Odcinek 2 – Dom

game-of-thrones-season-6 poster

Gra o tron, sezon VI, odcinek 2
Dom
(ang. Home)

Bran rozpoczyna szkolenie pod okiem starego mistrza. Wraz z Trójoką Wroną przenosi się do Winterfell z czasów dzieciństwa swego ojca. Widzi Lyannę Stark oraz Hodora, zaskakuje go fakt, że Hodor potrafi mówić. Po powrocie dzieli się swymi wrażeniami z Meerą Reed.

Na Murze minął czas ultimatum wyznaczonego przez Allisera Thorne’a. Davos z towarzyszami nie myślą o poddaniu się, zatem ser Alliser nakazuje wyłamać drzwi. W decydującym momencie do zamku wpadają dzicy sprowadzeni przez Edda Cierpiętnika. Jest z nimi Tormund oraz olbrzym i obecność Wun Wuna budzi lęk w buntownikach. Poddają się niemal wszyscy, poza Alisterem, Ollym i kilkoma innymi braćmi. Edd i Davos stoją nad ciałem Jona.

W Królewskiej Przystani Cersei znajduje się w areszcie domowym. Straż nie pozwala jej udać się na pogrzeb córki, a mimo obecności u boku ser Roberta Stronga królowa nie decyduje się na konfrontację, ku wyraźnej uldze zbrojnych. Tommen i Jaime rozmawiają przy ciele Myrcelli. Tommen ma wyrzuty sumienia, że nie zdołał obronić swych bliskich przed Wiarą. Gdy nadchodzi Wielki Wróbel Jaime odsyła chłopaka do Cersei, a sam rozmawia z przywódcą religijnym. Wielki Wróbel nie lęka się gróźb, a obstawa uzbrojonych przedstawicieli Wiary sprawia, że Jaime nie podejmuje żadnych zdecydowanych działań. Tommen przeprasza matkę za swoje postępowanie i zapewnia, że pragnie stać się silnym człowiekiem, silnym władcą.

W Meereen Tyrion pije wino w towarzystwie Varysa, Missandei i Szarego Robaka. Tematem rozmowy są smoki i karzeł postanawia odwiedzić zamknięte przez Daenerys stworzenia. Schodzi wraz z Varysem do podziemi, tam rozmawia ze smokami, wspominając własne dzieciństwo i marzenia o ujrzeniu smoka, a na koniec uwalnia bestie z kajdan.

Ślepa Arya żebrze na ulicach. Akolitka Waif sprawdza jej umiejętności, ale dziewczyna nie jest w stanie jej sprostać w walce na kije. Jaqen proponuje, że jeśli Arya wyzna swe imię zostanie zabrana z ulicy, nakarmiona i odzyska wzrok. Arya uparcie powtarza, że dziewczynka nie ma imienia i jest to właściwa odpowiedź, gdyż mężczyzna nakazuje jej iść za sobą.

Ramsay Snow rozmawia ze swym ojcem. Chłopak ma świadomość, że panowanie Boltonów na Północy nie będzie pełne jeśli żyje choć jeden syn Neda Starka i zamierza powtórzyć manewr, który udał się w przypadku Stannisa, tzn. atak małym oddziałem na Czarny Zamek i likwidacja lorda dowódcy. Roose Bolton otrzymuje informację o narodzinach swego syna. Ramsay składa ojcu gratulacje, a chwilę później morduje go ciosem sztyletu. Nakazuje też maestrowi rozesłać wieść, iż Roose Bolton zginął otruty przez wrogów. Ostatnim posunięciem jest fizyczna likwidacja Waldy Bolton oraz jej nowo narodzonego dziecka.

Balon Greyjoy dyskutuje z córką na temat przyszłości Żelaznych Ludzi. Yara najchętniej zakończyłaby wojnę w którą zaangażowane są Żelazne Wyspy, ale jej ojciec pragnie zdobyć więcej zamków na lądzie. Nocą, na moście, Balon spotyka swego brata, Eurona. Ten po krótkiej rozmowie zrzuca brata w przepaść. Po pogrzebie Balona Greyjoya Yara deklaruje, że zamierza sięgnąć po władzę.

Davos odwiedza Melisande w jej komnacie i namawia czerwoną kapłankę, by spróbowała przywrócić Jona do życia. Kobieta nie jest przekonana, ale obmywa ciało zmarłego i przeprowadza rytuał, który nie przynosi żadnego skutku. Zrezygnowani Davos, Tormund, Edd i Melkisandre opuszczają komnatę. Pozostawiony sam na sam z wilkorem Jon Snow otwiera oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>