Odcinek 1 – Wojny, które nadejdą

gra o tron sezon 5

Gra o tron, sezon V odcinek 1
„Wojny, które nadejdą”

(ang. The Wars to Come)

 

Nastoletnia Cersei Lannister wraz ze swoją przyjaciółką odwiedza leśną wiedźmę. Domaga się od niej przepowiedni na temat swej przyszłości. Dowiaduje się, że poślubi króla, przez pewien czas będzie królową, aż nadejdzie inna, młodsza i piękniejsza, która odbierze jej wszystko, co dla Cersei jest drogie. Wiedźma przepowiada, że królowa będzie miała trójkę dzieci, które zostaną ukoronowane, a następnie umrą.
Dorosła Cersei przypomina sobie o przepowiedni w dniu pogrzebu Tywina Lannistera. Przy ciele ojca czuwa Jaime. Cersei rozmawia z bratem, zarzucając mu, iż pośrednio odpowiada za śmierć Tywina.

 

Zamknięty w skrzyni Tyrion dociera wraz z Varysem do Pentos. Starszy nas szeptaczami uwalnia Lannistera dopiero w rezydencji swego współpracownika, Illyrio Mopatisa. Varys przyznaje, że wraz z przyjaciółmi dąży do przywrócenia tronu Targaryenom, ale Tyriona bardziej interesuje wino, niż rozmowy o polityce.

 

Gigantyczny posąg Harpii, dominujący nad piramidami w Meereen, zostaje obalony. W mieście pojawiają się zamaskowani mordercy zwani Synami Harpii. Atakują Nieskalanych, a na ciele pokonanego wroga pozostawiają swoją maskę. Daenerys rozkazuje odnaleźć morderców, a zabitego Nieskalanego pochować z honorami w Świątyni.

 

W Czarnym Zamku Jon Snow szkoli kolejnych rekrutów, a Sam Tarly rozmawia z Goździk. Nocna Straż będzie wkrótce wybierała nowego lorda dowódcę. Wśród kandydatów duże szanse na wybór ma ser Alliser Thorne.
Stannis wzywa na rozmowę Jona Snow. Zapowiada, że pragnie zdobyć Północ, a jeśli tego dokona, to zabije Roose Boltona, winnego śmierci Robba Starka. Stannis ma świadomość, że potrzeba mu wsparcia podczas wojny. Oczekuje, że wolni ludzie ruszą wraz z nim do walki o Winterfell, w zamian za to Stannis obiecuje im ułaskawienie, a po wygranej wojnie nadania ziemi. Wymaga hołdu od Mance’a Raydera, grożąc, że w przeciwnym razie spali Króla za Murem na stosie.

 

13 letni Robert Arryn ćwiczy walkę na miecze, a przypatrują się temu Sansa Stark, Littlefinger oraz lord Royce. Młody Arryn pozostaje pod opieką Royce’a, a Petyr Baelish wraz z Sansą udają się w dalszą podróż. Po drodze mijają Brienne i Podricka.

 

W Królewskiej Przystani Cersei Lannister wysłuchuje kondolencji składanych po śmierci lorda Tywina. Wśród żałobników znajduje się Lancel. Kuzyn jest odmieniony, ubiera się w skromne szaty, chodzi boso i jak twierdzi jego ojciec, Kevan Lannister, jest jednym z religijnych fanatyków nazywających się „wróblami”. Lancel w rozmowie z Cersei wyznaje, że żałuje swej przeszłości i jako nawrócony grzesznik odnalazł spokój.

 

Upojny wieczór Lorasa i Olyvara przerywa wkroczenie Margaery. Młoda królowa sugeruje swemu bratu zachowanie większej dyskrecji, ale Loras jest przekonany, że w Królewskiej Przystani nie ma potrzeby się ukrywać ze swymi seksualnymi przygodami. Jest również zdania, że po śmierci Tywina Lannistera plany związane z poślubieniem Cersei zostaną anulowane.

 

Tyrion chce wiedzieć, dlaczego Varys uwolnił go z więzienia. Argument, że stało się to na prośbę Jaimego Lannistera, nie trafia mu do przekonania. Varys przekonuje Tyriona, że powinien przyczynić się do zwycięstwa władcy silniejszego niż Tommen, ale łagodniejszego niż Stannis, który zaprowadzi w królestwie porządek i sprawiedliwość i który pochodzi z odpowiedniego rodu. Władcą tym ma być Daenerys Targaryen.

 

Ulice Meereen są patrolowane przez oddziały Nieskalanych. Hizdahr składa relację ze swej wyprawy do Yunkai- tamtejsi możnowładcy zgodzili się oddać władzę Radzie Starszych utworzonej z byłych właścicieli niewolników i wyzwoleńców, a rozstrzyganie ważniejszych problemów zgadzają się powierzyć Daenerys. Mądrzy Panowie z Yunkai domagają się ponownego otwarcia aren, ale Daenerys jest temu przeciwna. Nocą do otwarcia aren próbuje przekonać ją Daario Naharis, który swoją karierę najemnika rozpoczynał jako gladiator. Daario uświadamia jej również, że prawdziwą siłą są smoki, a nie armia Nieskalanych. Daenerys odwiedza uwięzione smoki i przekonuje się, że nie ma nad nimi żadnej władzy.

 

Jon Snow odwiedza w więzieniu Mance’a i przekazuje mu ultimatum postawione przez Stannisa. Mance docenia Stannisa i jego dążenia, ale odmawia ukorzenia się przed Baratheonem, wskazując, że byłoby to zdradą jego wszystkich ideałów. Ponadto oddanie swych ludzi, aby umierali w cudzej wojnie, jest nie do przyjęcia dla Króla za Murem.
Mance na oczach braci z Nocnej Straży, Stannisa, jego żony i córki oraz garstki dzikich ludzi zostaje zaprowadzony na stos. Po krótkiej przemowie Melisadnre podkłada ogień. Egzekucję zakłóca Jon Snow, zabijając z łuku Mance’a Raydera.

 

 

Gra o tron- różnice między serialem a książką:

– przepowiednia maegi Żaby mówi o 16 dzieciach króla Roberta, a nie o 20 jak w serialu. Ponadto wiedźma przywołuje osobę valonquara (w valyriańskim języku oznacza to młodszego braciszka), który przyczyni się do śmierci Cersei. Królowa jest przekonana, że przepowiednia dotyczy Tyriona i stąd jej nienawiść do najmłodszego brata.
Sansa Stark pozostała w Dolinie Arrynów wraz z małym Robertem Arrynem (który na tym etapie powieści miał ok. ośmiu lat)
– Brienne podczas swej wędrówki nie spotkała ani Aryi, ani Sansy
– Stannis nie proponował Mance’owi złożenia hołdu. Król wolnych ludzi został spalony na stosie przez Melisandre (chociaż w późniejszych rozdziałach książki okazało się, że kapłanka R’hllora uśmierciła Grzechoczącą Koszulę, który za sprawą jej czarów przybrał wygląd Mance’a Raydera)
– książkowy Lancel Lannister przeżył nawrócenie, umartwiał się i przystąpił do „Wróbli”, ale podczas pogrzebu Tywina przebywał z dala od Królewskiej Przystani i nie miał okazji rozmawiać z Cersei.
– Loras Tyrell po śmierci Renly’ego nie przejawiał zainteresowania innymi kochankami
– książkowe Yunkai było wrogo nastawione do Daenerys
– egzekucji „Mance’a Raydera” przyglądali się wszyscy wolni ludzie, zgromadzeni pod Murem. Mance, którym później okazał się Lord Kości, nie zachował do końca odwagi i ludzie Stannisa musieli siłą wepchnąć go do klatki. Wraz z Królem za Murem Melisandre spaliła róg, który wedle przekonań dzikich miał mieć moc zburzenia Muru. Na rozkaz Jona Snow czterech ludzi z Nocnej Straży strzeliło do „Mance’a”, zabijając go.

 

(aw)
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>