Ramsay Snow

ramsay snow_small

Po legitymizacji – Ramsay Bolton. Znany też jako Bękart Boltona lub Bękart z Dreadfort.

Syn lorda Roose’a Boltona i nieznanej z imienia kobiety z ludu. Jest grubokościsty, trochę przygarbiony, brzydki. Ma długie, ciemne włosy, szeroki nos, niewielkie usta o mięsistych wargach; małe, osadzone blisko siebie, niesamowicie jasne oczy. Najchętniej ubiera się na czarno-różowo. Czasami nosi w prawym uchu kolczyk z granatem w kształcie kropli krwi. Lubi zadawać ból. Praktykuje prastary zwyczaj rodu Boltonów – obdzieranie ludzi żywcem ze skóry. Wpada w szał, gdy ktoś mu przypomni o jego nieprawym pochodzeniu. Jest sprytny, podstępny i ambitny.

Ulubioną rozrywką Ramsaya są polowania. Rolę zwierzyny odgrywają młode wieśniaczki, które są w tym celu porywane i wypuszczane nago w lesie. Po upływie pół doby Ramsay zaczyna pościg ze sforą psów. Z reguły udaje mu się wytropić i schwytać uciekinierkę, którą następnie gwałci, zabija i obdziera ze skóry, a ciało rzuca psom na pożarcie. Rodzaj śmierci zależy od zachowania kobiety. Jeżeli pościg był mało emocjonujący, ofiara zostaje obdarta żywcem ze skóry. Jeśli dziewczyna „dostarczyła dobrej rozrywki” (tj. wytrwale uciekała lub próbowała walczyć), ginie szybko, ponadto Ramsay nazywa jej imieniem nową sukę ze swojej sfory.

 

Przedakcja

Roose Bolton spotkał matkę Ramsaya, gdy polował na lisa nad Płaczącą Wodą. Kobieta od razu mu się spodobała. Kiedy się dowiedział, że jest żoną miejscowego młynarza i że małżeństwo zawarto bez jego wiedzy i zgody, rozgniewał się. Boltonowie zachowali (oficjalnie zniesione) prawo pierwszej nocy, dlatego lord uznał potajemny ślub poddanego za oszustwo. Kazał powiesić młynarza, a jego żonę zgwałcił. Rok później kobieta z niemowlęciem na ręku przyszła do Dreadfort. Twierdziła, że ojcem dziecka jest lord Bolton. Domagała się pomocy, ponieważ brat jej nieżyjącego męża wygnał ją z młyna. Roose w pierwszej chwili chciał zabić niemowlę, ale zauważył, że chłopiec ma jego oczy. Przepędził z młyna szwagra kobiety i kazał mu wyciąć język, by nie mógł się poskarżyć w Winterfell. Lord Bolton co roku wysyłał matce Ramsaya kurczaki, prosięta i trochę pieniędzy, a w zamian żądał, by chłopiec nigdy się nie dowiedział o swoim pochodzeniu. Młynarzowa złamała zakaz. Wpajała synowi, że jest Boltonem i powinien dochodzić swoich praw.

Dorastający Ramsay zrobił się „dziki i nieokiełznany”[i]. Matka nie mogła sobie z nim poradzić, więc wybrała się do Dreadfort i zażądała sługi dla swego syna. Roose dał jej Fetora. Mężczyzna naprawdę miał na imię Heke. Mówiono o nim, że nigdy się nie kąpie, ale w rzeczywistości bardzo dbał o higienę, a jego okropny zapach był objawem jakiejś choroby. Fetor i Ramsay szybko stali się nierozłączni. Znajomość źle wpłynęła na charakter i postępowanie obu mężczyzn, przy czym nie wiadomo, czy to Fetor sprowadził swego pana na złą drogę, czy też było odwrotnie.

Roose starał się trzymać swojego prawowitego dziedzica, Domerica, z dala od Ramsaya, ale Domeric zapragnął poznać przyrodniego brata. Wkrótce potem umarł. Maester z Dreadfort zapewniał, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, ale Roose uważał, że jego bękart otruł Domerica. Stało się to dwa lata przed wojną pięciu królów. Lord Bolton nie miał innego potomka, więc sprowadził Ramsaya do Dreadfort, ale zrobił to niechętnie. Snow zyskał nowych towarzyszy. Nazywano ich Chłopakami Bękarta, ale w rzeczywistości służyli Roose’owi.

 

Starcie królów

Pod nieobecność ojca Ramsay był panem zamku Dreadfort. Wkrótce po okolicy rozeszły się wieści o polowaniach na kobiety, jakie urządzał wspólnie z Fetorem. Bękart zaczął też gromadzić zbrojnych. Jego celem stała się sąsiadka, lady Donella Hornwood. Była to wdowa w średnim wieku, której jedyny syn i dziedzic poległ w Szepczącym Lesie. Ramsay porwał kobietę, po czym zmusił ją do ślubu, pokładzin i spisania testamentu, w którym mianowała go swoim spadkobiercą. Następnie zamknął żonę w wieży, gdzie zmarła z głodu. Na Północy mówiono, że przed śmiercią zjadła własne palce.

Ser Rodrik Cassel, kasztelan Winterfell, ruszył w pościg za Ramsayem i osaczył go w momencie, gdy bękart z Dreadfort i jego sługa przebywali na polowaniu. Ser Rodrik był przekonany, że ujął Fetora, a Ramsay zginął przy próbie ucieczki. Nie wiedział, że mężczyźni zdążyli się zamienić ubraniami i że prawdziwy Fetor nie żyje, a Ramsay przybrał jego tożsamość. Kasztelan chciał zabić „Fetora”, ale potrzebował jego zeznań w procesie o ziemie lady Hornwood, dlatego zabrał go do Winterfell i wtrącił do lochu.

Bękart z Dreadfort siedział w celi aż do momentu, kiedy żelaźni ludzie pod dowództwem Theona Greyjoya zdobyli Winterfell. Theon kazał uwolnić „Fetora”, a ten złożył mu hołd i szybko stał się jego zaufanym sługą. Kiedy Bran i Rickon uciekli z zamku, Ramsay wziął udział w poszukiwaniach. Chłopców nie udało się odnaleźć. „Fetor” zasugerował Theonowi, by upozorować śmierć małych Starków. W tym celu zabił dwóch synów młynarzowej znad Żołędziowej Wody i zdarł im skórę z twarzy. Głowy chłopców zanurzono w smole i zatknięto nad bramą Winterfell. W następnych dniach Ramsay na polecenie Greyjoya zgładził tych spośród żelaznych ludzi, którzy wiedzieli o mistyfikacji.

Theon liczył na pomoc siostry. Gdy mu odmówiła, „Fetor” obiecał, że sprowadzi dwustu zbrojnych. Przyprowadził cały garnizon, akurat w momencie, gdy młody Greyjoy był gotów skapitulować przed siłami Starków. Zbrojni z Dreadfort rozbili oddziały ser Rodrika Cassela oblegające Winterfell, a sam Ramsay zabił kasztelana. Theon kazał otworzyć bramy zamku dla domniemanych sojuszników, a wtedy „Fetor” ujawnił swoją prawdziwą tożsamość. Ramsay Snow rozkazał spalić Winterfell i zabić żelaznych ludzi. Poturbował Theona, i wziął go do niewoli. Bękart zabrał też ocalałych mieszkańców Winterfell (głównie kobiety) do Dreadfort. Byli wśród nich Duży i Mały Walder Freyowie, dawni podopieczni Starków.

ramsay snow

Nawałnica mieczy

Krótko przed Krwawymi Godami Roose Bolton przekazał królowi Północy wieści od Ramsaya. Bękart z Dreadfort zrzucał winę za spalenie Winterfell na Theona i jego żelaznych ludzi. Napisał, że więzi młodego Greyjoya, a na dowód przysłał skórę zdartą z jego palca.

Po Krwawych Godach Lannisterowie nagrodzili ród Boltonów. Roose został namiestnikiem Północy, a Ramsay otrzymał prawo do używania nazwiska ojca. Przyznano mu też Winterfell. Władzę nad zamkiem miało wzmocnić małżeństwo z Aryą Stark (w rzeczywistości Jeyne Poole).

 

Taniec ze smokami

Ramsay przez kilka miesięcy przetrzymywał Theona w lochach i poddawał go torturom. W końcu zmusił młodego Greyjoya, by odgrywał rolę Fetora. Gdy Ramsay wyprawił ucztę na cześć lordów z Północy (Arnulfa Karstarka i Hothera Umbera), kazał Walderom Freyom przyprowadzić Theona do wielkiej komnaty i zabawiał się jego kosztem. Młody Bolton poinformował więźnia o swoim planowanym ślubie z Aryą Stark. Powiedział, że „Fetor” pojedzie z nim na wesele, ale najpierw musi wykonać pewne zadanie.

Ramsay kazał doprowadzić Theona do porządku i ubrać go jak księcia. Greyjoy miał namówić do kapitulacji żelaznych ludzi broniących Fosy Cailin. Młody Bolton obiecał im, że dostaną żywność i będą mogli odejść na Kamienny Brzeg. Gdy żelaźni ludzie się poddali, Ramsay kazał ich ugościć, a następnie obedrzeć ze skóry i powbijać na pale. Samego Theona wynagrodził w ten sposób, że dał mu bukłak wina i pozwolił mu sypiać z psami ze swojej sfory, zamiast wtrącić go z powrotem do lochu. Trzy dni później Roose Bolton wrócił na Północ wraz z żoną i narzeczoną syna.

Początkowo ślub Ramsaya i „Aryi” miał się odbyć w Barrowton, tam też zjechali się lordowie z Północy. Trzej Freyowie, którzy podróżowali z Białego Portu wraz z lordem Manderlym, zaginęli po drodze. Młody Bolton wyruszył na poszukiwania. W trakcie wyprawy zabił staruszka, który nazwał go lordem Snow. Po powrocie Ramsay kazał wyprawić ucztę dla siebie i swoich ludzi. Zjawił się na niej Roose. Nie był zadowolony z tego, co słyszał o swoim synu, i zalecał mu większą dyskrecję. Oznajmił, że ślub Ramsaya ze względów politycznych i militarnych musi się odbyć w Winterfell. Lord Bolton zabrał też ze sobą Theona. Ramsay na odchodne zapowiedział słudze, że go odzyska, i kazał mu szpiegować.

Młody Bolton wiedział, że jego narzeczona nie jest osobą, za którą się podaje, ale to nie przeszkadzało mu się z nią ożenić. Ceremonii przekazania panny młodej panu młodemu dopełnił Theon, znów ubrany jak książę. Ramsay zmusił go też do asystowania przy pokładzinach. Kazał mu rozebrać Jeyne i odbyć z nią błyskawiczną grę wstępną. Od tej pory znęcanie się nad żoną stanowiło główną rozrywkę Ramsaya.

Podczas gdy armia Stannisa zbliżyła się do Winterfell, w zamku doszło do serii tajemniczych zgonów. Kiedy zamordowano Małego Waldera, Duży Walder skierował podejrzenia na ludzi z Białego Portu. Doszło do awantury, polała się krew. Hosteen Frey zranił mieczem lorda Manderly’ego, a ich zbrojni zaczęli ze sobą walczyć. Ramsay pomógł ojcu opanować sytuację. Atmosfera w twierdzy była coraz bardziej napięta.

Jon Snow zorganizował ratunek dla „Aryi”. Wysłał po nią Mansa Raydera (przebranego za barda Abla) i włóczniczki, które udawały praczki. Kobiety namówiły do współpracy Theona. Gdy zaczęło się oblężenie Winterfell, włóczniczki postanowiły uciec z Jeyne i Greyjoyem.

Jon Snow otrzymał list, rzekomo od młodego Boltona. Ramsay informował, że rozbił armię Stannisa i zabrał Światłonoścę, a sam król poległ. Dodał też, że pojmał Mansa Raydera, a także zabił i obdarł ze skóry towarzyszące mu włóczniczki. Młody Bolton zażądał, by Jon oddał mu jego żonę i Fetora, a także królową Selyse, księżniczkę Shireen, Melisandre, Val i księcia dzikich. Groził, że w przeciwnym razie dopadnie Jona i go zabije.

 

Wichry zimy

Theon przesłuchiwany przez Stannisa powiedział, że Roose wyśle w pole połowę swoich zbrojnych pod dowództwem Ramsaya.

 

Teorie

Wielu fanów nie wierzy w prawdziwość listu, który otrzymał Jon. Niektórzy odrzucają go w całości. Twierdzą, że ktoś podszył się pod Ramsaya i wysłał list, by zdestabilizować sytuację na Murze i sprowokować Jona do działania, które przyniosłoby mu zgubę. Zdaniem innych fanów, Ramsay rzeczywiście napisał list, ale zrobił to jeszcze przed bitwą. Skłamał o zwycięstwie nad Stannisem, by zastraszyć Jona. Chciał go zmusić do wydania „Aryi” bądź po prostu mu zaszkodzić.

 

autor: Rudbekia
(fot. materiały prasowe HBO)

 

 

Przypisy:

[i] G.R.R.Martin, Taniec ze smokami. Część I, rozdz. Fetor III, tłum. M. Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i Ska, 2011, wydanie I, str. 561.

 

3 Comments

  1. Co za bzdety wypisuja on wyszedl za maż na sansę a nie arje

    • Tak to jest jak się ogląda tylko serial, a nie czyta książek

    • Zresztą z Twojego komentarza wychodzi, że był chyba innej orientacji, skoro „wyszedł za mąż” o_O

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>