Odcinek 1 – Nadciąga zima

Gra o tron sezon 1

Gra o tron, sezon I, odcinek 1
„Nadciąga zima”
(Ang. „Winter is coming”)

 

Trzech mężczyzn wyrusza za Mur z zadaniem śledzenia Dzikich. Jeden ze zwiadowców znajduje obozowisko w lesie, a w nim rozczłonkowane ciała dzikich ludzi, jednak gdy doprowadza na miejsce swych towarzyszy okazuje się, że ciała zniknęły. Mężczyźni rozpoczynają poszukiwania śladów, które pozwoliłyby im odtworzyć przebieg wydarzeń. Tymczasem w lesie narasta atmosfera grozy i tajemniczości. Niespodziewanie pojawiają się dziwne blade zjawy o intensywnie niebieskich oczach. Jedna z nich zabija przywódcę zwiadowców, ser Waymara Royca. Pozostali mężczyźni rzucają się do panicznej ucieczki. Martwi Dzicy ożyli, a ich oczy również nabrały błękitnego, nieludzkiego odcienia. Drugi zwiadowca także ginie, ostatniemu zaś udaje się zbiec.

 

Zwiadowca z Nocnej Straży uciekał na południe, ale nie udało mu się daleko umknąć. Pojmali go ludzie z wilkorem na sztandarach i doprowadzili do lorda Eddarda Starka, pana Winterfell. W Winterfell trwa codzienne życie, chłopcy trenują posługiwanie się bronią, zaś dziewczęta zajmują się haftem. Starsza z córek Starka, Sansa, wyszywa prześlicznie, młodszej natomiast o wiele lepiej wychodzi strzelanie z łuku. Na wieść o schwytaniu dezertera Eddard Stark zbiera ludzi i rusza wymierzać królewską sprawiedliwość. Podczas egzekucji Namiestnikowi Północy towarzyszą synowie, podopieczny Theon Greyjoy oraz zbrojni z Winterfell. Dezerter wspomina o Białych Wędrowcach oraz próbuje przestrzec przed nimi świadków egzekucji, ale nikt poza Branem nie zwraca uwagi na jego ostrzeżenia. W drodze powrotnej Starkowie znajdują martwego jelenia, a parędziesiąt metrów dalej martwą wilkorzycę i jej szczenięta. Eddard Stark chce początkowo zabić szczeniaki, ale wobec argumentów Jona Snow (jest pięć szczeniaków, po jednym dla każdego z młodych Starków) ustępuje, przykazując tylko, iż dzieci mają same zająć się opieką i wychowaniem swoich zwierząt. Gdy drużyna Starków się oddalała, Jon Snow znajduje kolejnego małego wilkora. W odróżnieniu od pozostałych ten jest białego koloru i Snow zachowuje go dla siebie.

Do Winterfell przybywa z wiadomością kruk. Lady Stark odnajduje męża w bożym gaju, ostrzącego miecz pod czardrzewem o białym pniu i czerwonych liściach. Przynosi mu wiadomość o śmierci jego przyjaciela Jona Arryna, który był dla Starka jak ojciec. Informuje go ponadto, że z wizytą do Winterfell wybiera się król Robert Baratheon.

W siedzibie rodu Starków trwają przygotowania do królewskiej wizyty. Catelyn wspomina o zamiłowaniu Tyriona Lannistera do nocnych lektur, choć zdaniem maestra Luwina Tyrion noce spędza na pijaństwie. Robb, Jon i Theon udają się do balwierza, tymczasem mały Bran dostrzega ze szczytu murów Winterfell królewski orszak. Matka chłopca stanowczo zabrania mu wspinaczki po murach. Królewski orszak wjeżdża do zamku. Rycerzom roziskrzonym wzrokiem przygląda się Arya, Sansie natomiast wyraźnie wpada w oko młody książę. Po wstępnych powitaniach król Robert udaje się wraz z Nedem do krypt. W podziemiach pokrótce wspominają dawne czasy, król Robert informuje Neda, że ten ma zostać jego namiestnikiem. Ponadto, król planuje połączyć ród Starków i Baratheonów więzami małżeńskimi, poprzez przyszły ślub Joffreya z Sansą.

 

Tyrion Lannister nie wita się z gospodarzami, gdyż spędza miłe chwile w miejscowym burdelu. Jego nieobecność zostaje zauważona. Jaime znajduje brata, informuje go o planowanej na wieczór uczcie i przyprowadza hurtem wszystkie zamówione przez Tyriona prostytutki.

 

Jon Snow nie bierze udziału w uczcie. Ćwiczy na dziedzińcu walkę mieczem i to on pierwszy zauważa przybycie Benjena Starka, swego stryja, jednego ze zwiadowców Nocnej Straży. W rozmowie z nim Jon sugeruje, że chciałby wstąpić do Nocnej Straży. Ned dzieli się z Benjenem informacjami uzyskanymi od dezertera z Nocnej Straży. Benjen zbywa obawy brata dotyczące Białych Wędrowców.

 

Nocną rozmowę Neda i Catelyn przerywa przybycie maestra Luwina. Dostarcza on list od Lysy Arryn, siostry Cat. Lysa pisze o swej ucieczce z Królewskiej Przystani, informuje też, że jej mąż został zamordowany i że za tą zbrodnią stoją Lannisterowie. Catelyn stara się odwieść Neda od przyjęcia godności królewskiego namiestnika, przypomina mu losy jego brata i ojca.

 

W odległym Pentos młoda Daenerys Targaryen przygotowuje się do spotkania ze swym przyszłym mężem. Jej brat, Viserys, planuje wydać ją za khala Droga, wodza półdzikiego plemienia Dothraków, w zamian za pomoc w odzyskaniu utraconego tronu. Na weselu wojownicy z khalasaru bawią się w prymitywny sposób, zaś Viserys niecierpliwie wygląda chwili, w której otrzyma od Droga obiecaną armię. Weselnicy przynoszą swoje dary – wygnany z Westeros rycerz, ser Jorah Mormont, ofiaruje Daenerys książki, w których spisana jest historia Siedmiu Królestw, zaś prezentem od magistra Illyrio są trzy smocze jaja, pochodzące z Krainy Cienia za Asshai. Khal Drogo daje Daenerys w prezencie piękną klacz i wspólnie udają się odludne miejsce, by tam dopełnić małżeństwa.

 

W Winterfell mieszkańcy wraz z gośćmi udają się na polowanie. Bran Stark wykorzystuje okazję i wspina się na mury zamku. W trakcie wspinaczki na jedną z wież przyłapuje Cersei i Jaimego Lannisterów na zdradzie małżeńskiej. Po krótkiej rozmowie Jaime niespodziewanie zrzuca Brana z okna.

 

 

Różnice między książką a serialem:

– w powieści dezerter z Nocnej Straży jest śmiertelnie przerażony i nie próbuje przekazać żadnych informacji odnośnie Innych,
– sceny, w której chłopcy ćwiczą strzelanie z łuku i Arya popisuje się swą celnością, nie ma w książce,
– w książce to Catelyn nalegała na wyprawę na południe, Ned chciał pozostać w Winterfell
– noc poślubna Daenerys i khala Drogo została w książce zaprezentowana subtelniej

 

Podyskutuj o tym odcinku na naszym forum!

 

(aw)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>