Odcinek 3 – Wielki Wróbel

gra o tron sezon 5

Gra o tron, sezon V, odcinek 3
Wielki Wróbel
(ang. High Sparrow)

 

Arya zamiata podłogę w świątyni boga o wielu twarzach. Widzi, jak Jaqen H’ghar podaje wodę z sadzawki nieznajomemu mężczyźnie i człowiek ten chwilę później już nie żyje. Arya ma dość sprzątania i chce, by Jaqen zaczął ją uczyć, jak stać się Człowiekiem bez Twarzy, ale mężczyzna uważa, że trening już trwa. Na pozostałe swoje pytania Arya nie otrzymuje jednoznacznej odpowiedzi.

 

W Królewskiej Przystani odbywa się kolejny ślub. Margaery po raz trzeci wychodzi za mąż. Tłum zgromadzony przed świątynią skanduje jej imię, co nie podoba się Cersei Lannister.
Podczas nocy poślubnej młodzi świetnie się dogadują. Margaery subtelnie wypytuje Tommena o Cersei, jednocześnie sama wypowiada się o teściowej wyłącznie pozytywnie. Kolejnego dnia Tommen rozmawia z matką o Margaery, pyta również Cersei, czy nie chciałaby się przenieść do Casterly Rock. Królowa zdaje sobie sprawę z tego, że coraz bardziej traci wpływ na swego syna. Cersei odwiedza Margaery, ale rozmowa przebiega niezręcznie, Margaery ma nad Lwicą wyraźną przewagę. Odchodzącą Cersei ściga śmiech dwórek synowej.

 

W Winterfell trwają prace nad odbudową zamku. O nowych porządkach świadczą też obdarte ze skóry ciała, jakie pojawiły się na zamkowych murach. Roose Bolton tłumaczy synowi, że rządy terroru to fatalny pomysł i że miał zbierać podatki, a nie mordować poddanych. Ramsay broni się, że lord Cerwyn odmówił płacenia podatków, ale po egzekucji ojca i najbliższej rodziny jego syn zapłacił swoją należność. Roose wskazuje, że nie mają armii, a sojusz z Lannisterami po śmierci Tywina jest niepewny. Po za tym Lwy mają własne kłopoty. Oznajmia synowi, że nadszedł czas, by ożenił się z odpowiednią panną. Kandydatką, która umocni władzę Boltonów nad Północą jest Sansa Stark.
Petyr Baelish jedzie wraz z Sansą i obstawą przez północne ziemie. Dojeżdżają w pobliże Fosy Cailin. Littlefinger deklaruje, że zabierze Sansę do domu, ale dziewczyna uważa, że Winterfell nie jest już jej domem. Domyśla się, że propozycja małżeństwa nie była adresowana do Baelisha, tylko do niej. Gwałtownie odmawia poślubienia Roose Boltona, człowieka który zamordował jej brata i zdradził jej rodzine. Petyr Baelish uspokaja ją, że wyjdzie za Ramsaya. Baelish przekonuje Sansę, że ślub z Ramsayem to będzie okazja do pomszczenia rodziny i wymierzenia sprawiedliwości. Sansa po namyśle rusza w kierunku Fosy Cailin.

Orszakowi przygląda się Brienne i Podrick. Brienne wie, że nie da rady przejechać przez Fosę, ale domyśla się, gdzie znajdzie Sansę Stark. Brienne rozmawia z Podem o jego przeszłości i przyszłości. Obiecuje chłopakowi, że nauczy do walczyć i jeździć konno, i przeprasza, że tyle na niego krzyczy. Następnie Brienne rewanżuje się Podrickowi historią ze swojej przeszłości o Renlym Baratheonie. Wspomina śmierć młodego króla i obiecuje, że kiedyś pomści Renly’ego i zabije Stannisa.

Stannis Baratheon wchodzi do komnaty lorda dowódcy Jona Snow. Chce wiedzieć, co Snow myśli o jego propozycji. Chłopak przyznaje, że całe życie marzył o tym, by nazywać się „Jon Stark”, ale ze względu na złożone śluby musi odmówić, chociaż Stannis kusi go wizją zemsty na osobach odpowiedzialnych za nieszczęścia Starków. Snow chce wiedzieć, jak długo Stannis i jego armia będą przebywali w Czarnym Zamku, gdyż wyżywienie armii oraz gromady dzikich przekracza możliwości Nocnej Straży. Stannis zamierza w ciągu dwóch tygodni ruszyć na Winterfell. Dalszy los wolnych ludzi zależy od Jona Snow oraz od nich samych. Stannis na odchodnym podpowiada Jonowi, by odesłał Allisera Thorne’a do Wschodniej Strażnicy. Davos zostaje jeszcze na chwilę. Przypomina Jonowi słowa przysięgi Nocnej Straży, te w których bracia porównywani są do tarczy osłaniającej krainę ludzi. Zdaniem Davosa, dopóki Boltonowie będą rządzić Północą, kraina ta nie zazna spokoju.

 

Do pokoiku zajmowanego przez Aryę wchodzi dziewczyna, która również mieszka w Domu Czerni i Bieli. Chce wiedzieć, kim Arya jest i w jaki sposób weszła w posiadanie monety. Arya uparcie twierdzi, że jest nikim, ale dziewczyna karze ją biciem. Gdy Arya sięga po miecz, do pokoju wchodzi Jaqen. Dziwi się, jakim cudem ktoś kto twierdzi, że jest nikim wszedł w posiadanie tylu rzeczy należących do Aryi Stark.
Rankiem Arya ubrana w szaty Domu Czerni i Bieli pozbywa się swego majątku. Wrzuca do wody swoje dotychczasowe ubranie, pieniądze (włącznie z monetą otrzymaną od Jaqena), ale nie jest w stanie wyrzucić swojego miecza, więc ukrywa go pod kamieniami na nabrzeżu.
Arya powraca do sprzątania w świątyni, ale Jaqen zabiera ją do kolejnych komnat. Wraz z akolitką Arya ma zajmować się ciałami zmarłych.

 

Sansa z Petyrem przybywają do Winterfell. Na dziedzińcu Sansę witają Boltonowie. Dziewczyna opanowuje emocje i traktuje Roose’a i Ramsaya uprzejmie. Stara służąca prowadzi ją do komnat i deklaruje, że Północ pamięta.

 

Jon Snow rozdziela nowe funkcje pomiędzy braci. Ser Alliser Thorne zostaje mianowany Pierwszym Zwiadowcą, zaś Janos Slynt ma dowodzić Szarą Wartą, jednym ze zrujnowanych zamków Nocnej Straży. Slynt odmawia i wypowiada się lekceważąco na temat Jona. Lord Dowódca nakazuje wyprowadzic Slynta na zewnątrz i mimo jego błagań ścina mu głowę.

 

Wielki Septon odwiedza jeden z burdeli Littlefingera. Zabawę zakłóca wtargnięcie religijnych fanatyków, tzw. Wróbli, dowodzonych przez Lancela Lannistera. Wielki Septon zostaje przez nich poniżony i pobity. Kapłan przychodzi na posiedzenie małej rady by poskarżyć się na zachowanie Wróbli i domagać się ukarania osób, które podniosły na niego rękę oraz żąda egzekucji przywódcy fanatyków, Wielkiego Wróbla.
Cersei udaje się do miasta i w dzielnicy nędzy jaka powstała przy septorze Baleora spotyka Wielkiego Wróbla, rozdającego żywność ubogim. Królowa przekazuje mu, czego żądał Wielki Septon, sugeruje, że Wiara i Korona powinny się wzajemnie wspierać i mówi, że Wielki Septon został uwięziony w lochach.
Cersei wysyła poprzez Qyburna wiadomość do Littlefingera. Ex-maester nadal prowadzi swoje eksperymenty na ciele Gregora Clegane’a.

Roose Bolton, mimo iż wdzięczny za dostarczenie Sansy Stark, nie dowierza Littlefingerowi. Nie rozumie, jaką grę prowadzi Baelish, działający przeciwko Lannisterom, którym zawdzięcza swoją obecną wysoką pozycję. Littlefinger przypomina, że jest obecnie panem Doliny, a poprzedni sojusz Doliny i Winterfell pozwolił na obalenie dynastii Targaryenów. Roose mimo iż zawarł układ z Petyrem Baelishem nie ufa mu na tyle, by nie sprawdzać wiadomości jakie ten otrzymuje i wysyła.

Tyrion i Varys zbliżają się do Volantis. Karzeł ma już dość podróży w karecie i stanowczo domaga się opuszczenia pojazdu. W Volantis na każdym kroku spotyka się niewolników, ale uwagę Tyriona przyciąga czerwona kapłanka, przemawiająca do zgromadzonych niewolników. Zdaniem kapłanki to Daenerys jest zbawcą przysłanym przez boga. Tyrion i Varys idą do burdelu. Największą popularnością cieszy się tam dziwka przebrana za Daenerys. Jedną z osób pijących w lokalu jest Jorah Mormont. Tyrion próbuje poderwać jedną z dziewczyn, ale gdy na chwilę oddala się w ustronne miejsce porywa go Jorah, który deklaruje, że zabierze go do królowej.

 

 

Różnice między książką a serialem
– małżeństwo Margaery Tyrell z Tommenem Baratheonem nie zostało skonsumowane z uwagi na wiek króla
– scena między Cersei a Margaery pojawia się tylko w serialu
– sceny między Roose a Ramsayem nie ma w książkach
– Sansa nie opuszczała Doliny i nikt nie planował jej ślubu z Ramsayem
– Littlefinger zaplanował dla Sansy związek z Harrym Dziedzicem, co po śmierci Roberta Arryna pozwoliłoby Sansie zyskać prawa do Doliny
– Brienne szukała Sansy, ale nigdy jej nie spotkała ani nie widziała
– Davos nie był ze Stannisem na Murze, ale jako jego emisariusz odwiedzał lordów Północy
– Tyrion podróżował z Młodym Gryfem, Jonem Conningtonem i ich ludźmi, nie z Varysem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>