Odcinek 2 – Królewski szlak

Gra o tron sezon 1

Gra o tron, sezon I, odcinek 2
„Królewski szlak”

(Ang, „The Kingsroad”)

 

 

Daenerys porzuca stosunkowo wygodne życie u magistra Mopatisa i wyrusza w podróż z khalasarem Droga. Dziewczyna z trudem dostosowuje się do życia wśród Dothraków, długotrwała jazda konna jest dla niej uciążliwa, a małżonek nadal budzi w niej lęk. Daenerys może liczyć na życzliwość Joraha Mormonta, który chętnie z nią rozmawia. Z khalasarem wędruje także Viserys, zdecydowany towarzyszyć khalowi i siostrze dopóki nie odzyska utraconej korony.

 

W Winterfell skacowany Tyrion Lannister budzi się wśród psów. Przebudzeniu przygląda się Joffrey Baratheon, który informuje wuja o planowanym powrocie do stolicy. Tyrion nakazuje siostrzeńcowi udać się do Neda i Catelyn i zapewnić ich o swym współczuciu. Gdy chłopiec nie chce wykonać polecenia, zostaje spoliczkowany przez swego wuja. Tyrion udaje się na śniadanie, które spożywa w towarzystwie rodzeństwa i siostrzeńców. Informacja o tym, że Bran prawdopodobnie przeżyje wzbudza niepokój Cersei i Jaimego. Tyrion nie zamierza wrócić do Królewskiej Przystani wraz z całym orszakiem, bowiem chce udać się na Mur.

 

Catelyn czuwa przy Branie, który nadal nie odzyskał przytomności. Odwiedza ją Cersei, wspomina swoje utracone przed laty dziecko i zapewnia o modlitwie w intencji Brana.

Jon Snow rozmawia z Jaimem Lannisterem. Snow czuje się już bratem z Nocnej Straży, choć rozmowa z bardziej doświadczonym wojownikiem, jakim jest Lannister, uświadamia chłopakowi własne braki. Jon zamawia u zamkowego kowala dodatkowy miecz, który ma być prezentem dla jego młodszej siostry Aryi. Miecz jest specjalnie dostosowany do dłoni dziewczynki, a Jon udziela siostrze pierwszej lekcji posługiwania się bronią: kłuj przeciwników ostrym końcem miecza. Na koniec Jon odwiedza Brana i żegna się z pogrążonym w śpiączce bratem. Obiecuje mu iż kiedyś wspólnie będą wędrować po Murze. Catelyn z trudem znosi obecność Jona i nakazuje mu opuścić pomieszczenie. Pokój odwiedza także Ned. Catelyn nie potrafi się pogodzić z wyjazdem męża, ale nie jest w stanie go odwieść od podjętej decyzji. Jon Snow żegna się z Robbem i wraz z królewskim orszakiem opuszcza Winterfell. Wędrowcy wkrótce się rozdzielają, Jon wraz z Benjenem i Tyrionem udaje się na Mur. Przed rozstaniem Jon wypytuje Neda o swoją matkę. Ojciec obiecuje mu, że przy następnym spotkaniu opowie o niej. Już podczas wędrówki na Mur Jon Snow orientuje się, iż rzeczywistość odbiega nieco od jego wyobrażeń na temat Nocnej Straży.

Catelyn nadal czuwa przy nieprzytomnym Branie. Maester Luwin stara się ją zaangażować w życie Winterfell, ale bezskutecznie. Część obowiązków bierze na siebie Robb, który również stara się uświadomić matce, iż pozostali członkowie rodziny potrzebują jej uwagi. Rozmowa zostaje przerwana, gdyż Robb dostrzega pożar w zabudowaniach Winterfell. W komnacie pozostaje Catelyn i to ona psuje szyki nieznajomemu, który zamierza dobić Brana. Kobieta próbuje odciągnąć go od syna i odnosi przy tym rany, ale interwencja wilkora Brana ratuje życie chłopca i jego matki.

Służące pomagają Daenerys przy toalecie, jednocześnie opowiadając o wierzeniach swego ludu na temat smoków. Jedna z dziewczyn podarowanych Daenerys przez Viserysa ma duże doświadczenie w sztuce miłości i khaleesi prosi, by nauczyła ją, jak uszczęśliwić khala.

Catelyn ogląda miejsce, w którym Bran spadł z wieży. Jest przekonana, że jej syn spostrzegł coś, co nie było przeznaczone dla jego oczu i ktoś chłopca zepchnął. Kobietę niepokoi także bardzo cenny sztylet z valyriańskiej stali, znaleziony przy niedoszłym mordercy. Catelyn zawiadamia o swoich podejrzeniach Robba, Theona, maestra Luwina oraz ser Rodrika. Zgadzają się, że należy powiadomić Neda o zaistniałych wypadkach. Catelyn postanawia osobiście udać się do Królewskiej Przystani. Towarzyszyć jej będzie ser Rodrick.

Podczas postoju królewskiego orszaku Sansa poznaje ser Illyna Payne, królewskiego kata. Następnie wraz z Joffreyem udaje się na przechadzkę. Podczas uroczego spaceru spotykają Aryę trenującą ze znajomym chłopakiem walkę na kije. Joff nie zważając na tłumaczenia Mycaha rani go swym mieczem, Arya próbuje bronić przyjaciela, ale książę szybko zdobywa nad nią przewagę. Aryę ratuje jej wilkorzyca i wspólnie uciekają, pozostawiając rannego Joffreya i Sansę. Aryi i Nymerii szukają lannisterscy żołnierze, dziewczynka przegania swego wilkora. Odnaleziona przez ludzi Lannisterów Arya zostaje doprowadzona przed oblicze króla, tam dziewczynka przedstawia swoją wersję wydarzeń, zaś Joffrey swoją. Relację ma uzupełnić Sansa, która jednak nie czuje się na siłach wystąpić przeciwko Joffreyowi i zasłania się niepamięcią, co budzi wściekłość Aryi. Cersei domaga się śmierci wilkora i Ned osobiście zabija Damę Sansy. Sandor Clegane dogania i zabija Mycaha i przywozi jego ciało do obozu. W dalekim Winterfell Bran budzi się ze śpiączki.

 

Różnice między książką a serialem:
– rozmowa Cersei z Catelyn, Jaimego z Jonem Snow oraz pożegnalna rozmowa Neda i Jona mają miejsce tylko w serialu

 

Podyskutuj o tym odcinku na naszym forum!

 

(aw)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>