenia, gdyż nie ma nikogo, kto mógłby zakwestionować tożsamość „Aryi”.

 

Taniec ze smokami

Jeyne przyjechała na Północ wraz z Roosem Boltonem i jego żoną Waldą. Roose zdecydował, że ze względów politycznych i militarnych ślub Ramsaya i „Aryi” odbędzie się w Winterfell. W drodze do zamku Starków opiekę nad Jeyne sprawowała lady Barbrey Dustin.

Ceremonii przekazania panny młodej dopełnił więzień Boltonów, Theon Greyjoy. Jako dawny wychowanek lorda Eddarda miał potwierdzić tożsamość panny młodej. Jeyne bała się Ramsaya i tuż przed ślubem namawiała Theona do wspólnej ucieczki, jednak on odmówił. Dziewczyna poślubiła młodego Boltona.

Małżeństwo z Ramsayem było dla Jeyne pasmem koszmaru. Mąż przetrzymywał ją w komnacie, pod strażą, i znęcał się nad nią fizycznie oraz psychicznie. Dziewczyna była wiecznie posiniaczona, a w zamku słyszano jej żałosny płacz. W dniu, w którym nadszedł ratunek, była na skraju obłędu.

Plan ucieczki z Winterfell był dziełem barda Abla i towarzyszących mu kobiet podających się za praczki. W rzeczywistości byli to Mance Rayder i sześć włóczniczek, wysłanych przez Jona Snow, który wierzył, że do małżeństwa z Ramsayem zmuszono jego prawdziwą siostrę. Włóczniczki przekonały do współpracy Theona. Greyjoy jednak zataił przed nimi prawdziwą tożsamość dziewczyny. Podczas ucieczki Jeyne doprowadziła do katastrofy – jej histeryczny krzyk zaalarmował wartowników. W rezultacie tylko Theonowi i Jeyne udało się wydostać z Winterfell. Zostali znalezieni przez Morsa Umbera i zabrani do obozu Stannisa Baratheona.

 

Wichry zimy

Mors Umber chciał potwierdzić tożsamość „Aryi”, więc zapytał ją o imiona kucharza i kowala z Winterfell. Jeyne, wychowana na zamku, odpowiedziała poprawnie. Przez całą drogę do obozu płakała, gdyż Theon nakazał jej udawać Starkównę. Tłumaczył, że jako Jeyne Poole jest dla ludzi Północy warta tyle, co dziwka(2). Powodem do rozpaczy dziewczyny było również odmrożenie nosa, które groziło utratą jego fragmentu. Gdy Jeyne dotarła do obozu, król Stannis postanowił dać jej eskortę i odesłać ją na Mur, do Jona Snow.

 

Domysły

Jeyne nie pojawia się w Starciu królów. Czas, który mija między jej ostatnią sceną w Grze o tron a spotkaniem Jaimego Lannistera w Nawałnicy mieczy, spędziła najprawdopodobniej w burdelu. Wedle własnych słów Jeyne, wypowiedzianych podczas nocy poślubnej, uczono ją, jak sprawiać przyjemność mężczyźnie. Theon, zmuszony do asystowania przy pokładzinach, zauważył na jej plecach blizny po chłoście, które mogły wiązać się ze „szkoleniem”.

 

Przypisy:

(1) G.R.R.Martin, Taniec ze smokami. Część II, rozdz. Książę Winterfell, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2011, wydanie I, str. 11.

(2) G.R.R.Martin, Winds of Winter, rozdz. Theon.

 

autor: Rudbekia

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>